Regija
"JOŠ JEDAN LOŠ POTEZ VLASTI": Glumac u Zemunu poprskan biber sprejem, kaže da policajci ne znaju srpski jezik (VIDEO)
Prije 4h0
Sa Univerziteta Harvard kažu da je potez Ministarstva domovinske sigurnosti kojim se ukida mogućnost upisa međunarodnih studenata "nezakonita" odmazda koja prijeti ozbiljnom štetom univerzitetu.
Svijet
22. Maj 2025 22. Maj 2025
0
Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa zabranila je Univerzitetu Harvard da upisuje međunarodne studente, prenose svjetski mediji.
New York Times prvi je, pozivajući se na tri izvora, izvijestio da je Trumpova administracija obavijestila Harvard o svojoj odluci nakon tekuće korespondencije u vezi sa "zakonitošću opsežnog zahtjeva za evidenciju".
Zahtjev za evidenciju dolazi u sklopu istrage odjela za domovinsku sigurnost u kojoj savezni zvaničnici prijete prijemu međunarodnih studenata na univerzitetu.
Ministrica domovinske sigurnosti, Kristi Noem, objavila je kopiju pisma na X-u. U njemu je rekla: "Pišem vam kako bih vas obavijestila da se s trenutnim učinkom opoziva certifikacija Univerziteta Harvard za program razmjene studenata."
Kristi Noem (Foto: Joseph Prezioso/Afp)
"Neka ovo posluži kao upozorenje svim univerzitetima i akademskim institucijama širom zemlje“, napisala je.
Harvard je u izjavi nazvao taj potez "nezakonitim".
Podaci univerziteta pokazuju da je prošle akademske godine na instituciji bilo upisano gotovo 7000 međunarodnih studenata, što čini 27,2% studentskog tijela.
Sa Univerziteta Harvard kažu da je potez Ministarstva domovinske sigurnosti kojim se ukida mogućnost upisa međunarodnih studenata "nezakonita" odmazda koja prijeti ozbiljnom štetom univerzitetu.
U izjavi univerziteta se kaže: "Vladina akcija je nezakonita. Potpuno smo predani održavanju sposobnosti da ugostimo međunarodne studente i naučnike iz više od 140 zemalja i obogatimo univerzitet. Ova odmazda prijeti ozbiljnom štetom harvardskoj zajednici i našoj zemlji te potkopava akademsku i istraživačku misiju Harvarda."
Donald Trump (Foto: Jim Watson/Afp)
Novi je ovo nastavak rata između Donalda Trumpa i Harvarda, nakon što su čelnici tog univerziteta odbili napraviti ključne promjene politike koje Bijela kuća zahtijeva i od drugih elitnih američkih koledža.
Regija
"JOŠ JEDAN LOŠ POTEZ VLASTI": Glumac u Zemunu poprskan biber sprejem, kaže da policajci ne znaju srpski jezik (VIDEO)
Prije 4h0
Sport
ŠAMAR ZA REAL MADRID: Betis izjednačio, pitanje je momenta kada će Barcelona osigurati naslov
Prije 4h0
Žena
SLAVNA PJEVAČICA ŠOKIRALA LUKSUZNOM KUPOVINOM: Ušla je s torbicom od 14.000 dolara i na nakit potrošila nevjerovatan iznos (FOTO, VIDEO)
Prije 4h0
Zabava
VELIKI PREOKRET: Za ove horoskopske znaka život postaje bolji, neočekivani finansijski dobici će im "pasti u krilo"
Prije 4h0
Svijet
NEZAPAMĆENA BLAMAŽA PRED KAMERAMA: Pogledajte kako su Donald Trump i Robert F. Kennedy Jr. zaprepastili javnost...
Prije 19h0
Svijet
SKANDAL TRESE PENTAGON: Prelijepa novinarka izvukla najmračnije tajne od šefa nuklearne sigurnosti i sve snimila (VIDEO)
22. Apr. 20260
Svijet
DRAMA U WASHINGTONU: Je li američki general odbio Donaldu Trumpu dati nuklearne kodove...
22. Apr. 20260
Svijet
DUGO JE KRIO DIJAGNOZU: Netanyahuu dijagnosticiran tumor
Prije 14h1
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.