EUROSONG 2026. POD ZNAKOM PITANJA: Austrijski gradovi ne žele organizaciju

Grad Graz, koji je dugo slovio za glavnog favorita za domaćinstvo 70. Eurosonga 2026., službeno je povukao svoju kandidaturu.

  • Show

  • 02. Jul. 2025  

  • 0

Austrijski gradovi jedan po jedan izlaze iz utrke za domaćinstvo Eurosonga 2026. zbog finansijskih ograničenja, a organizacija takmičenja postaje sve neizvjesnija.

Grad Graz, koji je dugo slovio za glavnog favorita za domaćinstvo 70. Eurosonga 2026., službeno je povukao svoju kandidaturu.


Razlog je, kako navode gradske vlasti, nedostatak finansijske podrške sa savezne i regionalne razine. Procijenjeni trošak organizacije iznosi 29 miliona eura, što se u trenutnoj ekonomskoj situaciji smatra prevelikim teretom.

Uz Graz, iz utrke su se povukli i Linz te Wels, koji su se kandidirali zajednički. Time su u igri ostala samo tri grada: Beč, Innsbruck i St. Pölten. Službena objava grada domaćina očekuje se 8. augusta 2025., a prijave se zatvaraju 4. maja.

Austrijski javni emiter ORF trebao bi odluku donijeti u saradnji s Europskom radiotelevizijskom unijom (EBU). Eurosong 2026. održat će se u maju, a veliko finale planirano je za 16. ili 23. maja.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...