NA KORAK DO PROGLAŠENJA PARKA PRIRODE "GUBER" – Vučić za „SB“ poručuje: Banja bi značila povratak života u Srebrenicu

Ipak, uprkos najavama i optimizmu iz entitetskog ministarstva, lokalne vlasti u Srebrenici ostaju oprezne. Načelnik Opštine Miloš Vučić u razgovoru za „Slobodnu Bosnu“ poručuje da, iako se određeni pomaci dešavaju, konkretne realizacije još nema.

  • Vijesti

  • 20. Maj 2025  20. Maj 2025

  • 0

Nakon godina iščekivanja i administrativnih zastoja, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske pripremilo je prijedlog odluke o proglašenju Parka prirode „Guber“ na području opštine Srebrenica. Ovaj korak donosi novu nadu da bi čuvena banja Guber – nekada simbol zdravlja i turizma – mogla konačno krenuti putem obnove i razvoja.

Kako su naveli iz resornog ministarstva, Zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog nasljeđa RS izradio je detaljnu studiju zaštite, čime je otvoren put ka zvaničnom proglašenju ovog područja parkom prirode. Prema toj studiji, čak 99,46 posto prostora obuhvataju prirodni i sađeni šumski ekosistemi, idealni za odmor, rekreaciju i razvoj zdravstvenog turizma.

U šumama dominiraju bukva i hrast kitnjak, dok su među sađenim kulturama najzastupljeniji crni borovi. Posebno je naglašeno da prostor Gubera ima izuzetne prirodne karakteristike, uključujući ljekovitu mineralnu vodu i kvalitetan vazduh, zbog čega je Vlada Republike Srpske ovo područje već ranije proglasila vazdušnom banjom.

U studiji se dodatno ističe potencijal za razvoj zdravstvenog i planinarskog turizma, sektora koji su u značajnom usponu globalno, te bi u narednom periodu mogli postati okosnica privrede ovog kraja.

„Banja bi značila život“

Ipak, uprkos najavama i optimizmu iz entitetskog ministarstva, lokalne vlasti u Srebrenici ostaju oprezne. Načelnik Opštine Miloš Vučić u razgovoru za „Slobodnu Bosnu“ poručuje da, iako se određeni pomaci dešavaju, konkretne realizacije još nema.

– Istina je, opština ne dodjeljuje koncesije. Naše su nadležnosti ograničene, uglavnom na izdavanje građevinskih dozvola, ako bude potrebe. Imamo objekte za koje su već ranije izdate dozvole, ali realizacija projekata nije privedena kraju – kaže načelnik.

Dodaje kako postoji inicijativa iz Skupštine i iz Vlade Republike Srpske, ali da još nema jasnih informacija o narednim koracima.

– Ja, iskreno, ne volim davati lažna obećanja. Svi u Srebrenici bismo voljeli da se nešto pokrene, ali dok ne vidimo konkretne rezultate, teško je govoriti o rokovima. Ta priča o Banji Guber traje dugo i sada je nezahvalno bilo šta tvrditi – naglašava on.

Načelnik ipak ističe da srebrenička lokalna uprava neće biti prepreka bilo kakvom razvoju Banje:

– Sve što bude do opštine, mi ćemo uraditi. Niko nas nije ni do sada optužio da nešto kočimo. Banja bi zaista značila povratak života u Srebrenicu, jedan snažan simbol obnove.

„Do Banje Luke, Zagreba ili Beograda – ako treba“

Vučić ističe da je spreman učiniti sve što je u njegovoj moći kako bi se stvari pokrenule:

– Ako je banja u pitanju, ja ću usred noći doći u Banju Luku, Zagreb, Beograd – gdje god treba da se stvari riješe. Nažalost, moje mišljenje je da od ove sezone nema ništa.

Na kraju razgovora, načelnik izražava uvjerenje da bi upravo Guber mogao biti ključni projekat za ekonomski i društveni preporod Srebrenice.

– To je kapitalni projekat koji ne može niko izgurati sam. Ali ja vjerujem da bi ljudi čak pristali i da dignemo pola kredit, samo da se to konačno pokrene – zaključuje Vučić.

Dok lokalna zajednica čeka konačne odluke i ulaganja, građani Srebrenice i svi oni koji vjeruju u obnovu ovog kraja s pravom se nadaju da bi Guber uskoro mogao postati ne samo park prirode, već i simbol zdravog i dostojanstvenog života u istočnom dijelu Bosne i Hercegovine.

No u Srebrenici imaju i drugih problema...

Srebrenica pokušava riješiti višegodišnji problem s vodosnabdijevanjem

Nakon dugogodišnjih problema s vodosnabdijevanjem, koje dodatno otežavaju klimatske promjene i naslijeđene infrastrukturne slabosti, opština Srebrenica bilježi prve konkretne pomake od našeg posljednjeg intervjua sa načelnikom Vučićem.

Načelnik Miloš Vučić za Slobodnu Bosnu potvrđuje da je lokalna vlast prepoznala vodu kao jedno od ključnih problema i da se aktivno radi na saniranju štete nastale zbog decenija zanemarivanja.

„Zatekli smo sistem sa ogromnim gubicima – dnevno se gubilo 80 kubika vode, a sada smo to sveli na 40. Dakle, prepolovili smo gubitke u roku od dva mjeseca“, ističe načelnik.

Prema njegovim riječima, u toku su razgovori o zamjeni dotrajalih ventila, kao i mogućnosti postavljanja nove hlorne stanice, što bi dodatno unaprijedilo kvalitet i sigurnost vodosnabdijevanja. Paralelno se razmatra proširenje postojećih rezervoara te reaktivacija starog vodovoda, iako se za takve korake traže milionska ulaganja.

„Ono što možemo sada – popravljamo. Radimo na tome da voda ne curi tamo gdje ne treba, jer trenutno imamo protok vode kao da smo grad veličine Dervente, a imamo višestruko manje stanovnika“, kaže Vučić, naglašavajući da su čak i ilegalni priključci počeli da se rješavaju.

Osim centralnog sistema, napreduje i projekat vodosnabdijevanja Skelana, gdje bi, kako najavljuje načelnik, stanovnici u narednih 15 dana konačno trebali dobiti pitku vodu.

„Svaki dan pomalo“, poručuje Vučić za „Slobodnu Bosnu“, ističući kako opštinska administracija ne odustaje uprkos ograničenim kapacitetima i sporom odzivu viših nivoa vlasti.

(S. Hodžić)

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...