Svijet
PUTIN PRIJETI AMERICI "LETEĆIM ČERNOBILOM": "Ni jedan protuivaketni sistem ne može ga presresti
02. Nov. 20250
Hibridno oružje
Evropa
30. Jun. 2025
0
U subotu poslijepodne, 28. juna, na internetu su se pojavili izvještaji da je Rusija napala Dnjipro vođenom bombom tipa KAB. Ukrajinsko ratno zrakoplovstvo naknadno je pojasnilo da je oko podneva taktički avion ispalio zračnu bombu koja je preletjela više od 100 kilometara prije nego što su je protuzračne snage oborile izvan grada.
Guverner Dnjepropetrovske oblasti Serhij Lisak također je komentarisao eksploziju, potvrdivši djelovanje protuzračne odbrane te zahvalio ukrajinskim protuzračnim jedinicama na presretanju savremene raketne bombe Grom-E1.
"Zahvaljujem se našim snagama PZO na uspješnom presretanju ovog složenog projektila," izjavio je Lisak, prenosi Dnevno.hr.
Ovo nije prvi put da je Rusija upotrijebila svoje hibridno oružje Grom-E1 protiv Ukrajine. Iako su potvrđene upotrebe tog oružja još uvijek rijetke – barem javno – prvi ostaci Grom-E1 identificirani su u martu 2023. Dodatne upotrebe zabilježene su 2024. godine, pri čemu su ciljevi bili civilni objekti u Mirnohradu, Hersonu i Harkivu.
В продовження теми wunderwaffe - залишки російської керованої ракети "Гром-Э1" знайдені десь в полях.
— MilitaryAviationInUa (@MilAviaUA) March 12, 2023
Скріни з відео в Тік-Ток pic.twitter.com/UJDsiRe4Oh
Grom-E1 je dio šire porodice vođenih raketno-bombnih sistema poznate pod nazivom Grom, koja također uključuje i varijantu Grom-E2 – kliznu bombu. Varijanta E2 nema ugrađen motor, već umjesto toga sadrži uvećanu bojevu glavu. Dostupna je u dvije konfiguracije: s rasprskavajućom bojevom glavom velike razorne moći te s termobaričnim (gorivo-zrak) punjenjem, piše Defence Express.
Što se tiče tehničkih karakteristika, Grom-E1 teži 594 kilograma, a bojeva glava iznosi 315 kilograma. Maksimalni deklarisani domet iznosi 120 kilometara, ali samo ako se ispušta s visine od 12 kilometara pri brzini od 1.600 kilometara na sat. Ako se baca s niže visine, na primjer 5 kilometara, domet se znatno smanjuje – na otprilike 35 kilometara. Varijanta Grom-E2, bez pogonskog sistema, ima skraćen domet od oko 65 kilometara.
Grom proizvodi ruska kompanija JSC 'Korporacija taktičkih raketa' (KTRV). Ovo oružje prvi put je predstavljeno 2015. godine, prošlo je državna testiranja 2018. te je danas u serijskoj proizvodnji.
Svijet
PUTIN PRIJETI AMERICI "LETEĆIM ČERNOBILOM": "Ni jedan protuivaketni sistem ne može ga presresti
02. Nov. 20250
Svijet
PUTIN IMA NOVO ORUŽJE ZA SMAK SVIJETA: Nečujno je i zaobilazi sve odbrane (VIDEO)
30. Jul. 20251
Evropa
RUSKA RATNA ZVIJER POSLANA NA TAJNU LOKACIJU: Zauzet će položaj u borbenoj pripravnosti
25. Jul. 20250
Evropa
RUSI IZRAĐUJU NOVO ČUDOVIŠTE KOJE ĆE RUŠITI SVE PRED SOBOM: Ovo je do sad neviđeno
17. Jul. 20250
Sport
"GLEDAO SAM KROZ PROZOR 25. SPRATA": Fudbalska legenda htjela da se ubije zbog promašenog penala (VIDEO)
Prije 12 min0
Hronika
U ITALIJI IZGORIO KAMPER I AUTO DRŽAVLJANINA BiH: Bio unutra kad je buknulo, prijatelj završio u bolnici
Prije 16 min0
Hronika
DETALJI STRAVIČNOG UBISTVA: Napadač i žrtva bili u vezi, izbo je nasred ulice pred djetetom
Prije 20 min0
Politika
GRLIĆ RAMANOV SAVJETNIK SE PRAVI SLIJEP: "Hrvatsi su se našli u procjepu između srpskog secesionizma i bošnjačkog unitarizma!"
Prije 22 min0
Evropa
"UPERIĆE JE KA EVROPI": Zastrašujući potez Moskve, RATNI BUBNJEVI odzvanjaju kontinentom
13. Dec. 20250
Evropa
DODIKOV PRIJATELJ VIŠE NEMA KUD: Viktor Orban doveden pred zid, stigla nevjerovatna ponuda...
Prije 16h0
Evropa
KANCELAR MERZ DIGAO NJEMAČKU NA NOGE: "Vremena ideologija su prošla. Amerikanci sada veoma agresivno slijede...!"
13. Dec. 20250
Evropa
PROCURILE ZASTRAŠUJUĆE SNIMKE: Snimljen trenutak pada ruskog vojnog aviona u jezero...
Prije 19h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.