DRAMA U POLJSKOJ: Premijer sve objavio - "Rusi su nam hakirali stranicu...!"

"Njihova meta su i web stranice mojih koalicijskih partnera. Naše službe provode intenzivne operacije", nadodao je Tusk.

  • Evropa

  • Prije 6h  

  • 0

Samo dva dana prije predsjedničkih izbora, gruša ruskih hakera aktivnih na Telegramu napala je internetske stranice Građanske platforme (GP), napad još uvijek traje, objavio je na svom profilu na mreži ‘X‘ poljski premijer i lider GP-a Donald Tusk.

"Njihova meta su i web stranice mojih koalicijskih partnera. Naše službe provode intenzivne operacije", nadodao je Tusk.

Kandidat GP-a na predsjedničkim izborima zakazanima za 18. maj je Rafal Trzaskowski, inače aktualni gradonačelnik Varšave, a koalicijski partneri GP-a, koje spominje Tusk, su Poljska narodna stranka i Ljevica. Glavni protivkandidat Trzaskowskom je Karol Nawrocki kojeg podržava opozicijska "Pravo i pravda" lidera Jaroslawa Kaczynskog.

Spomenuta Tuskova objava uslijedila je tri dana nakon što je poljska Nacionalna istraživačka i akademska računalna mreža, poznata pod kraticom NASK, izvjestila da je prijavila obmanjujuće oglase kompaniji Meta, koja je vlasnik Facebooka, s obrazloženjem da se radi o politički obmanjujućim sadržajima i pokušaju miješanja u izbore. Prema istome izvoru, sporni oglasi su uklonjeni.

"Oglasni računi uključeni u kampanju potrošili su više na politički sadržaj nego bilo koji izborni odbor u posljednjih sedam dana", naznačio je NASK, upozorivši kako su uklonjeni oglasi "imali za cilj navodno podržati jednog od kandidata i diskreditirati druge".

Svakodnevne diverzije

Portal "Gazetaprawna" tvrdi da se prijavom NASK-a od 14. maja bavi i poljska Vlada. Na istome tragu, potpredsjednik vlade i ministar nacionalne odbrane Władysław Kosiniak-Kamysz izrazio je uvjerenje kako hitno treba razjasniti nalaze NASK-a i upozorio na, kako je kazao, ruske dezinformacije.

"Kosiniak-Kamysz je istaknuo da Rusija provodi takve akcije svakodnevno, pokušavajući destabilizirati situaciju u zapadnim zemljama", navodi ‘Gazetaprawna‘. List podsjeća i na izjavu popredsjednika Tuskove Vlade i ministra digitalnih poslova Krzysztofa Gawkowskog da su "stotine hiljada zlota potrošene na reklamne kampanje na portalu Meta koje se tiču nekoliko predsjedničkih kandidata".

"Ovaj novac nisu odobrili izborni odbori. Prije nekoliko mjeseci smo rekli da ćemo pod "izbornim kišobranom" pratiti i obavještavati javno mnijenje ako finansijski tokovi budu sumnjivi", upozorio je Gawkowski, najavivši angažman Agencije za unutarnju sigurnost kako bi se utvrdilo ko stoji iza spomenutog finansiranja reklamnih kampanja i kako je "sve to organizirano".

Pritom je Gawkowski izrazio uvjerenje kako je država kibernetički zaštitila izborna povjerenstva i odbore.

"Učinili smo sve da izbori budu sigurni. Miran sam u vezi izbora, miran koliko se može biti", citira ‘Gazetaprawna‘ potpredsjednika Tuskove Vlade.

Sumnja na fondaciju

Portal "Wiadomosci" pozivajući se na izvor "Wirtualna Polska" donosi suprotnu verziju od navoda zvaničnika poljske vlade o pozadini spornog internetskog oglašavanja. Prema potonjoj verziji, iza spornih oglasa stoje aktivisti povezani s zakladom ‘Action Democracy‘ koja je bliska kandidatu Trzaskowskom.

"Predsjednik ‘Action Democracy‘ je Jakub Kocjan, donedavno asistent Iwone Karolewske, zastupnice Građanske platforme. Rafał Trzaskowski dodijelio je Kocjanu 2020. nagradu gradonačelnika Varšave Tadeusz Mazowiecki zbog prodemokratskih i antifašističkih aktivnosti", ističe ‘Wiadomosci‘.

Komentirajući spomenuti Tuskov ‘tvit‘, portal ‘Kyivindependent‘ podsjeća kako su poljski zvaničnici krajem 2024. izvijestili o 1000 dnevnih kibernetičkih incidenata za koje se vjeruje da su ih izveli ruski i bjeloruski akteri.

"Vlasti su povezale napade s poljskom podrškom Ukrajini usred ruske invazije velikih razmjera", napominnje ‘Kyivindependent‘, dodajući kako je poljska vlada optužila Rusiju i Bjelorusiju za iznuđivanje informacija, ucjenjivanje pojedinaca i institucija te vođenje "de facto kibernetičkog rata".

Isti izvor skreće pozornost i na navode Mreže istraživačkog novinarstva EBU-a iz januara ove godine kako "Ruske hibridne operacije u Europi postaju sve češće i agresivnije".

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...