HiTec
ZNAČAJAN PRAVNI UDARAC APPLEU U SAD-u: Više ne može naplaćivati provizije za vanjske poveznice
Prije 17 min0
Javnost još uvijek nema odgovor na ključno pitanje: je li prodaja zaključena, gdje je novac i je li išta od najavljenog realizovano?
Mini market
02. Jun. 2025
0
Piše: M. Jurić/ Hercegovina.info
Dana 23. septembra 2023. godine, Središnja uprava Hrvatskog kulturnog društva (HKD) Napredak donijela je odluku o prodaji Napretkovog doma na Trebeviću firmi SPA-HILLS d.o.o. Sarajevo, za iznos od 1.755.000 KM. Danas je 1. juni 2025. – gotovo dvadeset mjeseci kasnije – a javnost još uvijek nema odgovor na ključno pitanje: je li prodaja zaključena, gdje je novac i je li išta od najavljenog realizovano?
Redakcija portala Hercegovina.info uputila je tri službena dopisa HKD-u Napredak – 12., 19. i 26. maja 2025. godine – sa zahtjevom za informacije o statusu prodaje, ostvarenoj cijeni, raspodjeli sredstava i navodima o kupovini službenog vozila za predsjednika Društva, Nikolu Čiču.
Na upite nije stigao nijedan odgovor.
Napretkov dom na Trebeviću svečano je otvoren 2011. godine kao Centar za dijalog i pomirenje, zahvaljujući brojnim donatorima iz BiH, Hrvatske i Italije, kao i tadašnjim vlastima Sarajeva.
Zaslugom tadašnjeg predsjednika HKD-a Franje Topića, osigurana su ključna sredstva i dom je postao simbol prisustva Hrvata u Sarajevu i vizije međureligijskog dijaloga.
Međutim, u oktobru 2023. članstvu Društva upućeno je opširno saopćenje u kojem su navedeni poslovni razlozi za prodaju: nerentabilnost, gubici, visoki troškovi održavanja i neuspjeli pokušaji iznajmljivanja.
Kao jedina konkretna ponuda tada je istaknuta ona firme SPA-HILLS d.o.o., u vlasništvu Senada Spahića, ranijeg zakupca objekta. Spominjao se iznos od 1.700.000 KM, uz dodatnu obavezu kupca da uplati 55.000 KM za studentske stipendije.
Iako je najavljeno da će javnost biti pravovremeno informisana, na zvaničnoj stranici HKD-a Napredak do danas nije objavljena nijedna informacija o tome.
Pojedini članovi Društva i javnost doveli su u pitanje transparentnost i zakonitost cijelog procesa. Posebno se ističe činjenica da ponuda njemačke poduzetnice Diane Preissner, navodno viša za 50.000 KM, nije ni razmatrana. Mnogi članovi tvrde da su za tu ponudu saznali tek iz medija.
Dodatnu sumnju izaziva podatak da je Franjo Topić tražio da minimalna prodajna cijena bude 2 miliona KM, što Središnja uprava nije ispoštovala.
Pitanje potencijalnog sukoba interesa predsjednika Nikole Čiče dodatno komplikuje cijeli slučaj.
Naime, 15. marta 2024. stupio je na snagu Zakon o sprječavanju sukoba interesa u institucijama na nivou BiH (Službeni glasnik BiH, broj 18/24), prema kojem osobe koje obnašaju javnu funkciju ne smiju biti ovlaštena lica u udruženjima koja se iz javnih budžeta finansiraju s više od 20.000 KM godišnje.
HKD Napredak iz budžeta Federacije BiH i Federalnog ministarstva kulture godišnje prima preko 200.000 KM.
Samim tim, od imenovanja za direktora Agencije za antidoping BiH, Nikola Čiča je u direktnom sukobu interesa, a sve njegove odluke – uključujući i onu o prodaji doma – postaju pravno upitne.
Do danas, nijedno tijelo unutar Društva, uključujući Nadzorni odbor, nije reagovalo na ovaj očigledan pravni problem.
Prema dopisu iz oktobra 2023., novac od prodaje trebao je biti iskorišten za obnovu zgrade bivše ambasade Švicarske u Sarajevu, koju je Napredak kupio 2018. godine za 1,8 miliona KM.
Do danas, međutim, nema informacija da je prodaja finalizovana, da je uplaćen iznos od 1.755.000 KM, niti da je uplaćeno 55.000 KM za stipendije.
Plan raspodjele sredstava nikada nije objavljen.
Skupština Društva je u oktobru 2023. obavezala Središnju upravu da u roku od tri mjeseca izradi četverogodišnji plan kapitalnih ulaganja. Prema saznanjima portala, taj plan nikada nije izrađen niti predstavljen članstvu, čime je prekršena obaveza preuzeta pred najvišim tijelom Društva.
I pored svega navedenog, Nadzorni odbor Društva i dalje šuti.
Nema službenog izvještaja o statusu kupoprodajnog ugovora, trošenju sredstava, najavljenim projektima, niti o kupovini službenog vozila.
Nikola Čiča i dalje vodi Društvo – bez objavljenog plana ulaganja, bez transparentnih odluka i bez odgovora na pitanja javnosti i medija.
HiTec
ZNAČAJAN PRAVNI UDARAC APPLEU U SAD-u: Više ne može naplaćivati provizije za vanjske poveznice
Prije 17 min0
Vijesti
NIHAD UK ODGOVORIO NA POZIV DA PODNESE OSTAVKU: "Dobro jutro, SDA! Žohare, miševe, travu i kontejnere ste ostavili iza sebe"
Prije 20 min0
Svijet
IZRAEL I DALJE BOMBARDUJE GAZU: Poginulo najmanje 40 osoba
Prije 32 min0
Kultura
MICHELLE PFEIFFER JE VIŠE PUTA HTJELA ODUSTATI OD GLUME: Uloga u ovom filmu nije samo oživjela karijeru, već ju je...
Prije 34 min0
Mini market
VASKOVIĆ NAJAVLJUJE TOTALNO USIJANJE: „Ako se on ne pojavi, Dodik je izgubio i sudska presuda neće biti...“
03. Jun. 20250
Mini market
KONAKOVIĆ OŠTRO PO BOŠNJACIMA: "Ne zna se koji je gori od vas, sram vas bilo..."
Prije 15h0
Mini market
POZNATA KOMPANIJA U PROBLEMIMA: Strmoglavi pad dobiti BS Telecoma uzrokovao promjenu direktora?
04. Jun. 20250
Mini market
NAPETOST RASTE: "Dodik je novac davao šakom i kapom kako bi opstao na političkoj sceni BiH, ali jedino što je, dosad, uspio jeste da..."
04. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.