Vijesti
NA KORAK DO PROGLAŠENJA PARKA PRIRODE "GUBER" – Vučić za „SB“ poručuje: Banja bi značila povratak života u Srebrenicu
20. Maj 20250
Vučić je pravnik i vlasnik hostela u Srebrenici. Kao privrednik, svoju izbornu kampanju vodio je u tom pravcu, a i razgovor s njim koji smo vodili bio je ka tome usmjeren. Kaže nam, i sam je rekao ljudima da će tako biti.
Vijesti
12. Dec. 2024 12. Dec. 2024
0
Dva mjeseca nakon što je izabran za načelnika Opštine Srebrenica Miloš Vučić započinje priču o razvoju grada.
Poziv "Slobodne Bosne" zatiče ga na putu prema Bijeljini gdje Vučić pokušava riješiti 30-godišnji problem ovog podrinjskog grada - elektrosnadbijevanje.
"Pošto imamo najduži dalekovod za ovu niskonaponsku mrežu - 89 kilometara dug, nama je ta trasa problematična jer nam faktički snadbijeva pola opštine i kada nam stalno struja ide kroz brdoviti šumski teren, gdje god da padne grana nama je pala cijela ta linija i njeni bočni kraci. Tako da idemo upravo zbog toga, trenutno nemamo problema, ali da vidimo da uđemo u budžet Elektro Bijeljine i da neke od tih problema koji nam se vuku više od 30 godina, za koje znamo gdje su, da ih počnemo jedan po jedan rješavati", otkriva nam Vučić.
Plan je da u njihovo rješavanje krenu iduće godine...
Elektrosnadbjevanje nije jedini gorući problem Srebrenice kada su u pitanju osnovni uslovi za život - tu je i pitanje vodosnadbijevanja.
"To sam znao da mi je prioritet broj jedan. To je na teretu opštine da obezbijedi osnovne komunalne usluge. Struja nije u našoj nadležnosti, ali pokušavamo utjecati da se riješi, a voda je direktno u našoj nadležnosti tako da se bavimo i time. Ono što ja vidim, a i svi govore je da je presušio Jadar, da nema dotoka voda i da je problem na vodozahvatu. Stvarno je bila izuzetno sušna godina, a onda i politika - kada se nema naročito obzira svali se to i na direktora i rukovodstva ili sve", rekao je Vučić za "Slobodnu Bosnu" navodeći da ne brani nikoga, ali da je godina bila stvarno sušna.
Vučić ističe da Srebrenica već dugo ima restrikcije u vodosnadbjevanju, ali da je ove godine stvarno bilo strašno.
"Došli su do izražaja svi ti problemi koji su gurani pod tepih unazad, ne znam ni ja koliko godina. I one sanacije vodovodne mreže pitanje je kako su rađene. Obilaskom terena vidjeli smo da su samo farbani ventili, a pisano je kao zamjena. To je standardna problematika, pitanje je šta je rađeno i da li je rađena prava sanacija", rekao je Vučić navodeći kako sada očekuju novog direktora na čelu lokalnog vodovoda i da očekuje da se uhvati u koštac sa ovim problemom.
"Trenutno imamo neke informacije da te fakturisane informacije o vodozahvatu i gubici su negdje oko 70 posto, što je dijelom možda i nelegalno korištenje ili loša mreža, tako da moramo vidjeti koliko bi nas to koštalo da smanjimo te gubitke i da vidimo šta je sa drugim izvorima sa kojima možete napajati ovu mrežu", otkrio nam je Vučić.
Vučić je pravnik i vlasnik hostela u Srebrenici. Kao privrednik, svoju izbornu kampanju vodio je u tom pravcu, a i razgovor s njim koji smo vodili bio je ka tome usmjeren. Kaže nam, i sam je rekao ljudima da će tako biti.
Nekako neočekivano, s obzirom na svog stranačkog prethodnika, Vučić je nedavno pohvalio Sarajevo, a kritizirao Banju Luku.
"Kanton Sarajevo je imao odluku da donira Srebrenici dva miliona KM, da napravi jedan fond za Srebrenicu, a Banjaluka se buni zbog 150.000 KM. To nisam mogao da očekujem", poručio je Vučić.
"Ali to je istina", kaže nam Vučić kada smo mu ovo spomenuli.
