ADVOKAT IZ HRVATSKE OBJASNIO: "Nema sumnje da je pozdrav 'Za dom spremni' protuustavan"



Posebno je komentirao slučaj saborskog zastupnika koji je u Saboru pozdravio sa "Za dom spremni". "Time ovom gospodinu odgovaramo… jasno je da se radi o protuustavnom činu", kazao je Miljević.

  • Regija

  • 09. Jul. 2025  

  • 0

Advokat Veljko Miljević za N1 je govorio o tumačenju zakonskih odredbi vezanih uz simbole i pozdrave korištene u NDH.

Miljević je, pozivajući se na odluke Visokog prekršajnog suda, istaknuo da je pozdrav "Za dom spremni" protuustavan i nedozvoljen u javnom prostoru.

Iako je u konkretnom slučaju iz maja ove godine sud oslobodio počinitelja zbog specifičnih okolnosti – korištenja pozdrava na komemoraciji poginulom pripadniku HOS-a – Miljević ističe da se time ne mijenja temeljna ocjena ustavnosti.

Iznimka, a ne legalizacija pozdrava

"Visoki prekršajni sud, suprotno od ovoga što oni govore, kaže: nema sumnje da je taj pozdrav kao takav protuustavan i nedozvoljen", rekao je Miljević, dodavši da sud u toj presudi jasno navodi da je riječ o iznimci zbog konkretne situacije, a ne o legalizaciji pozdrava u širem smislu.

Komentirajući tvrdnje da se upotreba pozdrava uz pjesmu "Bojna Čavoglave" više ne sankcionira, Miljević naglašava da presude Visokog prekršajnog suda i dalje potvrđuju protuustavnost tog izraza.

"Potrebno je istaknuti da je ovaj drugostupanjski sud u nizu svojih odluka izrazio jasno stajalište da je navedeni pozdrav izrečen u javnom prostoru, kao i ostala obilježja fašizma, kažnjiv i podliježe sankcijama", naveo je.

Posebno je komentirao slučaj saborskog zastupnika koji je u Saboru pozdravio sa "Za dom spremni". "Time ovom gospodinu odgovaramo… jasno je da se radi o protuustavnom činu", kazao je Miljević.

Neujednačena i pravno nejasna sudska praksa

Miljević je istaknuo važnost članka 39. Ustava koji zabranjuje i kažnjava svaki oblik nesnošljivosti, te upozorio da pravna praksa u tom području ostaje neujednačena i pravno nejasna.

Pritom kritizira i izostanak reakcije Vrhovnog suda koji, kako kaže, jedini ima ustavnu dužnost brinuti o jedinstvenoj sudskoj praksi.

Dotaknuo se i zaključaka Vijeća za suočavanje s posljedicama nedemokratskih režima koje je 2018. dopustilo mogućnost iznimki u slučaju komemoracija pripadnicima HOS-a, no naglašava da ti zaključci nisu pravno obvezujući: "Preporuka nije pravni propis. Niti su oni to u jednom momentu rekli."

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...