DAYTON KAO POUKA ZA UKRAJINU: Carl Bildt, Wesley Clark i Christopher Hill o lekcijama iz rata u BiH

Tokom panel-diskusije povodom 30. godišnjice Dejtonskog mirovnog sporazuma, učesnici su analizirali historijski značaj sporazuma i razmatrali njegovu moguću primjenjivost u kontekstu rata u Ukrajini. Međutim, stavovi o tome bile su podijeljeni.

  • Mini market

  • 24. Maj 2025  

  • 0

Tokom panel-diskusije povodom 30. godišnjice Dejtonskog mirovnog sporazuma, učesnici su analizirali historijski značaj sporazuma i razmatrali njegovu moguću primjenjivost u kontekstu rata u Ukrajini. Međutim, stavovi o tome bile su podijeljeni.

Bivši premijer Švedske Carl Bildt, upitan o lekcijama iz Dejtona koje bi se mogle primijeniti na Ukrajinu, kratko je odgovorio: „Nikakve“ – na što je uslijedio aplauz iz publike.

„Ovo je potpuno drugačija vrsta sukoba. S Ukrajinom imate Rusiju koja pokušava obnoviti carstvo“, istakao je Bildt.

S druge strane, penzionisani američki general Wesley Clark kazao je kako Dejton ipak može poslužiti kao primjer odlučne i efikasne diplomatije.

„Ne budite plašljivi“, poručio je Clark, kritikujući slab odgovor međunarodne zajednice na agresiju Rusije.

„Vidim naciju koja se bori da se odbrani i zaista se bori za slobodu svih nas. Ako želite zaustaviti agresiju, čvrsto se držite međunarodnog poretka zasnovanog na pravilima. Ovo nije kraj – i ne smijemo se zavaravati. Nema više 'poslovanja kao uobičajeno'“, upozorio je Clark.

Uporedio je i ruski režim sa Miloševićevim.

„Kako je Putin mogao pomisliti da može pobijediti? Na isti način na koji je Slobodan Milošević mislio da će mu proći što je radio 1992. godine. Nije mu prošlo. I s vašim vodstvom, ni Putinu neće“, zaključio je Clark.

Christopher Hill, bivši ambasador SAD-a u Srbiji i član pregovaračkog tima iz Dejtona, podsjetio je na viziju Richarda Holbrookea koji je želio da upravo Amerika bude domaćin pregovora – kako bi pokazala ozbiljnost u rješavanju sukoba u BiH.

„Holbrooke je imao strateški pristup. Rekao je – ako ćemo biti ozbiljni, to moramo dokazati time što ćemo pregovore smjestiti u SAD“, rekao je Hill.

Na panelu je govorila i Mary McCarty, bivša kolumnistica Dayton Daily Newsa, koja je izvještavala o Dejtonskim pregovorima 1995. godine.

Prisjetila se atmosfere u gradu, kada su ulice bile ukrašene zastavama iz cijelog svijeta, a građani su palili svijeće i nosili transparente na kojima je pisalo: „Dayton – grad mira“.

McCarty je opisala i nadrealne prizore iz hotela Hope, gdje su novinari znali vidjeti Miloševića kako ide na večere, utakmice i u šoping centre.

„Pomislili biste – evo nekoga ko je vjerovatno odgovoran za smrt desetina hiljada ljudi, a on šeta 10 metara od mene“, rekla je.

Dodala je kako su stanovnici Daytona s velikim dostojanstvom i pažnjom prihvatili ulogu domaćina mirovnih pregovora, uprkos tome što su mnogi od njih tada vrlo malo znali o ratu u BiH.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...