Prethodno, rekao je kako je Opština Srebrenica u gubitku 7 miliona KM. Zanimalo nas je da li će novousvojeni zakon o NSRS-u u kojem bi nerazvijene i izrazito nerazvijene opštine entiteta RS trebale dobiti više novca značiti opštini kojom rukovodi.
"Mi smo u deficitu 3,5 miliona i imamo kredita također 3,5 miliona. Tako da smo mi to lijepo rasporedili. Mi smo u dugu 7 miliona, a nama je budžet 11, tako da nama ovo povećanje ne znači mnogo. To je nekih otprilike 1,2 posto na naš budžet, da ne detaljišemo previše. Nije to nama iskreno neko povećanje, jer ne volim zatezne kamate, ne volim sudske sporove. Više bih volio da izmirimo što prije to neko dugovanje, da dođemo do tog da uporedo izmirujemo i naše svakodnevne obaveze, a lagano se rješavamo dugovanja. Tako da bih tih 150 hiljada iskoristio za saniranje nekih dugova starih. Imam neku projekciju, ali je nezahvalno to u politici govoriti. Želim da se riješimo tih dugova i prema nekim projektima ići prema stranim donatorima - Sarajevu, Tuzli, Banjaluci, Skoplju, Beogradu, ko god je voljan da nam pomogne i da idemo konkretno u razvoj", rekao nam je Vučić navodeći da mu je to glavni cilj.
Također, Vučić nam u razgovoru otkriva da postoji inicijativa svih političkih partija o nekoj donatorskoj konferenciji, koju bi volio semantički nazvati "donatorsko-razvojnom konferencijom".
"Idemo sa projektima za nova radna mjesta. Ovo što sam rekao npr. u Banjaluci: Pa dajte mi preselite m:tel, moju bivšu firmu, u Srebrenicu, ne treba mi niko pomagati. Ne tražimo mi milostinju, tražimo radna mjesta i jednake prilike", rekao je Vučić za "Slobodnu Bosnu".
Na naš komentar da bi i rekonstrukcija banje Guber značajno doprinijela razvoju Srebrenice, Vučić nam je naveo da još uvijek pokušava da se upozna sa opcijama dokle se stiglo.
"Ima inicijativa, ali nije mi baš najjasnije u kom pravcu će to sve izaći. Nezahvalno je da Vam sad kažem nešto detaljnije, jer nemam sve informacije", odgovorio nam je Vučić.
"Kada bih banju Guber uspio riješiti u ove četiri godine, kada bi zajedno mi to svi u Srebrenici uspjeli riješiti, ja bih bio presrećan i to je svakako najkrupniji projekat kojeg imamo. Svjesno sam izbjegavao ovo pitanje u predizbornoj kampanji, jer nisam bio siguran da li ćemo to uspjeti to riješiti, ali radimo na tome", prokomentirao nam je Vučić.
Posjetioci sipaju sa izvora koji liječi anemiju; Foto: Slobodna Bosna
Iako je banja neobnovljena, ljekovite izvore Gubera posjećuju svi koji su čuli za ovaj prijeki lijek - liječi anemiju, očne bolesti, kožna oboljenja i mnoga druga.
"To je naš vid pomoći drugim sredinama, u nekim situacijama je eto Srebrenica u stanju da pomogne i drugim opštinama i ne fakturišemo to kao pomoć. Ne branimo nikome da toči", rekao je Vučić slažući se da je šteta da propada ljekovita voda.
U nastavku razgovora Vučić nam priča kako bi volio da naredne tri godine se u Srebrenici priča o razvoju.
"Prošli su izbori, nikoga posebno ne interesuje Srebrenica, hajde da se dogovorimo da makar tri godine radimo zajedno, pa ćemo za četiri godine opet pojačati retoriku i to će biti ne znam kakva pitanja. Ali hajde da naredne tri godine ispunimo obećanja koja smo dali ljudima", rekao je Vučić i rekao kako je poručio svojim kolegama na političkoj sceni kako nikoga nije čuo da je izašao pred ljude i rekao da će biti gore i da neće raditi ništa.
"Jer baš me zanima ko će vam za četiri godine na izborne liste. Nećete imati koga čak i kad budete jurili rođake, familiju i sve i šta onda. Ja tu nemam familije ni rođaka, meni je u interesu i zadatak da od te sredine napravim nešto. Ko god hoće da radi sa mnom, da radi doprinosi, bilo koja stranka ili porodica, ima mjesta, a ako hoćeš da sabotiraš imat ćemo problem pa gledajte kako ćete se obračunavati sa mnom ako možete, ali neću popustiti tako lako", rekao je Vučić za "SB".
