Regija
TOALET-PAPIR KAO ESENCIJALNA NAMIRNICA: Turisti u Hrvatskoj čak i njega donose u apartmane, cijene divlje
Prije 3 min0
Prema ACS-u, ljudski urin sastoji se od otprilike 95 % vode, dok ostatak čine urea, soli te male količine kreatinina i amonijaka.
Zdravlje
23. Jun. 2025
0
S obzirom na to da je ljeto stiglo, a s njim i sezona kupanja, i u moru i u bazenima, nije zgoreg podsjetiti na jednu stvar o kojoj mnogi kupači mozgaju – je li u redu mokriti u more ili bazen?
Odgovor na ta pitanja nalazi se u radu Američkog kemijskog društva (American Chemical Society – ACS), jedne od najvećih i najuglednijih svjetskih organizacija za kemiju, koja je tačno ta pitanja obradila u odgovoru na pitanje korisnika, te studiji iz 2017. godine, koristeći kemijske dokaze i vizualnu znanstvenu komunikaciju.
Isto tako, prema anketi Proctor and Gamblea iz 2014. godine, provedenoj na 1009 sudionika, njih 62 posto priznalo je da mokri u more
Da, u redu je mokriti u more
U infografici iz 2014. godine pod naslovom "Da, u redu je mokriti u more" ACS je objasnio zašto mokrenje u okeanu ne predstavlja nikakvu prijetnju morskom životu, a ni kvaliteti mora.
Prema ACS-u, ljudski urin sastoji se od otprilike 95 % vode, dok ostatak čine urea, soli te male količine kreatinina i amonijaka. Te se tvari već prirodno nalaze u moru, posebno urea, koju redovito izlučuju morski organizmi poput riba i kitova. Jedan kit, naime, može ispustiti i do 970 litara urina dnevno, čineći ljudski doprinos neznatnim u usporedbi.
Bitno je naglasiti da ogromna zapremina okeana i njegova kemijska sposobnost neutralizacije, osobito putem spoja zvanog bikarbonat, brzo uklanjaju bilo kakve učinke ljudskog urina. Ureu također razgrađuju mikroorganizmi, a otpušteni dušik može čak i poticati rast planktona.
Ipak, u nekim zemljama mokrenje u more smatra se nepristojnim i nehigijenskim, pa se za takve radnje propisuju i kazne, poput španjolskog grada Marbella, koji je uveo kazne od 750 eura za one koji se "olakšaju" na bilo kojoj od njihovih 25 plaža.
Bazeni su posve druga priča
Međutim, ACS ne preporučuje mokrenje u bazenima. U pripadajućem znanstvenom videu iz serijala "Reactions", organizacija objašnjava da u kloriranim bazenima urea reagira s klorom, stvarajući spojeve poput trikloramina i cijanogen-klorida, koji mogu izazvati iritaciju očiju i probleme s disanjem.
Ta razlika naglašava kontrast između prirodnih sistema koji mogu razgraditi organski otpad i zatvorenih umjetnih skistema koji to ne mogu.
Regija
TOALET-PAPIR KAO ESENCIJALNA NAMIRNICA: Turisti u Hrvatskoj čak i njega donose u apartmane, cijene divlje
Prije 3 min0
Sport
SIMBOLIČNA PORUKA VUČIĆU: I Đoković nakon pobjede na Wimlbedonu "pumpao"
Prije 9 min0
Svijet
A RAT POSTAJE SVE ŽEŠĆI: SAD obustavila isporuku ključnih oružja Ukrajini
Prije 14 min0
Regija
VUČIĆ POTPUNO PLANUO: "Svi ćete biti pohapšeni! SVI!
Prije 22 min0
Zdravlje
MEDDŽIDA KRESO POHVALILA TIM OPĆE BOLNICE: "Red, disciplina i posvećenost svim pacijentima je na zavidnom nivou"
29. Jun. 20251
Zdravlje
OVO MNOGI NE ZNAJU, A STRUČNJAK UPOZORAVA: "Najgora je kafa s mlijekom, evi zašto...!"
30. Jun. 20250
Zdravlje
KOD PROBAVNIH SMETNJI, GOTOVO UVIJEK NAM SAVJETUJU DVOPEK: Zašto je on dobar?
29. Jun. 20250
Zdravlje
UGLEDNA DOKTORICA UPOZORAVA: Jedan "uobičajeni" problem od kojeg mnogi ljudi pate može dovesti do neizlječivog oblika karcinoma
Prije 14h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.