PAZITE DA NE IZGORITE, ALI I DA VAM SE TELEFONI I DRUGI UREĐAJI NE PREGRIJU NA SUNCU: Bez obzira jesu li na...

Kada se previše zagriju, mogu se isključiti ili pretrpjeti dugoročna oštećenja. Visoke temperature opterećuju bateriju i unutarnje komponente, što može dovesti do kraćeg vijeka trajanja.

  • HiTec

  • 03. Jul. 2025  03. Jul. 2025

  • 0

Visoke ljetne temperature ne škode samo ljudima - treba voditi računa i o osjetljivim elektroničkim uređajima.

Bez obzira jesu li na operativnom sustavu Android ili iOS, koliko su novi i skupi, pametni telefoni, tablet računari i slični gadgeti mogu se brzo pregrijati ako ih ostavite na suncu ili intenzivno koristite tokom vrućeg vremena.

Evo šta trebate znati o pregrijavanju - i kako zaštititi svoj uređaj ovog ljeta.   Zašto se uređaji pregrijavaju? 

Za to može biti više razloga, ali evo nekih od najčešćih krivaca:

  • ostavljanje telefona na izravnoj sunčevoj svjetlosti
  • držanje telefona u vrućem okruženju, poput automobila
  • korištenje navigacijskog sustava telefona ili drugih zadataka koji zahtijevaju puno resursa
  • prekomjerna upotreba telefona tijekom punjenja
  • neispravna baterija ili punjač
  • greške u softveru
  • zlonamjerne aplikacije i drugi softver.

Uzroci pregrijavanja također mogu biti neispravne aplikacije ili neodgovarajuće futrole.

Što pregrijavanje čini uređaju?

Ako unutarnja temperatura vašeg telefona prijeđe normalan radni raspon i uređaj se pregrije, možete očekivati ​​probleme poput ovih:

  • možda ga nećete moći koristiti uopće
  • usporen rad
  • usporeno ili potpuno obustavljeno punjenje
  • slabiji signal
  • nedostupna bljeskalica.

Postoje i mogući trajni štetni učinci, poput oštećenja baterije, SIM kartice i drugih ključnih dijelova unutar vašeg telefona.

Kako možete spriječiti pregrijavanje uređaja?

Najvažnije je držite uređaj podalje od direktne sunčeve svjetlosti kad god je to moguće, posebno kada je toplo. Na plaži se može pregrijati za samo nekoliko minuta na suncu. Isto vrijedi i ako ga stavite na sunčano mjesto na komandnoj ploči ili sjedalu automobila.

Stoga sklonite uređaje izravne svjetlosti - u džep ili ruksak, ispod ručnika/deke ili komandne ploče. Prilično je lako zaštititi telefon od sunca, ali i same visoke temperature mogu dovesti do pregrijavanja. Nakon samo sat vremena, unutrašnjost automobila može doseći 63 stupnja Celzija kada je vani 38 stupnjeva.

Nikad nemojte držati telefon u vrućem okruženju dulje vrijeme, bila to plaža, automobil, sauna, kuhinja, središte pustinje ili bilo gdje u blizini vatre. Optimalna unutarnja temperatura vašeg telefona trebala bi biti negdje između 0 i 35 °C. Nemojte stavljati uređanje u zamrzivač na hlađenje. To zbilja nije dobra ideja.

Savjeti za izbjegavanje pregrijavanja

Evo još nekoliko savjeta kako izbjeći pregrijavanje uređaja.

Nemojte koristiti aplikacije koje intenzivno koriste grafiku ili procesor dok se telefon puni. To uključuje mobilne videoigre poput PUBG Mobilea ili aplikacije za streaming poput Netflixa i Hulua.

Nadograđujte softver i aplikacije svog telefona na najnoviji dostupni softver. Greška u softveru može uzrokovati probleme s pregrijavanjem. Izbjegavajte i punjače trećih strana, piše CNET.  

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...