VELIKE NAJAVE U DOMU NARODA PS BiH. MOGLO BI SE REĆI I IZNENAĐENJE: HDZ BiH šalje zakon o...

(...) Sudu BiH.

  • Politika

  • 20. Maj 2025  20. Maj 2025

  • 0

Dan prije blokada, sada velike najave u Domu naroda Bosne i Hercegovine. Narednog četvrtka i redovna i hitna sjednica. Više zakona, starih prioriteta i evropskih uslova. Procedura počinje od posljednje adrese - Doma naroda. HDZ Bosne i Hercegovine delegatima servira i neusaglašeni zakon o Sudu Bosne i Hercegovine. Sporne tačke u prijedlogu više nisu sporne. Sjedište Apelacionog odjeljenja je u Istočnom Sarajevu, dok su kaznene nadležnosti Suda Bosne i Hercegovine, ipak, sužene. Sve predloženo iznenađenje je za partnere, aktuelne, otpisane i bivše.

Evropski zamah u jeku političke krize. Iz ladice zaboravljenih, nikad dogovorenih i usaglašenih, HDZ BiH direktno u državni Dom naroda šalje zakon o Sudu BiH. Sve hitno - i sjednica i procedura, prenosi FTV.

"Žurna sjednica će isključivo biti posvećena ovim zakonima. Zakon o plaćama, zakon o VSTV-u, zakon o Sudu BiH i izborni zakon", izjavio je zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda BiH Dragan Čović (HDZ BiH).

Na spisku svi zakoni s prefiksom teški. No, dugo čekanje saglasnosti unutar vladajuće koalicije u raspadu prekinula je Marina Pendeš, predsjednica Kluba Hrvata u Domu naroda BiH. I u dostavljenom tekstu zakona o Sudu BiH, Pendeš ima sve što je ranije koaliciji bilo nedostižno. Sjedište Apelacionog odjeljenja Suda BiH bilo bi u Istočnom Sarajevu. Za resornog ministra pravde Davora Bunozu (HDZ BiH) iznenađenje - u Vijeću ministara i dalje nema saglasnosti: "Meni nije poznato da u Vijeću ministara postoji konsenzus u vezi sa zakona o Sudu BiH iako, zapravo, veći dio sadržaja zakona nije sporan. Ostalo je sporno sjedište drugostupanjskog suda, odnosno kaznene nadležnosti kada su u pitanju kaznena djela počinjena na teritoriju entiteta."

Iznenađenje je i za Trojku. Zakoni servirani Domu naroda prethodno nisu usaglašeni. Glas Trojkinih parlamentaraca zavisi od sadržaja. Sjedište Apelacionog odjeljenja Suda BiH je po njihovoj želji, ali kaznene nadležnosti Suda BiH mogle bi presuditi. Smanjene su jer bi Sud BiH bio nadležan za krivična djela prema Krivičnom zakonu BiH te krivičnim zakonima entiteta i Brčko distrikta BiH, ako su prijetnja suverenitetu, teritorijalnom integritetu, političkoj nezavisnosti, državnoj sigurnosti. Druga krivična djela vezana za entitetske krivične zakone mogu biti nadležnost Suda BiH jedino ako su počinjena na teritoriji oba entiteta, ili jednog entiteta i Brčko distrikta BiH ili van teritorije BiH.

„Sad nam je počeo nabacivati neke dokumente. Da li ih usklađuje sa SNSD-om, ne znam. S nama ih ne usklađuje i naravno da ćemo podržati oba zakona u formi i obliku koji od početka insistiramo. Mora posebno nadležnost Suda BiH biti naglašena u dijelu privrednog kriminala, pogotovo koji političari često prakticiraju. Dakle, takav dokument normalno je da ćemo podržati. To su naše ambicije od samog početka, ali neko podvaljivanje dokumenata u ime Dodika, na Vijeću ministara sigurno neće proći“, poručuje ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković (NiP).

"To je sve inženjering. Ko radi taj inžinjering? Apsolutno je očigledno. Ja sam, kao član Kolegija, nadjačan zbog činjenice da sve ono što ja pokrenem na Kolegiju ne može proći, a koriste se neki poslovnički mehanizmi da prođu ove neke stvari ispod radara koje ne bi trebale na takav način da prođu", tvrdi zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda BiH Kemal Ademović (NiP).

Je li SNSD preko noći promijenio zacementirani stav i pristao da se Apelaciono odjeljenje smjesti u Istočno Sarajevo, umjesto u Banju Luku, nema potvrde. No, u vrijeme dok su odbačeni i nepoželjni sagovornici, SNSD odjednom njeguje 'europeizam'. Za razgovor raspoloženi, a reformski zakoni prioritet.

"Parlament je stvar u kojem se razgovara, rade se amandmani, usvajaju se najbolji zakoni. I do sad smo mi davali doprinos u tom pravcu“, izjavio je predsjedavajući Doma naroda BiH Nikola Špirić (SNSD).

Za složene zakone - složeni su i odnosi u Domu naroda. Većina za zakon o Sudu neizvjesna. A, zakon o VSTV-u ranije je skupljao samo kritike, pa će i ovaj put teže skupiti glasove.

"Ozbiljne primjedbe tu već postoje. Postoji prijedlog amandmana koji je došao u parlament od VSTV-a koji nije ugrađen. Postoji Mišljenje Venecijanske komisije koje nije prihvaćeno. Dakle, žuri se čak i prije Mišljenja Venecijanske komisije", podsjeća delegat Dženan Đonlagić (DF).

U žurbi i rokovi pritišću. Brisel će već u junu pitati za davno postavljene uslove. No, izgubljeno vrijeme i propuštene prilike jedna hitna sjednica ne vraća. Jer iako su zakoni na okupu, saglasnost i većina - nisu.  

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...