Otkriva nam da već ima nekih investitora i da postoje neki dogovori, ali ne bi o njima dok ne bude zvanično i dok ne dođu prva radna mjesta.
Pred njim će uskoro biti i veliki izazov zbog usvajanja opštinskog budžeta. I sluti da će biti problema...
"Baš me interesuje kako će se odbornici izjašnjavati, jer ovaj prijedlog koji pravimo sada je poprilično... Pokušavam jedan dio odvojiti da bude razvojni, koliko mogu, ali imamo i mjere štednje. Jedan dio će biti nauštrb prevoza učenika, ali smatram da je prevoz učenika u Srebrenici neosnovano visok, prešli smo pola miliona KM, a imamo 94 učenika u Srebrenici i 26 za koje finansiramo prevoz u Skelanima. To su dvije škole u Srebrenici, pa možda da idemo u pravcu iznajmljivanja Helikopterskog servisa, možda bi nam bilo malo jeftinije ili da kupimo helikopter i angažujemo jednog od pilota i da lijepo razvozi, malo je jeftinije, nećemo mnogo uštedjeti, ali ne bi trebalo preći 300-400 hiljada godišnje", ironično je prokomentirao Vučić, a potom nam otkriva otvoreno kako su prijevoznici bili bliski svim vladajućim strukturama.
"U takvoj smo situaciji da nas ti prijevoznici ucjenjuju. Najbolje bi i najpoštenije bilo, ako već pomažemo, da finansiramo roditelje, ali ne možemo to direktno. U tih pola miliona ne spominje se iznos koje daje Ministarstvo obrazovanja RS-a za finansiranje prevoza učenika, tako da je taj iznos i mnogo veći. Čak postoje informacije da su neki iz FBiH pokušavali aplicirati kako voze učenike. Tako da nije mi tu cilj da oštetim ni budžet RS-a ni FBiH, a definitivno ne ni budžet Opštine Srebrenica za koju sam direktno odgovaran", rekao nam je Vučić.
Vučić kaže da je svjestan da će biti medijskih spinova i priča kako udara na djecu, ali poziva da se izađe pred njega i kaže da je opravdano da Opština Srebrenica prešla već 300 hiljada za finansiranje učenika, kao i da ga živo interesuje ko bi mogao braniti taj stav, navodeći da susjedna Opština Bratunac daje 86 hiljada.
Nije želio okvalificirati to ponašanje drugačije sem bezobrazlukom niti smatra to udarom na povratnike ni na djecu niti školu, ali je svjestan da je ovo što govori nepopularno reći.
"Pa već su pokušali to reći, a nama je stavka u budžetu za djecu 10 hiljada KM za rezultate, a ovamo se kao borimo za djecu što dajemo prevoznicima pola miliona KM. Ja neću potpisati da opravdam pola miliona za prevoz taman da je donacija, smatram to neopravdano visokim. To će tek biti borbe i na šta će izaći vidjet ćemo", rekao je Vučić.
Spreman je, kaže, i na debate sa roditeljima učenika, ali je svjestan da bi i tu moglo biti problema, jer je bilo i "kombinacija": "Prevoznici uzmu liniju pa pola novca daju roditeljima, pola zadrže za sebe. Nema tih linija, niko to ne drži".
Postoje neke varijante koje se mogu izvesti zakonski, o čemu će biti više riječi u budućnosti.
No, kada smo se već dotakli pitanja prijevoza, sa Vučićem smo prokomentirali i kako je Srebrenica izrazito nepovezana sa ostalim dijelovima Bosne i Hercegovine.
Vučić nam kaže da su dijelili razne zahvalnice, ali da je firma iz Tuzle "Transtourist" jedina koja je zadržala stalne linije prema Srebrenici. Ističe da će iskoristiti priliku da im se zahvali čim se ukaže prilika, čak i o svom trošku, jer je budžet za reprezentaciju opštine uveliko probijen.
Firma iz Sarajeva Centrotrans, kaže, ukinula je liniju za Srebrenicu, a iako bi je volio pohvaliti, učinit će to samo ako vrate liniju.
