Vijesti
"PUN POGODAK U METU": Nebojša Vukanović izazvao reakciju Milorada Dodika, sad je sve jasno...
Prije 24 min0
(...) kratkom vremenu.
Ekonomija
15. Maj 2025 15. Maj 2025
0
Predsjednica Sindikata trgovine BiH Mersiha Beširović izjavila je da od Vlade FBiH očekuju podršku u očuvanju neradne nedjelje i da Vlada mora stati iza svojih odluka i preuzeti odgovornost za njih.
"Jasno nam je da je ovo novina, da je živa materija i da proces zahtijeva adaptaciju kao i eventualne korekcije i spremni smo za to, ali radnici su u ovoj Vladi FBiH prepoznali spremnost za promjenu narativa, za konačno vraćanje dostojanstva radnicima i očekuju da ona u tome i istraje", rekla je Beširović.
Navela je da zvanične razloge za uvođenje 16 radnih nedjelja nije čula osim onoga što je rečeno u medijima, a to je potreba rada u sezoni.
"Ponovo promjena stavova, jer kada smo mi kao STBiH predlagali ovo rješenje upravo smo predvidjeli mogućnost određenog broja radnih nedjelja tokom sezone, zbog posjete dijaspore ili Sarajevo film festivala. I ponovo rečeno nam je da je cilj da turisti ne ostavljaju svoj novac u supermarketima nego u restoranima, da u svim evropskim turističkim centrima trgovine ne rade nedjeljom i slično", objašnjava Beširović, prenosi Fena.
Smatra da je ponovo u pitanju individualni interes nekih aktera koji vjeruju da imaju moć da upravljaju svim procesima na tržištu rada ili je ovo, za Sindikat isključivo egzistencijalno pitanje, ponovo mehanizam za političku trgovinu.
"Potrebno je pronaći neko kompromisno rješenje, ali je potpuno neshvatljivo da se stavovi toliko mijenjaju u tako kratkom vremenu, a svi pokazatelji govore da nema drastičnih gubitaka, da su radnici zadovoljni i prvi put se osjećaju kao ljudi, a ne kao roba", poručila je Beširović.
Istakla je da su potpuno zbunjeni najavom uvođenja 16 radnih nedjelja jer su informacije koje su dobili na zvaničnom sastanku koji je organizovalo Federalno ministarstvo trgovine, a na kojem su bili predstavnici najvećih trgovaca organiziranih u Udruženje poslodavaca FBiH, bile da je 16 radnih nedjelja za njih zadnja opcija.
Kako dodaje, insistirali su i na ukidanju mogućnosti izuzeća za lokalne zajednice kako bi se osiguralo ono što je njima u startu bio cilj, a to je jednoobrazno rješenje.
Vijesti
"PUN POGODAK U METU": Nebojša Vukanović izazvao reakciju Milorada Dodika, sad je sve jasno...
Prije 24 min0
Evropa
DRAMATIČNA OBJAVA BRITANSKOG PREMIJERA: "Dao sam vojsci dopuštenje da se ukrca i zadrži..."
Prije 37 min0
Politika
MARIO KORDIĆ UZBURKAO JAVNOST: "Svjedočimo da je nekako situacija u gradu Mostaru i čitavoj regiji se pomalo...“
Prije 42 min0
Svijet
ŠTA SE KRIJE IZA SVEGA: Bijela kuća objavila misterioznu video-poruku, uslijedile su brojne reakcije...
Prije 56 min0
Ekonomija
TEK SLIJEDI POTPUNI HAOS: Osim poskupljenja uskoro i nestašice zbog...
Prije 19h0
Ekonomija
DESILO SE ONO NAJGORE: Šokantan skok cijena goriva...
24. Mar. 20260
Ekonomija
KREĆE PROJEKAT DECENIJE, AMERIKANCI ULAZE U BIH: Vlada FBiH povlači potez bez presedana za Južnu interkonekciju
25. Mar. 20260
Ekonomija
EVO KO JE STVARNI POBJEDNIK U RATU PROTIV IRANA: Oni su se poprilično obogatili
23. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.