STRAH NAJBOGATIJE ZEMLJE NA SVIJETU: "Ne želimo da Rusija izgubi rat. Ako izgubi, Amerika se...!"

Evropska unija se sve više osjeća uhvaćenom u unakrsnu vatru tehnološkog rata između Kine i SAD-a, a Wangovi istupi nisu ulili nadu da će se trgovinske napetosti uskoro riješiti.

  • Svijet

  • 04. Jul. 2025  

  • 0

Kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi poručio je šefici evropske diplomatije Kaji Kallas da Kina ne želi poraz Rusije u Ukrajini jer strahuje da bi Sjedinjene Američke Države nakon toga "okrenule svu svoju pažnju prema Pekingu", piše South China Morning Post (SCMP), dnevnik iz Hong Konga koji se često percipira kao blizak kineskim vlastima.

Kako navodi više izvora upoznatih s razgovorom, Wang je tu poruku iznio prekjučer tokom višesatnog sastanka u Bruxellesu, u sklopu kojeg su se dotakli niza geopolitičkih i ekonomskih pitanja.

Prema istim izvorima, Wang je tokom sastanka s Kallas odbacio optužbe da Kina vojno ili finansijski podržava rusku agresiju na Ukrajinu, uz tvrdnju: "Da to činimo, rat bi već odavno završio."

Wang iznio strah Pekinga: SAD će se nakon Ukrajine fokusirati na Kinu

Evropske zvaničnike iznenadila je izravnost kineskog ministra koji je, kako kažu, šefici evropske diplomatije održao i niz "historijskih lekcija" i upozorenja temeljenih na načelima realpolitike. Wang je, tvrde, naglasio kako Peking vjeruje da će Washington – ako ostvari ciljeve u Ukrajini – u potpunosti preusmjeriti svoj strateški fokus prema Kini, što bi za Peking predstavljalo značajan sigurnosni izazov.

U Bruxellesu se Wangova izjava tumači kao potvrda nečega što mnoge evropske diplomate već dugo sumnjaju – da Pekingu, iako nije tražio ovaj rat, njegova dugotrajnost strateški odgovara jer veže američke resurse i pažnju za Ukrajinu.

Kina negira da pomaže Rusiji, ali odbija osuditi invaziju

Kina se dosad pozicionirala kao neutralan akter i samoproglašeni mirotvorac u ratu u Ukrajini. Redovito tvrdi da "nije strana u sukobu", ali je nikada nije osudila rusku invaziju, a održava bliske političke i ekonomske veze s Moskvom.

Evropska unija već dugo optužuje Peking da Rusiji isporučuje robu s dvojnom namjenom, no Kina to poriče. Kinesko ministarstvo vanjskih poslova, u svom službenom saopćenju o razgovoru s Kallas, uopće ne spominje brojne tačke prijepora. Umjesto toga, naglašava kako Kina i EU nemaju temeljne sukobe interesa te da bi obje strane trebale "zajedno napredovati i pridonositi civilizaciji čovječanstva".

Wang zaprijetio zbog sankcija, summit u srpnju pod upitnikom

Razgovor u Bruxellesu, održan samo tri sedmice prije važnog summita između Kine i EU-a u Pekingu i provinciji Anhui, odvijao se u nategnutoj, ali formalno pristojnoj atmosferi, navode izvori SCMP-a. Ipak, kineska strana je, kako se tvrdi, dala do znanja da bi summit mogao biti skraćen ako EU ne promijeni svoj pristup.

Wang je posebno oštro reagirao na najavu Bruxellesa da će u idućem paketu sankcija protiv Rusije biti crna listu dodane dvije kineske banke, zbog kršenja režima sankcija. "U tom slučaju, slijedi odmazda", poručio je Wang, prema riječima izvora SCMP-a.

Trgovinske tenzije: rijetke zemlje, subvencije, carine

Osim pitanja rata u Ukrajini, razgovor je bio opterećen i nizom ekonomskih sporova – od kineskih ograničenja na izvoz rijetkih minerala i magneta, preko subvencija i sumnji u damping, do ovisnosti EU-a o ključnim kineskim sirovinama. Wang je, prema izvorima, odbacio zabrinutosti i umanjio značaj problema, što su evropski zvaničnici protumačili kao "omalovažavajuće".

Evropska unija se sve više osjeća uhvaćenom u unakrsnu vatru tehnološkog rata između Kine i SAD-a, a Wangovi istupi nisu ulili nadu da će se trgovinske napetosti uskoro riješiti.

Bez pomaka pred summit, osim možda – o klimi

Ova iscrpljujuća diplomatska razmjena – prekinuta večerom s punjenom piletinom i slatkim krumpirom – prema ocjenama iz Bruxellesa ne obećava mnogo uoči summita planiranog za 24. i 25. jula. Jedina tema na kojoj bi možda mogao biti postignut konkretan dogovor jest klimatska politika, navode evropski izvori.

Wang je prekjučer, osim Kallas, odvojeno razgovarao i s predsjednicima Europskog vijeća i Europske komisije, Antoniom Costom i Ursulom von der Leyen. EU izvori navode da je sve troje visokih evropskih zvaničnika imala usklađene stavove prema glavnim temama razgovora. Nakon Bruxellesa, Wang je otputovao u Berlin, gdje je održao sastanak s novim njemačkim ministrom vanjskih poslova Johannom Wadephulom, a očekuje se i susret s francuskim ministrom Jeanom-Noelom Barrotom.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...