"Taj kontinuitet 'Transtourista', ljudi nisu dobijali subvenciju za prijevoz u Srebrenici, ali ni u koroni ni sada kada ima malo putnika jedina nije digla ruke od nas niti je išta tražila od nas", rekao je Vučić za "Slobodnu Bosnu".
Poznata je ta veza Tuzle i Srebrenice, naročito nakon ratnih dešavanja. Dosta Srebreničana živi tamo, ali živi i u sarajevskim prigradskim naseljima - Ilijašu i Vogošći.
"Nisu ni ovi bili dužni, odselili se ljudi pa odselili. A nisu se nikada kitili time, to je isto fascinantno. Srebrenici ko god da marku, izađe na mnogo više, a ovi ljudi nama pomažu i rješavaju jedan od životnih problema, oni su nama poveznica sa svijetom i ne odustaju od nas, ne spočitavaju i ne uslovljavaju, ne kite se tim perjem, a prijateljski su nastrojeni prema nama. To se vidi kroz njihove postupke", rekao je Vučić za "SB".
Priča o Tuzli i migracijama neminovno nas je dovela i do pitanja genocida u Srebrenici. Zajedničko svim prethodnim načelnicima Srebrenice iz reda srpskog naroda je kontinuirana politika negiranja međunarodnih presuda i priznanja genocida koji se 1995. godine dogodio u ovoj, tada navodno zaštićenoj enklavi UN-a.
"Pitali su me već i to je jedno od glavnih pitanja. Što se tiče toga, ja stvarno gledam budućnost i meni je cilj da u ove četiri godine pokušam izdići Srebrenicu i da je vratim da bude poželjno mjesto za živjeti, naročito za one koji žive tu. Stvarno sve što mi je na raspolaganju pokušavam staviti po tom pitanju", rekao je Vučić.
Uz pohvale Sarajevu i Tuzli, politici i narodu u kojem je izrazito nepopularno govoriti kako jeste, ni Vučiću svakako ne bi pogodovalo da odmah kaže da se u Srebrenici dogodio genocid.
"Oko toga stvarno ne volim da se izjašnjavam. Smatram da ona pitanja oko kojih ne možemo postići konsenzus ne treba ni da spominjemo. Ne želim tu kamen spoticanja za budućnost. Ako dođe vrijeme kada budemo mogli napraviti neki dogovor koji će biti prihvatljiv jednako za sve, oko svih pitanja, lako ćemo, ali ne vidim da sam ja neko ko može riješiti ta državna pitanja. Ne bih da budem kolateral, ne bavim se time, nikoga posebno i ne interesujem i neće se promijeniti ništa u ovoj državi šta god da ja kažem", prokomentirao je Vučić za "Slobodnu Bosnu".
Napominje da ne hvali politiku Sarajeva i Tuzle u globalu, nego postupke prema zajednici koju predstavlja.
"To je sramotno što želim reći za gospodina Stanivukovića i Petrovića. Nikada nisu digli frku jer pomažu Srebrenicu ili evo mi ih oglobismo. A mnogo više daju nego što su Banja Luka i Bijeljina ikada dali, nego stvarno koja cifra je ukupno a koja se galama digla. Taj nivo solidarnosti mi još nismo postigli, sve se vrti oko finansija, ali Bože moj...", prokomentirao je Vučić navodeći kako mu je Stanivuković kasnio na sastanak u zgradi Vlade na kojeg je on prije stigao iz Srebrenice nego on iz Banje Luke.
Bio je ironičan navodeći kako im je poručio da im Srebrenica, iako i sama u problemima, da jednokratnu pomoć za sanaciju puteva, a da će vidjeti da isto urade i druge nerazvijene i izrazito nerazvijene opštine, kako bi im došli na vrijeme.
Loši putevi uzrok su tome što do sjedišta Vlade RS-a u Banjoj Luci putuje iz Srebrenice četiri sata. Do Sarajeva trebaju tri.
Vladajuće garniture, bez obzira na stranački dres, kritizira podjednako. Kaže da ima molbu za sve političare, da ako nemaju ideju kako pomoći Srebrenici da joj ni ne odmažu.
