Društvo
PRAVNI STRUČNJACI O SLUČAJU POGIBIJE ŽENE NA GRBAVICI: "Krivičnom prijavom umiruju javnost"
Prije 25 min0
Prema presudi arbitražnog suda u Beogradu, RiTE Ugljevik dužan je isplatiti i dodatnih 67 miliona eura zateznih kamata zbog neisporučene električne energije u periodu od 2011. do 2022. godine. Nova potraživanja za period 2022–2024. iznose još gotovo 62 miliona eura.
Ekonomija
31. Maj 2025 31. Maj 2025
0
Danas, 31. maja, istječe rok koji je Elektrogospodarstvo Slovenije dalo Rudniku i termoelektrani Ugljevik (RiTE Ugljevik) za isplatu duga od 67 miliona eura. Ukoliko novac ne bude uplaćen, slovenska kompanija pokrenut će arbitražni postupak pred međunarodnim sudom u Washingtonu, ukupne vrijednosti blizu 700 miliona eura, prenosi Al Jazeera.
Prema presudi arbitražnog suda u Beogradu, RiTE Ugljevik dužan je isplatiti i dodatnih 67 miliona eura zateznih kamata zbog neisporučene električne energije u periodu od 2011. do 2022. godine. Nova potraživanja za period 2022–2024. iznose još gotovo 62 miliona eura.
Kako bi ublažila pritisak, Vlada Republike Srpske nedavno je dala garancije za novo kreditno zaduženje ukupne vrijednosti 23 miliona eura – od čega je 10,2 miliona predviđeno za RiTE Ugljevik, a više od 12 miliona za Elektroprivredu RS, koja novac planira usmjeriti na pokrivanje ranijih obaveza.
Uprkos pokušajima stabilizacije, Elektroprivreda RS se u posljednjih šest mjeseci više puta zaduživala, a ukupni iznos kredita premašio je 77 miliona eura. Iz Slovenije sada jasno poručuju – ako do isplate danas ne dođe, slijedi tužba čije bi posljedice mogle biti ozbiljne po entitetski energetski sektor.
Društvo
PRAVNI STRUČNJACI O SLUČAJU POGIBIJE ŽENE NA GRBAVICI: "Krivičnom prijavom umiruju javnost"
Prije 25 min0
Regija
DRAMATIČNE SLIKE SA TERENA: Rijeke teku putevima, kamenje blokiralo saobraćaj
Prije 30 min0
Društvo
SRAMOTNO PONAŠANJE BENJAMINE KARIĆ: Umjesto odgovora na upit, obrušila se na medije...
Prije 34 min0
Vijesti
BOSANCI I HERCEGOVCI ĆE DATI SVOJ DOPRINOS: Predsjedništvo BiH odobrilo učešće Oružanih snaga u mirovnoj misiji u Gazi
Prije 43 min0
Ekonomija
ZA NEPOZNATU CIJENU: Kompanija iz Ujedinjenih Arapskih Emirata kupila benzinske pumpe
06. Jan. 20260
Ekonomija
POVEĆANJE – LUDOM RADOVANJE: Najavljeni rast penzija za 17,6 posto i minimalne plaće za 27 maraka neće donijeti...
06. Jan. 20261
Ekonomija
RYANAIR PROMIJENIO PLANOVE: Loše vijesti za aerodrom u Banjoj Luci, a u Sarajevu...
05. Jan. 20260
Ekonomija
NI NA NEBU NI NA ZEMLJI: Autoceste FBiH tvrde da je na gradilištu dionice Vranduk – Ponirak...
06. Jan. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.