KINEZI NAPADAJU SVJETSKO TRŽIŠTE: Uskoro slijedi masovna proizvidnja, ovako nešto do sad nije viđeno...

Ovo je moguće zahvaljujući integraciji baterija s čvrstim elektrolitom s gustoćom energije do 400 Wh/kg.

  • Auto

  • 08. Jun. 2025  

  • 0

Baterije s čvrstim elektrolitom novi su daleki cilj industrije električnih automobila. Tko ih prvi predstavi i komercijalizira imat će veliku prednost na tržištu.

Kineska automobilska kompanija Changan Automobile najavljuje revoluciju, najavila je da će 2027. godine imati spreman novi, 100% električni model koji obećava nevjerojatnu autonomiju do 1500 kilometara s jednim punjenjem. Ovo je moguće zahvaljujući integraciji baterija s čvrstim elektrolitom s gustoćom energije do 400 Wh/kg.

Changan se pozicionira na čelu električne mobilnosti, s planovima za prototipove već ove godine i masovnu proizvodnju do 2027. godine. Naravno, sve dok se ne pojavi serijski model i dok ne ispuni obećanja, ovo će biti zgodna vijest za golicanje mašte. No potencijalni uspjeh temeljito bi protresao autoindustriju.

Zamislite električni automobil s dosegom od 1500 km? Ili jeftinije automobile s dosegom od 800, 900 km? To bi vjerovatno bila prijelomna tačka u masovnom prihvaćanju ove tehnologije. Naravno, tu je i cijena vozila kao važna varijabla.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...