Vijesti
PRVO OBRAĆANJE SAMIRA AVDIĆA: "Naše Sarajevo mora ostati grad s dušom, ali i grad koji se razvija uz plan"
Prije 8 min0
Komemoracija je započela intoniranjem himne Bosne i Hercegovine, nakon čega je uslijedilo izvođenje Albinonijevog Adagia. Porodice žrtava od ranih jutarnjih sati obilaze mezare svojih najmilijih, a simboličnu poruku mira i sjećanja poslala je i kolona od osam hiljada učesnika Marša mira, koji su završili trodnevno pješačenje iz Nezuka do Potočara.
Vijesti
11. Jul. 2025 11. Jul. 2025
0
U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari danas se obilježava 30. godišnjica genocida nad Bošnjacima, počinjenog u julu 1995. godine u zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija. Desetine hiljada ljudi iz zemlje, regije i svijeta stiglo je u Potočare kako bi odalo počast žrtvama najvećeg zločina u Evropi nakon Drugog svjetskog rata.
Vlada Federacije BiH proglasila je 11. juli Danom žalosti u ovom entitetu, dok dan žalosti nije proglašen u drugom entitetu, RS, niti u cijeloj državi. U Brčko distriktu također je proglašen dan žalosti.
12:33 Zvaničnici i delegacije odaju počast polaganjem cvijeća, učenjem Fatihe i minutom šutnje.
12:25 Komemoracija je završena. Čeka se dženaza i ukop sedam žrtava.
12:15 Ministar za evropska pitanja Francuske Benjamin Haddad pročitao je poruku predsjednika Republike Francuske Emmanuela Macrona.
On je poručio da Srebrenica ostaje trajna mrlja u kolektivnom sjećanju Evrope i ostatka svijeta te dodao da istina podrazumijeva potpuno priznanje razmjera zločina.
Macron je istakao:
"To je priznanje neuspjeha sa ciljem da se takvo zlo nikada više ne ponovi i da se izgradi zajednička budućnost."
Zvaničnici i delegacije odaju počast polaganjem cvijeća, učenjem Fatihe i minutom šutnje.
12:12 Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović bio je posljednji zvaničnik koji se danas obratio.
"Prije tri dana, u New Yorku, prvi put u organizaciji UN-a, obilježen je Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici. U narednom periodu, dokle god bude postojala ljudska civilizacija, 11. juli će biti Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici", poručio je Bećirović.
12:05 U nastavku su pročitane poruke italijanskog predsjednika Sergija Mattarella, francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, a videoporukom se obratio i turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan.
11:50 U obraćanju tokom komemoracije, brojni zvaničnici su naglasili odgovornost Evrope, ali i svijeta što nije spriječio genocid u Srebrenici. Posebno su odzvanjale poruke zvaničnika Njemačke i Nizozemske.
11:39 Hrvatski premijer Andrej Plenković obratio se učesnicima komemoracije porukom u kojoj je podsjetio na razmjere zločina počinjenog u Srebrenici.
– Prošlo je 30 godina od kada je više od osam hiljada muškaraca i dječaka ubijeno samo zato što su bili Bošnjaci. Hrvatska i Bosna i Hercegovina bile su žrtve agresije režima Slobodana Miloševića. Kao i vi u Srebrenici, i mi još uvijek tragamo za svojim nestalima – kazao je Plenković.
Naglasio je da Srebrenica nije samo mjesto stradanja, već i snažan simbol.
– Srebrenica je simbol opomene. Ovdje je zlo dostiglo svoju krajnju, genocidnu formu. Ovdje je zakazala i međunarodna zajednica – poručio je hrvatski premijer.
11:21 Generalni sekretar NATO-a Mark Rutte obratio se okupljenima putem videoporuke poručivši:
– Nikad nećemo zaboraviti užase. Naša je dužnost da se sjećamo. NATO je intervenisao kako bi zaustavio rat koji je odnio stotine hiljada života. Stajali smo uz vas tada, i stajat ćemo i sada. Nećemo dozvoliti sigurnosni vakuum u BiH.
11:18 Predsjednica udruženja Majke Srebrenice Munira Subašić, zahvalila je svim zemljama koje su glasale za Rezoluciju o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama.