"To je interes građana koje predstavljam. Dobio sam ja i određen broj bošnjačkih glasova, računali smo negdje oko 250. Uzeo sam za zamjenika čovjeka koji nosi preko 2 hiljade glasova Bošnjaka (Hamdiju Fejzića, op. a) i kojeg smatram legitimnim predstavnikom Bošnjaka u vlasti i treba da radimo zajedno. Vjerovatno ni on ni ja nemamo uvid u svaki interes pojedinaca, ali je bitno saslušati. Imamo većinu u skupštini i nadam se da se to neće raspasti sada oko finansijskih interesa", rekao je Vučić navodeći da nije spreman praviti ustupke, da planira da Srebrenica napreduje sa ili bez njih, ali da mu je pomoć svakako potrebna.
"Neću pristati na ucjene", poručio je Vučić pred kraj razgovora za "Slobodnu Bosnu".
Drugi mandat za njega je daleko, kako navodi, jer kaže da bi volio da utaba put vraćanjem normalnog sistema vrijednosti, da se cijeni rad, da bude rezultata.
"Živio sam ja sasvim fino prije ovog, ali otkako sam došao u Srebrenicu vidio sam da su neki uhvatili pravac gdje je meni došlo pitanje šta ja više radim ovdje. Ima dobrih i čestitih ljudi, ali je moje mišljenje je da smo počeli ići u pogrešnom pravcu. Ono što ne ljudi ne razumiju je da Srebrenica koja ima svoju specifičnu težinu, ako joj dovedete ekonomiju do očaja, što nekom treba da ona bude 'bure baruta', kad može biti primjer kako funkcioniše ili primjer kako će se raspasti", navodeći da je sada pred svima mnogo odgovornosti jer svi gledaju u njih i žele ih iskoristiti.
Stanje u Srebrenici kaže nije na nivou ekcesa, smatra je najboljom sredinom za živjeti u BiH. Planira da u njoj nastaviti živjeti, a bavljenje politikom mu ne treba.
Rođen je 1988. u Travniku. Gimnaziju je završio u Srebrenici, a pravni fakultet u Bijeljini. Bavio se, kako pravom, tako i turizmom i ugostiteljstvom.
(S. Hodžić)
Vijesti
NA KORAK DO PROGLAŠENJA PARKA PRIRODE "GUBER" – Vučić za „SB“ poručuje: Banja bi značila povratak života u Srebrenicu
20. Maj 20250
Politika
NEOČEKIVANI ISTUP PRED KAMERAMA: Novi načelnik Srebrenice hvalio Sarajevo, a kritizirao Banju Luku, sve zbog...
10. Dec. 20240
Politika
NAKON ŠTO JE KAZAO DA JE POBIJEDIO ZBOG REZOLUCIJE: Novi načelnik Srebrenice Miloš Vučić jutros poručuje Bošnjacima…
10. Okt. 20241
Mini market
SRAMAN ISTUP NOVOG NAČELNIKA SREBRENICE: „Velika pobjeda je odgovor i na glasanje u New Yorku…“
09. Okt. 20242
Hronika
TRAGEDIJA NA ILIDŽI: Voz usmrtio muškarca
Prije 11 min0
Svijet
KINA U PRIPRAVNOSTI: Očekuju se nove poplave i klizišta
Prije 21 min0
Zabava
SVE ĆE SE PROMIJENITI ZA NJIH: Ova četiri znaka neće znati šta će od para u julu
Prije 21 min0
SENAD ANTE-PORTAL
RAMO ZA PLAKANJE: Ramo Isak nije izolovani incident, nego samo transparentan nastavak toksične prakse, koja ide od Delimustafića, Alispahića, Mehmedagića, Čampare...
Prije 29 min0
Vijesti
ŠTA SE DOGAĐA U RS-u: Specijalna antiteroristička jedinica MUP-a na ulicama...
02. Jul. 20251
Vijesti
MILAN BLAGOJEVIĆ ZATRESAO RS: "Ovaj Zakon i sudije omogućavaju pljačku!"
01. Jul. 20250
Vijesti
DODIK NAPOKON OTKRIO "PAKLENI PLAN": "Kada mi je ambasador SAD Bond rekao da u budućnosti neće biti Srba u RS, htio sam ga baciti u jezero na mom imanju!"
01. Jul. 20253
Vijesti
OGOLJENA RUŠILAČKA POLITIKA ZVANIČNOG BEOGRADA I BANJA LUKE: Ambasador BiH u UN-u Zlatko Lagumdžija za "SB" o 30. godišnjici obilježavanja genocida u Srebrenici, ali i o…
30. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.