TRUMP UVODI SANKCIJE RUSIJI?: "Čini se da napokon počinje uviđati tko je zapravo Vladimir Putin",

"Predsjednik Trump je jasan - želi dogovoreni mirovni sporazum", poručila je glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt u izjavi za The Wall Street Journal. "Također mudro drži sve opcije otvorenima."

  • Svijet

  • 27. Maj 2025  

  • 0

Predsjednik SAD-a Donald Trump razmatra uvođenje novih sankcija Rusiji ove sedmice jer je sve frustriraniji zbog kontinuiranih ruskih napada na Ukrajinu i sporog napretka mirovnih pregovora, navode njemu bliski izvori za Wall Street Journal.

Prema jednom izvoru, sankcije vjerojatno ne bi uključivale nove mjere protiv banaka, ali razmatraju se druge opcije kojima bi se izvršio pritisak na ruskog predsjednika Vladimira Putina da pristane na ustupke, uključujući i 30-dnevni prekid vatre koji podržava Ukrajina, a koji je Rusija do sada odbija. 

U nedjelju je Trump komentirao mogućnost novih mjera, rekavši da ih "apsolutno" razmatra. "Ubija puno ljudi", rekao je o Putinu. "Ne znam što nije u redu s njim. Što mu se, dovraga, dogodilo?", dodao je.

Prema istim izvorima, Trump gubi strpljenje s mirovnim procesom i razmišlja da ga potpuno napusti ako posljednji pokušaj ne uspije - što bi bio iznenadan zaokret za predsjednika koji je kampanju temeljio na obećanju da će rat okončati već prvog dana na vlasti. Nije jasno što bi se dogodilo ako bi se SAD povukao iz pregovora, niti da li bi Trump nastavio pružati vojnu pomoć Ukrajini.

"Predsjednik Trump je jasan - želi dogovoreni mirovni sporazum", poručila je glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt u izjavi za The Wall Street Journal. "Također mudro drži sve opcije otvorenima."

Unatoč brojnim pokušajima, Trump nije uspio iznuditi veće ustupke od Putina u pregovorima, dok je ruski predsjednik dodatno pojačao vojne operacije. Nekoliko sati nakon Trumpovih izjava u nedjelju, Rusija je pokrenula dosad najveći napad dronovima i projektilima na Ukrajinu. Rusija je napade opisala kao odmazdu za ukrajinske napade na svom teritoriju, prenosi Index.hr. 

U ponedjeljak je njemački kancelar Friedrich Merz rekao da SAD, Njemačka, Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo više neće ograničavati domet oružja koje isporučuju Ukrajini, što znači da Ukrajina sada može gađati i vojne ciljeve dublje unutar Rusije. Do sada su zapadne rakete smjele biti korištene samo protiv ruskih ciljeva unutar određenog dometa. Administracija predsjednika Bidena prethodno se protivila ukidanju tih ograničenja, strahujući od eskalacije rata. Bijela kuća nije željela komentirati tu odluku.

Trumpovi stavovi prema Putinu osciliraju od početka mandata. Iako je povremeno iznosio oštre kritike i razmatrao sankcije, istovremeno je govorio i o mogućnostima smanjenja trgovinskih barijera te ulasku američkih investicija u Rusiju. No u nedjelju je bio neobično oštar: "Poznajem ga dugo, uvijek smo imali dobar odnos, ali sada šalje rakete na gradove i ubija ljude i to mi se nimalo ne sviđa", rekao je. "Dok razgovaramo, on šalje rakete na Kijev i druge gradove. To mi se nimalo ne sviđa."

"Čini se da predsjednik Trump počinje uviđati tko je zapravo Vladimir Putin", izjavio je William Taylor, bivši američki veleposlanik u Ukrajini. "Pitanje je - misli li to ozbiljno? Hoće li to dovesti do konkretnih poteza, do sankcija?" Taylor dodaje: "Iz njegovih komentara izgleda da je Trump blizu zaključka - ili ga je već donio - da je Putin prepreka miru."

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...