– Onima koji nisu poručujem neka nastave živjeti u mraku. Našu djecu su ubijali samo zato što su bili muslimani, a svijet je pomagao – kazala je Subašić.
11:15 Ministar vanjskih poslova Crne Gore Ervin Ibrahimović naglasio je važnost istine:
– Ako ne budemo insistirali na istini, pitam vas – šta smo uradili da spriječimo da se ovako nešto ponovi? Iskreno suočavanje s prošlošću otvara vrata zdravoj budućnosti.
11:12 Ministrica vanjskih poslova Švedske Maria Malmer Stenergard naglasila je važnost borbe protiv poricanja:
– Mir se ne može uzimati zdravo za gotovo. Nastavljamo rad na identifikaciji preostalih žrtava i osiguravamo nultu toleranciju na negiranje genocida. Švedska ostaje predan prijatelj i partner. Odaćemo počast žrtvama boreći se za budućnost utemeljenu na miru i međusobnom poštovanju.
11:09 Šef diplomatije Nizozemske Caspar Veldkamp poručio je kako je odgovornost svih evropskih zemalja da čuvaju sjećanje i istinu o Srebrenici.
11:05 Ministar vanjskih poslova Danske Lars Rasmussen istakao je da bol Srebrenice nije ostala u prošlosti:
– Ona odzvanja i danas, i čut će se i sutra. Naša je obaveza da osiguramo da se ovakve sramote više nikada ne ponove. Danska stoji uz narod BiH i podržava njegov put ka miru i prosperitetu.
11:00 Vojvotkinja od Edinburgha, Sophie Rhys-Jones, prenijela je poruku britanskog kralja Charlesa:
– Žao mi je što ne mogu biti s vama. Duboko sam počastvovan što imam priliku poslati vam poruku. Mnogi odgovorni za genocid su izvedeni pred pravdu, ali to ne umanjuje našu odgovornost da osiguramo da se ovakvo zlo nikada više ne ponovi.
10:50 Predsjednik Velike narodne skupštine Republike Turske Numan Kurtulmuş poslao je snažnu poruku iz Potočara:
– Ako ne budemo radili zajedno, sve se može ponoviti. Danas se sramotimo pred Gazom. Iz Srebrenice pozivamo cijelo čovječanstvo da budemo osjetljiviji. Svi smo jednaki – razlikujemo se samo po ljudskosti.
10:45 Bivši predsjednik Njemačke Joachim Gauck podsjetio je na odgovornost međunarodne zajednice:
– Zakazali smo, uključujući i nas, Nijemce. Okretanje glave nije opcija. Danas se zločinci veličaju, a genocid negira – historijskom revizionizmu moramo se odlučno suprotstaviti. Žrtvama Srebrenice obećavamo: vaša patnja i hrabrost živjet će u našim sjećanjima. Nikada više Srebrenica!
10:41 Evropska komesarka za proširenje Marta Kos govorila je o vlastitom osjećaju blizine tragediji:
– Srebrenica se desila za mog života, u mojoj blizini. Podsjeća nas da dehumanizacija vodi do najtežih zločina. Odaćemo počast žrtvama tako što ćemo štititi prava koja su njima bila uskraćena i graditi svijet definisan ljudskošću.
10:34 Podsekretarka UN-a za politička pitanja i izgradnju mira Rosemary DiCarlo citirala je generalnog sekretara Antonija Guterresa:
– Priznajemo tešku istinu: zakazali smo prije 30 godina.
10:26 Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt zahvalio se preživjelima:
– Hvala vam što ste nas pozvali – nas koji 1995. nismo intervenisali. Počast žrtvama znači čuvanje njihovog dostojanstva naspram pokušaja relativizacije i negiranja genocida. Srebrenica ne smije biti zaboravljena.
10:23 Glavni tužilac Mehanizma za međunarodne krivične sudove Serge Brammertz istakao je:
– Genocid u Srebrenici nije bio izolovan zločin, već dio šireg plana etničkog čišćenja. Počast odajemo govoreći istinu. Zločinci poput Karadžića i Mladića osuđeni su i zapamćeni kao simboli zla.
