NATO DONOSI KLJUČNU ODLUKU: Očekuje se odgovor Švedske, ništa više neće biti isto...

Brazil je zasad jedini kupac napredne verzije E, dok Češka, Mađarska, Južna Afrika i Tajland koriste varijante C/D.

  • Evropa

  • 26. Maj 2025  

  • 0

Ukrajina bi uskoro mogla nadograditi svoje zračne snage kroz dublju suradnju sa švedskom kompanijom Saab, a na stolu je i potencijalna nabava JAS 39 Gripena, sudeći prema planovima ukrajinskog Ministarstva odbrane koje je prenio portal Defence Blog.

Nedavo je održan sastanak na visokoj razini između ukrajinskih odbrambenih dužnosnika i predstavnika švedske kompanije Saab, a glavna tema razgovora bilo je jačanje operativne spremnosti ukrajinskog ratnog zrakoplovstva, čija flota nije modernizirana od sovjetskog doba sve dok im nedavno nisu počeli stizati američki F-16 i francuski Mirage 2000.

Na dnevnom je redu bila integracija moderne švedske tehnologije, od naprednih radara do sistema elektroničkog ratovanja i samozaštite, ali i buduća nabava vojnih aviona. Dvije strane uvjerene su da će suradnja biti obostrano korisna.

-Ukrajinska strana će poboljšati spremnost svojih zrakoplova, dok će švedska strana učiti iz borbenog iskustva stečenog njihovom upotrebom. Zahvalni smo švedskoj strani na nepokolebljivoj podršci Ukrajini u borbi za neovisnost, suverenitet i teritorijalni integritet, rekao je Oleksandr Kozenko, zamjenik ministra odbrane zadužen za razvoj zrakoplovstva.

Problem je manjak pilota

Na sastanku su se, kako javlja Defence Blog, razmatrale opcije transfera zrakoplova u Ukrajinu te konkretni koraci koji bi uslijedili nakon povoljne političke odluke u vezi s opskrbom. Formalni dogovor još nije postignut, ali sudeći prema izjavama koje je prije nekoliko mjeseci dao izvršni direktor Saaba Micael Johansson, ukrajinske će zračne snage uskoro biti znatno jače.

-Bez donošenja preuranjenih zaključaka, nadam se da će se to dogoditi, rekao je Johansson za Breaking Defense.

Otkrio je i detalje mogućeg sporazuma koji bi ukrajinskim pilotima omogućio obuku u Švedskoj, što bi dovelo do isporuke eskadrile "što je prije moguće". Predložio je i da se Kijevu s vremenom isporuče napredniji avioni Gripen E, uz dodatak da će to ipak biti "čisto politička odluka".

Švedske su vlasti u svojim najavama bile suzdržanije, nakon što im je NATO savjetovao da pričekaju s isporukom Gripena dok se ukrajinski piloti potpuno ne prilagode na F-16.

-Moramo izbjegavati davanje previše sistema Ukrajini jer imaju manjak pilota, upozorio je prošle godine načelnik nizozemskih zračnih snaga Onno Eichelsheim.

Belgija, Danska, Nizozemska i Norveška zajednički su se obavezale isporučiti Ukrajini 80 aviona F-16, dok je Francuska najavila da će im isporučiti šest Miragea. Odbrambeni analitičari već neko vrijeme zagovaraju isporuku Gripena Ukrajini; prema izvještaju britanskog Kraljevskog instituta združenih snaga, radi se o avionu koji je zbog svojih operativnih prednosti "daleko najprikladniji kandidat" među borbenim zrakoplovima zapadne proizvodnje. U istom izvještaju navedene su sličnosti između taktike švedskog ratnog zrakoplovstva i ukrajinskih zračnih operacija.

Švedska trenutno raspolaže s gotovo 100 Gripena te planira proširiti svoju flotu na 120 zrakoplova kroz programe nadogradnje i nove akvizicije. Brazil je zasad jedini kupac napredne verzije E, dok Češka, Mađarska, Južna Afrika i Tajland koriste varijante C/D.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...