PROCURILO IZ POVJERLJIVIH IZVORA: Europa se užurbano sprema za rat, ovo su dokazi...

Valja naglasiti i da Sjedinjene Američke Države rade na jačanju vlastitih kapaciteta za proizvodnju TNT-a te su najavile izgradnju postrojenja u Kentuckyju.

  • Svijet

  • 27. Maj 2025  

  • 0

Švedska kompanija Sweden Ballistics (Swebal) najavila je gradnju pogona za proizvodnju TNT-a, eksploziva koji se koristi u granatama, bombama i topničkim projektilima. Do kraja 2027. planiraju proizvoditi više od 4.000 tona eksploziva godišnje, čime bi značajno doprinijeli povećanju europske proizvodnje eksploziva koja danas gotovo u potpunosti ovisi o jednoj kompaniji iz Poljske.

Ruska invazija na Ukrajinu 2022. godine razotkrila je nedostatke u europskim kapacitetima za proizvodnju eksploziva i pogonskih sredstava, upozorava Financial Times. Odbrambeni sektor teško prati potražnju, a dodatni problem stvara činjenica da mnoge zemlje čuvaju zalihe za vlastite potrebe. Europska unija zato je pokrenula Inicijativu za povećanje proizvodnje municije (ASAP), u okviru koje je osigurano 500 miliona eura s ciljem dosezanja godišnje proizvodnje od 2 miliona granata do kraja ove godine. Uz to, kroz Europski odbrambeni fond (EDF), EU ulaže 7,3 milijarde eura za potporu istraživanju i razvoju naprednih vojnih tehnologija, uključujući dronove, sisteme proturaketne odbrane i umjetnu inteligenciju za vojnu primjenu.

"Naš cilj je jačanje odbrambenog sistema NATO država", izjavio je Joakim Sjöblom, suosnivač i izvršni direktor Swebala, kompanije osnovane prošle godine, koja je u prvom krugu financiranja prikupila oko milionveura. Upravo pregovaraju o dodatnim ulaganjima za nabavu strojeva i opreme.

Dodao je kako je interes proizvođača municije toliki da već razgovaraju o mogućnosti udvostručenja planirane proizvodnje, a Europa se bori i s nestašicom nitroceluloze, poznate i kao "pamučni barut", ključne komponente za izbacivanje projektila iz cijevi.

Sjöblom upozorava da trenutna ovisnost o azijskim dobavljačima među europskim donositeljima odluka stvara osjećaj "da nema vremena". Plan švedskog start-upa je da sirovine za proizvodnju dolaze iz kruga od 550 kilometara, s naglaskom na područje oko Baltičkog mora.

Poljaci i Česi kao predvodnici

Poljska kompanija Nitro-Chem zasad je jedina u Europi koja proizvodi TNT prema NATO standardima. Nitro-Chem je nedavno dobio ugovor vrijedan 310 miliona dolara za isporuku 18.000 tona TNT-a američkom vojnom dobavljaču, što se u Poljskoj tumači kao znak rasta domaće odbrambene industrije. Poljski koncern Grupa Azoty dogovorio je izgradnju pogona za proizvodnju nitroceluloze i pogonskih goriva.

Prema Janu Marínovu iz češke grupe CSG, koja se prošle godine povezala s grčkom državnom kompanijom Hellenic Defence Systems, radi obnove stare tvornice u Lavriu, ovisnost o Poljskoj uskoro će se smanjiti. CSG je usto nedavno preuzeo i njemačku tvornicu nitroceluloze, čime planiraju postići potpunu vertikalnu integraciju u proizvodnji velikokalibarske municije.

Valja naglasiti i da Sjedinjene Američke Države rade na jačanju vlastitih kapaciteta za proizvodnju TNT-a te su najavile izgradnju postrojenja u Kentuckyju.

U novom ratnom krajoliku Europe, nekoliko startupa igra značajnu ulogu. Njemačka kompanija Helsing, osnovana 2021. godine, ističe se razvojem naprednog AI softvera koji unapređuje oružane sisteme i omogućuje brže i preciznije donošenje odluka na bojištu. Uz to, predstavili su i vlastiti borbeni dron HX-2 te osigurali financijsku podršku kako bi "pomogli NATO članicama, pogotovo onima u blizini Rusije".

U Francuskoj, odbrambena kompanija Turgis & Gaillard razvija lansirno oružje dugog dometa pod nazivom Foudre. Dizajniran kao europski odgovor na američki HIMARS, Foudre je mobilni sistem montiran na kamionu, sposoban za ispaljivanje precizno navođenih projektila, što ga čini ključnim dijelom europske inicijative za veću odbrambenu samostalnost.

Belgijska komoanije Mecar, podružnica KNDS France, specijalizirana je za proizvodnju velikokalibarskog municije i granata. Aktivno sudjeluje u proširenju proizvodnih kapaciteta kako bi zadovoljila rastuće potrebe europskih oružanih snaga. Rumunjski ROMARM, državna obrambena korporacija, okuplja niz tvornica i istraživačkih instituta te proizvodi širok spektar vojne opreme – od vatrenog oružja i artiljerije do eksploziva i borbenih vozila.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...