Vijesti
VLADA RS-a NAREDILA POLICIJI DA ZAUSTAVI PRIJEVOZNIKE: MUP spreman blokirati protest vozača koji traže pravo na rad u EU
22. Mar. 20260
Ova dionica, duga 42 kilometra po cijeni od 297 miliona eura (579 miliona maraka), definisana je 2018. godine koncesionim ugovorom Vlade RS-a sa kineskom firmom
Ekonomija
03. Maj 2025
0
Zahtjev kineske firme Shandong Hi-Speed International (SDHS) za povećanje cijene izgradnje autoputa Banja Luka - Prijedor trenutno je na razmatranju u Vladi RS.
Potvrdili su ovo za Capital.ba u Ministarstvu saobraćaja i veza odgovarajući na pitanje da li je prihvaćen zahtjev kineske firme SDHS za dodatna sredstva za izgradnju autoputa.
"Кineski koncesionar podnio je zahtjev za korekciju jediničnih cijena osnovnih materijala koji utiču na izgradnju auto-puta i trenutno je navedeni zahtjev još na razmatranju u Vladi RS", kazali su u Ministarstvu ističući da ovo Ministarstvo nije nadležno da prihvati ili odbaci zahtjeve koncesionara, već Vlada RS-a kao koncendent.Dodali su i da je u međuvremenu, urađena Studija opravdanosti zahtjeva koncesionara za korekcijom jediničnih cijena izgradnje.
"Ukupna cijena izgradnje autoputa trenutno iznosi 6,8 miliona eura po kilometru", kazali su u Ministarstvu.
Podsjećamo, kako je Capital.ba već objavio, studija koju je naručilo ovo Ministarstvo pokazala je da bi autoput trebao poskupjeti za više od 30 posto, odnosno za 100 miliona eura (195 miliona maraka).
"Prema ovoj analizi, radovi bi trebalo da koštaju 382 miliona evra, odnosno oko 745 miliona maraka", objavio je ranije ovaj portal.
Ova dionica, duga 42 kilometra po cijeni od 297 miliona eura (579 miliona maraka), definisana je 2018. godine koncesionim ugovorom Vlade RS-a sa kineskom firmom.
Iako je njen završetak najavljen do proljeća 2026. godine, do danas se nije odmaklo daleko od početnih radova i nezavršenih eksproprijacija.
Vijesti
VLADA RS-a NAREDILA POLICIJI DA ZAUSTAVI PRIJEVOZNIKE: MUP spreman blokirati protest vozača koji traže pravo na rad u EU
22. Mar. 20260
Mini market
DONIJELI ŠOKANTNU ODLUKU: U RS-u Dan žalosti...
28. Feb. 20261
Politika
PANIKA U BANJOJ LUCI: Zašto Dodik po svaku cijenu čuva fotelje prije nego se "otvore ladice"?
28. Jan. 20260
Politika
SAVO MINIĆ I OSTALI NA ISKUŠENJU: Starim ministrima novih sto dana da pokažu rezultate
26. Jan. 20260
Ekonomija
VAŽNE VIJESTI SA SARAJEVSKOG AERODROMA: Na tržište BiH po prvi put dolazi nova niskobudžetna aviokompanija, novi letovi na tri destiacije..
Prije 14 min0
Regija
NA POMOLU JE PREOKRET: Evo šta bi u Sloveniji moglo promijeniti odnose snaga nakon izbora...
Prije 17 min0
Politika
EKSPLOZIVAN ISTUP SLAVENA KOVAČEVIĆA: „Zlatko Lagumdžija obmanjuje javnost, iznio je notornu neistinu i ponovio je nekoliko puta....“
Prije 23 min0
Rat u zalivu
NEMA MIRA NA BLISKOM ISTOKU: Izrael izveo novi val udara na Iran, sirene u Tel Avivu bez prethodne najave, Saudijska Arabija presrela više dronova...
Prije 48 min0
Ekonomija
TEK SLIJEDI POTPUNI HAOS: Osim poskupljenja uskoro i nestašice zbog...
Prije 21h0
Ekonomija
DESILO SE ONO NAJGORE: Šokantan skok cijena goriva...
24. Mar. 20260
Ekonomija
HRVATSKI MEDIJI SAVJETUJU VOZAČE: Pročitajte prije nego krenete po gorivo u BIH
24. Mar. 20260
Ekonomija
KREĆE PROJEKAT DECENIJE, AMERIKANCI ULAZE U BIH: Vlada FBiH povlači potez bez presedana za Južnu interkonekciju
25. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.