ŠTA SE DEŠAVA NA PRVIM LINIJAMA: Ukrajina ima novu strategiju i dovodi Putina do ludila?

Iza prve linije odbrane, Ukrajina gradi još dvije dodatne linije koje uključuju betonske piramide (tzv. Zmajevi zubi), minska polja, lisjačke rupe, drvene i betonske rovove, prekrivače i mreže protiv dronova. 

  • Evropa

  • 06. Jul. 2025  06. Jul. 2025

  • 0

Ruske promjene u taktici napada prisiljavaju Ukrajinu na prilagodbu, skraćuju se odbrambene linije i grade niske utvrde koje su manje vidljive dronovima iznad ratišta.

No, ovu obnovu potkopava haotičan pristup utvrđivanju ratišta, jer se u različitim područjima koriste vrlo različiti pristupi, ovisno o lokalnim zapovjednicima. Učinkovitost odbrambenih položaja dodatno smanjuje hronični nedostatak borbenih trupa, prenosi Politico i dodaje da to dovodi ruskog predsjednik Vladimira Putina do ludila jer želi brže i učinkovitije osvajanje teritorija.

Ukrajinski ministar odbrane Rustem Umerov prošle je sedmice izjavio da je promjena strategije utvrđivanja potaknuta time što je Rusija prestala koristiti napade u velikim formacijama podržanima oklopnim vozilima, umjesto toga oslanjajući se na manje jedinice podržane dronovima.

Ukrajina sada gradi utvrde za sve manje jedinice - od bojne (oko 500 vojnika), do satnije (oko 100 vojnika), a sada i za vodove (20 do 50 vojnika).

Prije su se uporišta temeljila na opsežnim mrežama rovova dugima od 2 do 5 kilometara. Novi sistem koristi manja uporišta s rovovima dugim 60 do 70 metara, opremljenima obaveznim prekrivačima protiv dronova.

"Teže ih je otkriti i učinkoviti su u obrani, odvraćanju i isporuci vatrene moći, uključujući protiv FPV dronova", rekao je Umerov.

Iza prve linije odbrane, Ukrajina gradi još dvije dodatne linije koje uključuju betonske piramide (tzv. Zmajevi zubi), minska polja, lisjačke rupe, drvene i betonske rovove, prekrivače i mreže protiv dronova.  

Prije su se utvrde često gradile na otvorenom terenu radi blokiranja ruskih oklopnih napada. Danas se uglavnom smještaju uz šumske pojaseve zbog bolje kamuflaže.

Ko šta gradi?

Vrhovno zapovjedništvo tvrdi da vojska dobro napreduje s izgradnjom utvrda. Većina planova je dovršena prošle godine, a više od polovice ovogodišnjih planova već je realizirano. No, pogled s prve linije je puno kritičniji, prema analitičarima i vojnicima.

U Dnipru, gradu u središnjoj Ukrajini gdje postoji saradnja između vojske, lokalnih vlasti i drugih tijela, tri linije odbrane izgrađene su brzo i čvrsto kako bi zaustavile rusko napredovanje iz Donjecke oblasti. 

Ministarstvo odbrane ima nadzor nad svim utvrdama, no različita tijela su odgovorna za njihovu izgradnju i održavanje: Oružane snage Ukrajine, Državna služba za posebni transport Ministarstva dbrane, te lokalne vojne i civilne uprave.

Ukrajinski premijer Denis Šmihal izjavio je u januaru da je vlada prošle godine potrošila 930 miliona eura na izgradnju 3000 odbrambenih tačaka na prijetećim smjerovima i na mjestima gdje se trenutno ne vode aktivna borbena djelovanja. 

Najopasniji posao

Ukrajinski vojnici i dalje moraju kopati prve linije rovova lopatama i tokom aktivnih borbi. No, čak i najbolje utvrde ne znače ništa bez dovoljnog broja vojnika. Ako ih u utvrdi nema ili ih je premalo, primjerice, izgrađena je normalna tačka otpora, ali u njoj ostanu samo dvojica ili trojica vojnika, naravno da ta utvrda ne igra svoju ulogu.

Očekivano, ruske snage ciljano traže slabe tačke u ukrajinskoj odbrani. Sve ovisi o zapovjedniku. Ako naredi kopanje i miniranje, područje će biti dobro utvrđeno. Ako Rusi vide da je jedinica dobro ukopana, napast će susjednu.

Rusi pritišću posvuda, ispituju slabe i problematične tačke - znaju ih sve. I čim nađu takvo mjesto, odmah koncentriraju resurse i trupe i probijaju. Tada odbrana počinje pucati.

Nezadovoljni vojnici

Vojnici se žale da vojska ne iskorištava osvajanja na ratištu za izgradnju rovova i prepreka koje bi spriječile ruske protuofanzive. Ukrajinske snage su šest mjeseci bile unutar ruske Kurske regije, držeći više od 60.000 ruskih vojnika podalje od regije Sumi. Kažu da su dale vlastima dovoljno vremena za pripremu odbrambenih struktura na granici.

"Dali smo vrijeme da se pripremi pogranično područje za ruski napad. Ali nisu ga iskoristili u potpunosti. Zaštitne mreže protiv FPV dronova na glavnim opskrbnim cestama počele su se postavljati tek u januaru, dok su već bile pod redovitim napadima ruskih dronova", rekao je ukrajinski vojnik Artem Karjakin pa dodao:

"Kao rezultat, ruta koja se od augusta do decembra 2024. mogla potpuno i sigurno prekriti mrežama, pretvorena je u cestu života, kojom su naši sistemi prolazili uz 30 do 70 posto šanse - ne u našu korist."

Kaže da su lokalne vlasti i vojne jedinice počele kopati skloništa i postavljati prve zmajeve zube tek kada su se ukrajinske snage počele povlačiti iz Kurska.

"Kao rezultat, do trenutka kada su skloništa završena, Rusi su već bili mnogo bliže, a mnogi položaji su izgubili na važnosti. Smatram da su odgovorni za utvrde izgubili ogromnu količinu vremena i na kraju nisu ispunili svoju zadaću. Posao je obavljen, ali uz velike i izrazito nelogične odgode", kazao je Karjakin.

Prema izvještaju DeepStatea, samo u junu ruske su snage zauzele 500 četvornih kilometara ukrajinskog teritorija - najbržim tempom u posljednjih nekoliko mjeseci, prenosi N1.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...