10:17 Predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma Graciela Gatti Santana upozorila je:
– Još uvijek nisu pronađene sve žrtve, dok se neki počinioci slave. Najjači odgovor na negiranje genocida je istina izrečena u sudnicama.
10:10 Zamjenik načelnika Općine Srebrenica Hamdija Fejzić otvorio je komemoraciju:
– Prije 30 godina čovječanstvo je palo na ispitu. Mi stojimo u tišini i dostojanstvu, s istinom u rukama i odlučnošću da ne pokleknemo pred lažima.
10:05 Program komemoracije nastavljen je izvođenjem Albinonijevog Adagia.
10:00 Ceremonija je započela intoniranjem himne Bosne i Hercegovine.
U Potočare su danas stigli brojni državnici i delegacije iz cijelog svijeta. Među njima su predsjednik Istočnog Timora José Ramos-Horta, predsjednica Slovenije Nataša Pirc Musar, bivši predsjednik Njemačke Joachim Gauck, premijer Hrvatske Andrej Plenković i libijski premijer Abdul Hamid Mohammed Dbeibah.
Očekuje se i dolazak predsjednika Velike narodne skupštine Turske Numana Kurtulmuşa, predsjednice Parlamenta Azerbejdžana Sahibe Gafarove, te predstavnika Bečkog parlamenta i delegacije Saudijske Arabije.
Prisutni su i brojni ministri vanjskih poslova i evropskih integracija iz Švedske, Nizozemske, Danske, Albanije, Crne Gore, Slovačke, Mauritanije, Francuske, Irske, Češke i Španije.
Danas će u mezarju Memorijalnog centra biti ukopani posmrtni ostaci sedam identificiranih žrtava. Među njima su i dvojica mladića, Avdić Senajid i Mujić Hariz, obojica rođeni 1976. godine. Imali su samo 19 godina kada su ubijeni. Njihovi ostaci pronađeni su u sekundarnim masovnim grobnicama, premještanim da bi se sakrili tragovi zločina.
Facebook post
Uz njih, biće ukopani i:
Bektić Fata (1928)
Omerović Hasib (1961)
Alić Sejdalija (1961)
Gabeljić Rifet (1964)
Mujčić Amir (1964)
Njihova imena i mezari sada stoje kao opomena i sjećanje – sa dostojanstvom koje im je bilo uskraćeno u trenutku smrti.
Organizatori očekuju prisustvo više od 150.000 ljudi. Pored političkih lidera, tu su i preživjeli, porodice žrtava, nevladine organizacije, predstavnici međunarodne zajednice, kulturne i vjerske ličnosti.
Poruka iz Potočara i ove godine je jasna: Istina, pravda i pamćenje su temelj trajnog mira. A, kako je rekao Brammertz – istina je počast koju dugujemo žrtvama.
Vijesti
PRVO OBRAĆANJE SAMIRA AVDIĆA: "Naše Sarajevo mora ostati grad s dušom, ali i grad koji se razvija uz plan"
Prije 8 min0
Društvo
PREDUZEĆA U RS-u RADNICI MASOVNO TUŽILI: Jedno prednjači, tužbe teške milione KM
Prije 18 min0
Vijesti
EKO AKCIJA UPOZORAVA: Još jedno jezero u BiH devastirano divljom vožnjom
Prije 21 min0
Vijesti
REVIZIJA U PREDSJEDNIŠTVU BiH: Nezakonita zapošljavanja, netransparentna potrošnja i ignorisanje preporuka
Prije 31 min0
Vijesti
PROCURILE DOBRO SKRIVANE INFORMACIJE: Amerikanci zaustavili Schmidtovo nametanje, evo šta je bio pripremio...
Prije 18h2
Vijesti
NEVJEROVATAN POTEZ VISOKOG PREDSTAVNIKA: Schmidt upozorio Berlin da ne usvaja rezoluciju o Srebrenici
13. Jul. 20253
Vijesti
ŠTA SE DOGAĐA U REPUBLICI SRPSKOJ: U Centru za obuku u Zalužanima ministar Karan sazvao...
14. Jul. 20250
Vijesti
NiPOTIZAM I RENESANSA: Kako je ministar Konaković u samo jednom mjesecu pozapošljavao rodice, supruge, kćerke, bratiće, komšije...
14. Jul. 20256
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.