PIŠI PROPALO: Ništa od prodaje posrnulog trgovačkog giganta, nije bilo...

Donedavno se činilo da će Rewe ovaj put uspjeti preuzeti Engrotuš, no onda je došlo do preokreta – Rewe je navodno zakočio preuzimanje Engrotuša.

  • Ekonomija

  • Prije 4h  

  • 0

Do nedavno se činilo da će Rewe ovaj put uspjeti preuzeti slovenski Engrotuš, no onda je došlo do preokreta – Rewe je navodno zakočio preuzimanje Engrotuša, tvrde izvori ljubljanskog Dnevnika.

Razlog za ovu odluku je uvođenje carina u SAD-u na uvoz robe iz država članica EU.

Celjska firma Engrotuš, koja kontrolira trgovački lanac Tuš, prodaje se od 2022. U procesu prodaje ostala su u završnom činu 2023. dva kandidata za preuzimanje: njemački trgovački div Rewe i hrvatska grupa Fortenova, koja je preuzimanje Engrotuša namjeravala provesti preko Mercatora.

Na kraju je ovaj drugi odabran kao najbolji ponuđač, ali za dovršetak dogovorenog posla još bi trebao dobiti dopuštenje Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja. No, u novembru prošle godine, Mercator je objavio da se povlači iz akvizicije Engrotuša, piše SEEbiz.

Nakon odlaska Mercatora, proces prodaje Engrotuša je oživljen. U početku su razgovori vođeni s nekoliko potencijalnih akvizitera, ali u novije vrijeme samo s njemačkom maloprodajnom grupom Rewe.

Donedavno se činilo da će Rewe ovaj put uspjeti preuzeti Engrotuš, no onda je došlo do preokreta – Rewe je navodno zakočio preuzimanje Engrotuša.

Velika neizvijesnost na tržištu

Razlog za ovu odluku je uvođenje carina u SAD-u na uvoz robe iz država članica EU. U početku su najavljene na 20 posto, ali su potom zamrznute na 90 dana i uvedene na 10 posto. Zbog neizvjesne budućnosti, Rewe se privremeno fokusira na njemačko tržište.

Neslužbeno se saznaje da odluka o nepreuzimanju Engrotuša još nije konačna. Rewe Grupa, koja zapošljava oko 380.000 radnika u 21 zemlji, povećala je prihod od prodaje za 4,6 posto u odnosu na 2023. godinu, na oko 96 milijardi eura, dok je neto dobit porasla za dobru trećinu na milijardu eura. Prema Reweu, ovaj rast neto dobiti uglavnom je posljedica jednokratnog učinka.

Zasad nije poznato kako je Engrotuš poslovao prošle godine, jer je njegovo poslovanje podložno reviziji. U 2023. godini prihod od prodaje porastao je za devet posto, na 524,4 miliona eura, dok su se gubici višestruko povećali – sa 6,3 miliona eura u 2022. godini, porasli su na više od 53 miliona eura u 2023. godini, što je uglavnom posljedica umanjenja vrijednosti dugotrajne imovine i finansijskih ulaganja.

Engrotuš je 2023. godine u potpunosti otplatio dug, ispunivši prije roka sve obveze iz financijskog ugovora o restrukturiranju Tuš grupe, a saniran je i veliki dio negativnog kapitala, nedavno je objasnila firma sa sjedištem u Celju.

Istovremeno s prodajom Engrotuša, odvija se i prodaja njegovog takozvanog cash & carry veleprodajnog poslovanja, koje će se izdvojiti iz firme. Tako je i posao s drogerijom već izdvojen iz firme pred kraj 2023.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...