Ekonomija
KATANAC NA VRATIMA: Zatvorena vrata poznatog breda u Mercatoru, neizvjesna sudbina radnika...
Prije 9 min0
Američki predsjednik Donald Trump želi da Teheran prekine obogaćivanje uranija na svom tlu, dok je iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei insistira da je pravo Teherana na obogaćivanje nepregovaračko.
Svijet
19. Jun. 2025 20. Jun. 2025
0
Američki specijalni izaslanik Steve Witkoff i iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araqchi razgovarali su telefonom nekoliko puta otkako je Izrael prošle sedmice započeo napade na Iran kako bi pokušali da pronađu diplomatski kraj krize.
Prema riječima anonimnih diplomata u izjavi za Reuters, Araqchi je rekao da se Teheran neće vratiti pregovorima dok Izrael ne zaustavi napade, koji su počeli 13. juna.
Rekli su da su razgovori uključivali kratku diskusiju o američkom prijedlogu koji je Iranu dat krajem maja, a koji ima za cilj stvaranje regionalnog konzorcija koji bi obogaćivao uranijum izvan Irana - ponudu koju je Teheran odbio.
Ovosedmični telefonski razgovori bili su najznačajniji direktni razgovori. Regionalni diplomata blizak Teheranu rekao je da je Araqchi rekao Witkoffu da Teheran "može pokazati fleksibilnost u nuklearnom pitanju" ako Washington pritisne Izrael da okonča rat.
Osim kratkih susreta nakon pet rundi indirektnih pregovora od aprila, na kojima se razgovaralo o višedecenijskom nuklearnom sporu Irana, Araqchi i Witkoff ranije nisu imali direktne kontakte.
Drugi regionalni diplomata koji je razgovarao s Reutersom rekao je da je "prvi poziv inicirao Washington, koji je također predložio novu ponudu" kako bi se prevazišao zastoj oko sukoba crvenih linija.
Američki predsjednik Donald Trump želi da Teheran prekine obogaćivanje uranija na svom tlu, dok je iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei insistira da je pravo Teherana na obogaćivanje nepregovaračko.
Ekonomija
KATANAC NA VRATIMA: Zatvorena vrata poznatog breda u Mercatoru, neizvjesna sudbina radnika...
Prije 9 min0
Vijesti
HDZ-ova LIGA PRVAKA: Zarađuje 4.000 KM mjesečno, vijećnik je već 17 godina, u stopu prati Dragana Čovića...
Prije 26 min0
Sport
TUŽNA VIJEST: U 46. godini života preminuo sportski trener i profesor Miomir Trifković...
Prije 35 min0
Politika
VUKANOVIĆ OTKRIO SVE: Iza razbijanja opozicionog trolista u RS-u stoji Aleksandar Vučić...
Prije 53 min0
Svijet
PROCURILO IZ OBAVJEŠTAJNIH IZVORA: Amerikanci prije napada kontaktirali Iran, loša vijest za Izrael...
22. Jun. 20250
Svijet
GORI NA BLISKOM ISTOKU: Procurile snimke iz Saudijske Arabije, pripreme za rat s Iranom u punom jeku...
21. Jun. 20250
Svijet
DRAMATIČNO NA BLISKOM ISTOKU; PROCURILE NOVE SNIMKE: Američki bombarderi B-2 poletjeli iz baze, Bill Clinton razotkrio Netanyahua...
21. Jun. 20250
Svijet
NAJBRUTALNIJA PORUKA IZ MOSKVE ZA AMERIKU I IZRAEL: "Ako iranski vođa bude ubijen..."
20. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.