Šareni svijet
TOKOM IZRICANJA PRESUDE SPUSTIO JE GLAVU I PREKRIŽIO RUKE: Britanac proveo 38 godina u zatvoru zbog ubistva koje nije počinio
13. Maj 20250
Dronovi će moći neprimjetno patrolirati oceanima do tri mjeseca u komadu, u realnom vremenu detektirajući i identificirajući neprijateljske podmornice po njihovim jedinstvenim akustičnim potpisima.
Svijet
14. Maj 2025 14. Maj 2025
0
Britanska ratna mornarica priprema se za lansiranje stotina podvodnih dronova pogonjenih umjetnom inteligencijom koji će detektirati ruske podmornice i štititi ključnu pomorsku infrastrukturu, objavio je britanski Times.
Ti autonomni dronovi, koje Times opisuje opisani kao "konstelaciju" podvodnih senzora, dio su novog sustava pod nazivom Lura, koji je razvila europska obrambena tvrtka Helsing.
Dronovi će moći neprimjetno patrolirati oceanima do tri mjeseca u komadu, u realnom vremenu detektirajući i identificirajući neprijateljske podmornice po njihovim jedinstvenim akustičnim potpisima.
Prema pisanju Timesa, sustav se oslanja na povjerljivu arhivu zvučnih zapisa podmornica koju su tijekom 56 godina prikupili operateri sonara britanske ratne mornarice. Sustav Lura koristi te podatke kako bi razlikovao ne samo različite klase podmornica, već i pojedinačne podmornice unutar iste klase.
"Lura ih detektira kako bi naša mornarica mogle odvraćati prijetnje", rekao je Gundbert Scherf, suosnivač tvrtke Helsing, pa dodao: "Moramo iskoristiti nove tehnologije kako bismo pratili tempo prijetnji protiv naše infrastrukture, teritorijalnih voda i načina života."
Dodao je da "primjena umjetne inteligencije može 'osvijetliti oceane' i odvratiti naše protivnike".
Dronovi su mali, opremljeni naprednim senzorima, ali se kreću bez propelera. Tiho klize kroz vodu, što ih čini teško uočljivima i energetski učinkovitima.
Bivša inženjerka oružanih sustava u ratnoj mornarici, a sada voditeljica pomorskih operacija u Helsingu, Amelia Gould, istaknula je: "Savršeni su za lov na podmornice jer nemaju propelere i klize kroz vodu. Sustav Lura s vremenom će postajati sve bolji."
Lura koristi podvodne dronove tipa SG-1 Fathom, koje je prvotno razvila partnerska tvrtka Blue Ocean za praćenje migracije kitova i promatranje podvodnog okoliša.
Helsingov glavni tehnološki stručnjak Niall Cartwright objasnio je: "Jedan ovakav uređaj sam po sebi ne može puno, ali činjenica da su toliko jeftini i jednostavni omogućuje da ih rasporedite u more stotine ili tisuće. Kad detektiraju nešto - rusku podmornicu ili neuobičajenu aktivnost - izrone i pošalju informaciju natrag. Neprijatelj će dvaput razmisliti prije nego ponovno pokuša."
Planira se da Lura bude raspoređena duž strateških pomorskih točaka poput tzv. GIUK-prijelaza, područja između Grenlanda, Islanda i Ujedinjenog Kraljevstva, koje je ključno za pomorski promet, kako bi se uočilo svako sumnjivo kretanje.
Cilj je stvoriti mrežu podvodnih detektora koja će moći na vrijeme otkriti prijetnje poput podmornica ili pokušaja sabotaže podmorske infrastrukture, mnogo prije nego što bi došle do kritičnih zona.
Od 2022. dogodilo se više incidenata oštećenja podmorske infrastrukture u Europi, uključujući energetske kablove, telekomunikacijske linije i plinovode, što je izazvalo zabrinutost da bi Rusija mogla stajati iza tih sabotaža kao dio hibridnog ratovanja.
Među tim slučajevima su eksplozije na plinovodu Sjeverni tok, puknuće plinovoda između Finske i Estonije te presijecanje više komunikacijskih kablova koji povezuju baltičke države s kontinentalnom Europom.
Unatoč uzorku i indicijama, neimenovani američki i europski obavještajci rekli su Washington Postu da su incidenti "vjerojatno nesreće", koje pripisuju "starim brodovima i neiskusnim posadama", navodeći povjerljive podatke koje nisu objavili.
Finski i njemački čelnici ranije su izravno optuživali Rusiju, dok je bivši šef finske obavještajne službe Pekka Toveri teoriju o nesrećama odbacio kao "potpunu glupost", ustvrdivši da se incidenti savršeno uklapaju u obrazac Moskve o "agresiji koja se lako može zanijekati".
Finski Nacionalni ured za istrage još uvijek vodi istragu i navodi da je "preuranjeno" donositi konačne zaključke.
Šareni svijet
TOKOM IZRICANJA PRESUDE SPUSTIO JE GLAVU I PREKRIŽIO RUKE: Britanac proveo 38 godina u zatvoru zbog ubistva koje nije počinio
13. Maj 20250
Svijet
PROCURIO PUTINOV PLAN CILJEVA NUKLEARNOG NAPADA: Koji su gradovi i mjesta na "listi za odstrel"
11. Maj 20250
Evropa
VAŽAN KORAK U JAČANJU STRATEŠKOG PARTNERSTVA: Turska i Velika Britanija potpisale sporazum u oblasti odbrambene industrije
01. Maj 20250
Evropa
BRITANCI POTVRDILI INCIDENT NA NEBU UZ GRANICU NATO-a: "Da, presreli smo ruske avione"
20. Apr. 20250
Politika
ČAMPARA OTKRIO PLANOVE: "Nema političke volje među strankama Trojke..."
Prije 24 min0
Vijesti
VIDJELI SMO SNIJEG U MAJU: Na Vlašiću padao kao usred zime (VIDEO)
Prije 26 min0
Sport
NA POMOLU JE SENZACIONALAN TRANSFER: Edin Džeko i Francesco Totti ponovo skupa...
Prije 34 min0
Šareni svijet
LOVA DO KROVA: Ronaldo na vrhu Forbesove liste najplaćenijih sportaša, zaradio je čak...
Prije 48 min0
Svijet
RUSIJA NA RUBU POBUNE: Vodeći ultranacionalista pozvao vojsku na svrgavanje Putina!
14. Maj 20250
Svijet
NEVJEROVATNO: Donald Trump snimljen kako pije čaj s bivšim vođom Al Kaide, za njegovu glavu SAD je nudio...
15. Maj 20250
Svijet
BIVŠI RUSKI MINISTAR ZATRESAO ZAPAD: "Gubite vrijeme na pregovore. Naoružajte Ukrajinu do zuba ako želite...!"
Prije 12h0
Svijet
ŽELE ČASTAN IZLAZ: Sada je potpuno jasno ko je apsolutni gospodar rata i kako se jedino može završiti
13. Maj 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.