Evropa
PLENKOVIĆ O PREGOVORIMA U ISTANBULU: "Zamislite da je Hrvatska ostala bez Knina i Vukovara"
16. Maj 20250
Što se tiče SDP-a, Pecnik kaže da stranka naprosto nije smjela izgubiti Rijeku.
Regija
19. Maj 2025
0
Bivši saborski zastupnik i politički analitičar Jaroslav Pecnik komentirao je za N1 rezultate prvog kruga lokalnih izbora u Hrvatskoj.
Rekao je kako se nakon nedavne pobjede Zorana Milanovića na predsjedničkim izborima smatralo da je ljevica dobila krila. "No izgleda da je samo Milanović dobio krila, ne i lijevi blok. Split je dobar primjer. tamo bi Šuta uz podršku birača Željka Keruma u drugom krugu mogao pobijediti Ivicu Puljka. Zadar i Dubrovnik po svemu sudeći ostaju u rukama HDZ-a. O Osijeku da ne govorim", kazao je.
Što se tiče Zagreba, Pecnik kaže kako su u HDZ-u već ukalkulirali da tamo nemaju svog gradonačelnika.
"Kad bi HDZ imao gradonačelnika Zagreba taj bi, htio on to ili ne, odmah postao izravna konkurencija premijeru i predsjedniku stranke, u ovom slučaju Plenkoviću. Čak mislim da HDZ ciljano bira kandidate poput Davora Filipovića i sada Mislava Hermana za koje se unaprijed zna da neće ostvariti značajniji rezultat, ali i da neće biti poraženi baš 'do nogu'. HDZ-u je važnije da druge sredine drži pod kontrolom", smatra Pecnik.
Jako dobar rezultat Tomislava Tomaševića u prvom krugu Pecnik tumači količinom napada na njega.
"Što su ga više napadali, bilo je jasnije da će postići bolji rezultat. Ne bih ulazio u aferu Hipodrom, ali ne možete biti četiri godine na vlasti u tako velikom gradu, a da vam se ne pripisuju neke afere. Politika je, nažalost, takva. No, protiv Tomaševića u drugom krugu nitko nema šanse", kaže.
Što se tiče SDP-a, Pecnik kaže da stranka naprosto nije smjela izgubiti Rijeku.
"Znalo se da je Iva Rinčić jak kandidat, ali ovaj njezin rezultat doista je fascinantan. A rezultat SDP-a u Rijeci težak je poraz. U najcrnjim danima SDP-a - a toga se sjećam jer sam tada bio član predsjedništva stranke - Ivica Račan je silno inzistirao na tome da Rijeka mora ostati pod kontrolom SDP-a.Ako ste velika stranka onda morate imati vlast bar u jednom velikom gradu odakle se onda možete širiti. Rijeka je očuvala i obnovila SDP i zato je to težak poraz."
U tom smislu, kaže Pecnik, vrijeme je da se postavi i pitanje odgovornosti Biljane Borzan za rasap SDP-a u Osijeku.
"No o tome se uporno izbjegava govoriti i sve se prekriva širokim osmijehom europske zastupnice. Ona je u nedjelju navečer trebala biti u Osijeku, ali je bila u Zagrebu jer je znala da njezin kandidat (Vjeran Marijašević, nap.a.) ne može ući u drugi krug. Kriza SDP-a koja je nakon ovih izbora očigledna, nije organizacijska kriza, nego kriza identiteta. SDP više ne zna kome se obraća. Ima staro biračko tijelo, a mlado ne zna privući", smatra Pecnik.
Upitan je i za ishod izbora u Vukovaru. Tamo je u nedjelju tijesnu većinu u Gradskom vijeću izborila koalicija Domovinskog pokreta, HDZ-a i partnera, a gradonačelnički izbori idu u drugi krug gdje će se suočiti DP-ov Domagoj Bilić i Marijan Pavliček, kandidat Hrvatskih suverenista i DOMiNO-a.
"Mislim da će Bilić pobijediti jer će se u drugom krugu pokrenuti cijela mašinerija s nacionalne razine. HDZ, naime, ima povijesne, a naročito ekonomske argumente u rukama. Vidi se po Osijeku kakav bude rezultat kad se odozgo pumpa silan novac", kazao je Pecnik.
Evropa
PLENKOVIĆ O PREGOVORIMA U ISTANBULU: "Zamislite da je Hrvatska ostala bez Knina i Vukovara"
16. Maj 20250
Regija
"NASTAVIMO GRADITI HRVATSKU": Plenković pozvao građane da izađu na izbore
16. Maj 20250
Regija
ANDREJ PLENKOVIĆ POVODOM DANA EVROPE: EU sredstva mijenjaju lice Hrvatske
09. Maj 20250
Mini market
ANALIZA DOKTORA PRAVA, NERMINA TURSIĆA: Mirnodopska reinkarnacija ratnih planova Srbije i Hrvatske prema Bosni i Hercegovini
14. Apr. 20250
Gastro
A, SADA - FILDŽAN BUREK: Na brzinu napravite specijalitet s istoka, i ne zaboravite jogurt… (VIDEO)
Prije 16 min0
Zdravlje
MNOGI OD NAS RADE KOBNU GREŠKU: Ukoliko koristite mobitel u toaletu – ovo trebate znati...
Prije 25 min0
Hronika
DETALJI DRAME U NJEMAČKOJ: Mladić iz Bosne i Hercegovine teško stradao u sudaru, helikopterom je prebačen...
Prije 37 min0
Ekonomija
HITNO, U AKCIJU: Američki kupci požurili su s nabavkom oružja i municije iz Bosne i Hercegovine prije nego...
Prije 49 min0
Regija
BLOKADA SVEGA: Masovne studentske demonstracije u Srbiji, uz poruku Aleksandru Vučiću...
20. Maj 20250
Regija
PREOKRET NAKON 35 GODINA U HRVATSKOJ: Jedna žena ruši HDZ u njihovoj utvrdi
18. Maj 20250
Regija
STUDENTI PONIZILI VUČIĆA I ACU LUKASA: "Za stolom sa prostacima i narkomanima, a kolima na članove Filharmonije“
18. Maj 20250
Regija
VUČIĆ SE TJEŠI NAKON PROPASTI U NIŠU: "Napravili smo najveći skup ikada!"
18. Maj 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.