PISMO FILMADŽIJA UPUĆENO TRUMPU: Pozivaju ga da podrži poreske olakšice za Hollywood, među potpisnicima i...

(...) dvojica od trojice njegovih “specijalnih ambasadora” za ovu industriju - Jon Voight i Sylvester Stallone. 

  • Kultura

  • 15. Maj 2025  

  • 0

Koalicija zabavnih sindikata, uz podršku američkog Udruženja filmskih umjetnika (Motion Picture Association - MPA), pozvala je predsjednika SAD-a Donalda Trumpa da podrži poreske olakšice u korist industriji zabave.

Sindikati su organizovali zajedničko pismo upućeno Trumpu, koje su također potpisala dvojica od trojice njegovih “specijalnih ambasadora” za ovu industriju - Jon Voight i Sylvester Stallone. 

U pismu su se zahvalili predsjedniku “na podršci koju ste pokazali našoj industriji” i na tome što je ukazao na odlazak produkcije u inostranstvo. Prošle sedmice, Trump je najavio uvođenje 100% carine na “sve i bilo koje” filmove proizvedene u “stranim zemljama”, kao pokušaj da se produkcioni poslovi vrate u Sjedinjene Američke Države.

Zajedničko pismo ne spominje carinu. Međutim, spominje federalnu filmsku subvenciju kao “dugoročnu inicijativu" koja još nema podršku svih političkih stranaka.

Trenutno, više od 80 zemalja nudi poreske podsticaje za produkciju, i kao rezultat toga, brojne produkcije koje su mogle biti snimljene u Americi, umjesto toga su locirane na drugim mjestima," stoji u pismu. "Vraćanje veće produkcije u Sjedinjene Države zahtijeva nacionalni pristup i široke političke mjere, uključujući one koje predlažemo u nastavku, kao i dugoročne inicijative poput implementacije federalnog poreskog podsticaja za filmove i televiziju."

Pismo se fokusira na tri relativno male mjere i traži od Trumpa da podrži njihovo uključivanje u paket za usklađivanje budžeta koji trenutno prolazi kroz Kongres. Te mjere uključuju produženje Sekcije 181, koja ubrzava odbitak do 15 miliona dolara za produkcijske troškove.

Sindikati žele da udvostruče taj limit na 30 miliona dolara - ili do 40 miliona dolara za produkciju u područjima sa niskim prihodima.

Pismo također traži podršku za drugi odbitak, Sekciju 199, koja je istekla 2017. godine. Ovaj odbitak smanjivao je porez na dobit za određene oblike domaće proizvodnje, uključujući filmsku industriju. "Podsticaj za domaću produkciju učinio bi američko tržište konkurentnijim i sposobnim da zadrži i vrati visokoplaćene poslove povezane s filmskim i televizijskim produkcijama - a korištenje ovog odbitka je historijski doprinosilo značajnom ekonomskom i radnom rastu", piše u pismu, prenosi Federalna.ba. 

Pismo sindikata također traži ponovnu autorizaciju Sekcije 461, koja je omogućila kompanijama da unesu svoje neto operativne gubitke unazad do pet godina, čime su ti gubici mogli biti iskorišteni za smanjenje poreza iz prethodnih godina. Ova odredba je bila uključena u paket pomoći zbog COVID-a, ali je istekao 2022. godine. Pismo tvrdi da ova mjera posebno pomaže filmskim kompanijama koje imaju vrlo neujednačene obrasce prihoda.

Pismo su potpisali lideri Udruženja reditelja Amerike, SAG-AFTRA, Udruženja scenarista Amerike, Međunarodne alijanse pozorišnih radnika, Teamstera, Udruženja producenata Amerike, Producers United, Udruženja filmske industrije, Saveza nezavisnih filmova i televizije, i FilmUSA.

"DGA ostaje fokusirana na povećanje broja radnih mjesta za naše članove i druge radnike u industriji, podsticanjem domaće filmske i televizijske produkcije na federalnom i državnom nivou,“ rekao je Russell Hollander, nacionalni izvršni direktor DGA. „Ovaj prijedlog je važan korak u tom pravcu, jer nastavljamo da se zalažemo za sveobuhvatan federalni poreski podsticaj i druge mjere kako bismo se borili protiv trenutnog opadanja filmske i televizijske produkcije kod kuće".

Matthew Loeb, međunarodni predsjednik IATSE-a, tvrdio je da će tri mjere poreskih odbitaka pomoći u vraćanju poslova u Sjedinjene Države.

"Američki filmski i televizijski radnici suočili su se s neviđenim gubicima radnih mjesta zbog agresivnih podsticaja u inostranstvu i ekonomske nesigurnosti“, rekao je Loeb. "Savezna vlada mora pružiti uravnotežen, sveobuhvatan odgovor kako bi izjednačila međunarodnu konkurenciju i podržala američke poslove“.

Nakon što je Trump 4. maja prvi put iznio ideju o 100% carini na filmove proizvedene u inostranstvu, Bijela kuća je brzo jasno stavila do znanja da još uvijek nisu donesene konačne odluke. Trump je također rekao da će se sastati sa industrijom kako bi razgovarali o ovom pitanju.

"I ne želim da povrijedim industriju. Želim da pomognem industriji", rekao je Trump.  

Lideri studija održali su poseban sasatanak kako bi razgovarali o tome kako da odgovore. Zajedničko pismo naglašava jednu od ključnih tačaka Američkog udruženja filmskih umjetnika u poslednjoj sedmici, a to je da je zabavna industrija vodeća izvozna industrija, sa trgovinskim suficitom od 15,3 milijarde dolara u odnosu na ostatak svijeta.  

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...