Politika
MARINA PENDEŠ BIJESNA: "Oni manipuliraju, krivo se interpretira naš prijedlog...!"
Prije 7 min0
O ovoj zabrinjavajućoj pojavi za Slobodnu Bosnu govori dr. Muamer Džananović, direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu.
Vijesti
01. Jul. 2025 01. Jul. 2025
0
Kako se bliži 11. juli, dan kada će se obilježiti 30. godišnjica genocida u Srebrenici, u javnom prostoru Bosne i Hercegovine ponovo jačaju revizionističke i negatorske poruke. Iz bh. entiteta Republika Srpska dolaze nove tvrdnje koje pokušavaju umanjiti i poreći strahote genocida, dok su nedavno predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i lider entiteta RS Milorad Dodik odlikovali poznate negatore genocida, dodatno podgrijavajući ove opasne narative. Dodik, koji se trenutno nalazi u statusu bjegunca od bh. pravosuđa, pojačava ovu retoriku, što dodatno komplicira situaciju i otežava proces pomirenja u regiji.
O ovoj zabrinjavajućoj pojavi za Slobodnu Bosnu govori dr. Muamer Džananović, direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu.
Revizionizam i negiranje genocida, objašnjava Džananović za Slobodnu Bosnu, nisu slučajni ni izolovani fenomeni.
„To je sistemski i dugoročno građen projekt, sa institucionalnom, političkom, medijskom i obrazovnom podrškom, posebno u entitetu Republika Srpska, ali i na internacionalnom nivou, prije svega u Srbiji. Ključni faktori su politička zaštita negatora, izostanak dosljedne kaznene politike pravosuđa Bosne i Hercegovine, aktivno umrežavanje pseudonaučnih i propagandnih platformi, te zloupotreba digitalnih kanala i društvenih mreža u širenju dezinformacija", rekao nam je Džananović.
Suočeni sa ovim izazovima, studija koju je Džananović potpisao nudi niz konkretnih preporuka. On za Slobodnu Bosnu ističe da je nužno uključiti sadržaje o genocidu u obrazovne kurikulume, proaktivno procesuirati krivična djela negiranja, formirati međunarodno tijelo za praćenje ovih praksi i ojačati digitalni odgovor na revizionističke narative.
„Dosljedna implementacija ovih mjera može već u kratkom roku donijeti vidljive pomake u borbi protiv negiranja genocida", smatra Džananović.
Poseban problem predstavlja obrazovni sistem Bosne i Hercegovine koji je, kako navodi Džananović, duboko fragmentiran i politički opterećen.
„U entitetu Republika Srpska, primjerice, u nastavnim sadržajima se glorifikuju presuđeni ratni zločinci, dok se genocid sistematski negira. Odluka Ustavnog suda o zabrani takvih sadržaja često ostaje mrtvo slovo na papiru. U Federaciji, zbog kantonalne podjele, učenici uče različite verzije iste historije. Istina mora postati temelj obrazovanja, ne samo iz poštovanja prema žrtvama, nego i kao ključni mehanizam prevencije budućih zločina", ističe Džananović u razgovoru za naš portal.
U kontekstu godišnjice Rezolucije Ujedinjenih nacija o Međunarodnom danu sjećanja na genocid, Džananović naglašava važnost odgovornosti i konkretnih mjera.
„Ako izostanu, komemoracije će ostati samo protokolarni događaji. Naša studija podsjeća da je negiranje genocida aktuelna prijetnja, a ne puki relikt prošlosti. Pored Srebrenice, mi kroz analizu negiranja zločina u Sarajevu, Tuzli i Prijedoru pokazujemo koliko je ovaj revizionistički projekat dubok i širok", rekao je Džananović za "SB".
Međunarodna zajednica, kako kaže, posjeduje mehanizme za djelovanje, ali ih često ne koristi na vrijeme.
„Mnogi danas gledaju ka krizama u drugim dijelovima svijeta, dok Zapadni Balkan smatraju ‘završenom pričom’. Međutim, revizionizam jasno pokazuje da to nije tačno. Uz političku volju, međunarodna zajednica može relativno brzo pomoći u stabilizaciji odnosa i usmjeriti domaće institucije da djeluju u skladu sa zakonom", upozorava Džananović.
Studija je već naišla na pozitivne reakcije stručnjaka i institucija u BiH, a planira se njena šira međunarodna distribucija i prevođenje na više jezika.
„Predstavio sam je lično u Washingtonu, na skupu povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici, gdje je naišla na veliki interes političkih i akademskih krugova", kaže dr. Džananović za Slobodnu Bosnu.
Kako nas očekuje važna godišnjica, riječi dr. Muamera Džananovića podsjećaju da borba protiv revizionizma nije samo moralni imperativ, već i ključni korak ka pravdi, pomirenju i miru u Bosni i Hercegovini i šire.
(S. Hodžić)
Politika
MARINA PENDEŠ BIJESNA: "Oni manipuliraju, krivo se interpretira naš prijedlog...!"
Prije 7 min0
Regija
DRAMA U SRBIJI NE PRESTAJE: Policija rasturala barikade, ima povrijeđenih i uhapšenih, kreće totalna blokada tri najveća grada!
Prije 26 min0
Društvo
LIJEPE VIJESTI IZ KANADE: Gradonačelnik Edmontona proglasio 11. juli Danom sjećanja na genocid u Srebrenici
Prije 48 min0
Regija
SLOVENKA ŠOKIRANA CIJENAMA U HRVATSKOJ: "Ovo nije normalno. I hoće da platiš u kešu, ne dobiješ račun!"
Prije 1h0
Vijesti
ŠTA SE DOGAĐA U RS-u: Specijalna antiteroristička jedinica MUP-a na ulicama...
02. Jul. 20251
Vijesti
MILAN BLAGOJEVIĆ ZATRESAO RS: "Ovaj Zakon i sudije omogućavaju pljačku!"
01. Jul. 20250
Vijesti
DODIK NAPOKON OTKRIO "PAKLENI PLAN": "Kada mi je ambasador SAD Bond rekao da u budućnosti neće biti Srba u RS, htio sam ga baciti u jezero na mom imanju!"
01. Jul. 20253
Vijesti
DODIK ZAPRIJETIO: Velike kazne bankama koje poštuju američke sankcije
01. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.