Mini market
MUTNE RABOTE U HERCEGOVINI: Radovi još nisu ni počeli, a cijena objekta Granične policije narasla za čak...
Prije 21 min0
Na današnji dan, 13. jula 1985. godine održan je Live Aid, megakoncert s ciljem prikupljanja sredstava za pomoć gladnima u Etiopiji
Sjećanje
13. Jul. 2025
0
Dana 13. jula 1985. godine, svijet se ujedinio na način dotad neviđen – kroz muziku. Tog dana održan je Live Aid, megakoncert s ciljem prikupljanja sredstava za pomoć gladnima u Etiopiji, zemlji koja je tih godina bila pogođena jednom od najtežih humanitarnih katastrofa u savremenoj historiji, piše Telegraf.
Organizator i pokretač bio je irski muzičar i aktivista Bob Geldof, koji je već krajem 1984. okupio najpoznatije britanske muzičare u grupu Band Aid, s kojom je snimio pjesmu "Do They Know It's Christmas?" – pjesmu koja je doživjela ogroman komercijalni uspjeh i skrenula pažnju na glad u Africi. No, Geldof nije želio da sve ostane samo na tome. Njegov sljedeći korak bio je događaj koji će promijeniti historiju muzičke industrije i humanitarnog djelovanja: Live Aid.
Live Aid se istovremeno održavao na dvije lokacije:
Wembley stadion u Londonu, Ujedinjeno Kraljevstvo
JFK stadion u Philadelphiji, Sjedinjene Američke Države
Tokom oko 16 sati programa, na bini su se smjenjivali najveći svjetski izvođači – od veterana rocka do tadašnjih zvijezda 1980-ih. Više od 60 izvođača, među kojima su bili Queen, U2, David Bowie i mnogi drugi, nastupali su bez honorara, s jednim ciljem – da se prikupi što više novca za gladne u Etiopiji.
Bio je to globalni televizijski događaj bez presedana:
prenos u više od 150 zemalja
procijenjena publika od 1,5 do 2 milijarde ljudi
prvi put da se toliki broj ljudi okuplja oko jednog humanitarnog cilja putem televizije i satelita
Najviše se i danas pamti nastup grupe Queen, predvođene neponovljivim Freddijem Mercuryjem, koji je u dvadesetak minuta svojom energijom i harizmom potpuno osvojio Wembley. Taj nastup se danas smatra jednim od najboljih nastupa uživo u historiji rock muzike. I bend U2, tada još mlada zvijezda, iskoristio je Live Aid da pokaže svoju snagu i šarm pred globalnom publikom, što im je ubrzalo put ka statusu megazvijezda.
Do kraja događaja, prikupljeno je oko 127 miliona dolara (vrijednost iz 1985. godine), koji su korišteni za kupovinu hrane, lijekova i osnovne pomoći za Etiopiju i druge pogođene regije. Naravno, bilo je i kritika i kontroverzi – dio pomoći nikada nije stigao do najugroženijih, a dio sredstava je, navodno, iskorišten od strane lokalnih vlasti u svrhe koje nisu bile humanitarne. Ipak, simbolika i poruka Live Aid-a ostale su snažne i do danas.
Iako tadašnja SFRJ nije imala izvođača na samom Live Aid-u, Jugoslavija je bila dio tog svjetskog talasa solidarnosti – i na simboličkom i na stvarnom nivou.
Jugoslovenska radiotelevizija (JRT) obezbijedila je prenos dijelova koncerta, koji su emitovani uz komentare domaćih novinara. Publika je sa nevjericom gledala kako se cijeli svijet ujedinio u muzici i humanosti. Posebno su odjekivali nastupi Queen-a, U2-a i Davida Bowieja. Televizija, štampa i radio izvještavali su danima o značaju događaja. Za mnoge Jugoslovene, Live Aid je bio prvi pravi uvid u moć satelitske televizije, ali i globalne empatije.
Inspirisani idejom Band Aid-a i Live Aid-a, jugoslovenski muzičari su se u jesen 1985. okupili i snimili pjesmu "Za milion godina" – domaći odgovor na svjetsku humanitarnu muzičku scenu.
U snimanju su učestvovale tadašnje najveće zvijezde jugoslovenske muzičke scene:
Zdravko Čolić, Oliver Mandić, Bajaga, Riblja Čorba (Bora Đorđević), Dado Topić, Massimo Savić i mnogi drugi.
Pjesma je nosila poruku nade, zajedništva i poziv na očuvanje života na planeti – u duhu vremena koje je, uprkos hladnoratovskim tenzijama, tražilo mostove i solidarnost.
Refren "Za milion godina, da nas ima još..." postao je snažna poruka generacijama koje su željele svijet bez gladi, ratova i nepravde.
Pjesma je bila popularna na radiju i televiziji, a njeno emitovanje bilo je i simboličan čin jugoslovenskog učešća u globalnoj borbi protiv gladi i nejednakosti.
Live Aid nije bio kraj, već početak. Nakon koncerta, Geldof i saradnici nastavili su s projektima pomoći. Deset godina kasnije, 2005. godine, organizovan je Live 8, kao nastavak borbe – ovog puta ne samo protiv gladi, već protiv strukturalne nepravde i siromaštva. Live 8 je imao i političku dimenziju, s ciljem da se izvrši pritisak na G8 zemlje da otpišu dugove najsiromašnijima.
Live Aid ostaje u historiji kao događaj koji je prvi na masovnom nivou povezao muzičku kulturu, medije i humanitarni aktivizam. Pokazao je da se umjetnici, publika i tehnologija mogu ujediniti kako bi se pokušalo da se svijet bar malo popravi.
Četrdeset godina kasnije, svijet se i dalje suočava s gladi, ratovima i humanitarnim krizama. Međutim, Live Aid nas podsjeća da solidarnost nije iluzija – da je moguće, makar na trenutak, okupiti različite nacije, umjetnike i narode oko zajedničkog cilja.
Za one koji su taj dan proveli uz televizore – bilo da su bili u Londonu, New Yorku, Beogradu, Sarajevu, Zagrebu, Ljubljani ili Skoplju – Live Aid je bio nešto više od koncerta. Bio je to "trenutak zajedničkog otkucaja čovječanstva."
A pjesma "Za milion godina" ostaje kao podsjetnik da je i Jugoslavija dala svoj glas tom globalnom horu nade.
Mini market
MUTNE RABOTE U HERCEGOVINI: Radovi još nisu ni počeli, a cijena objekta Granične policije narasla za čak...
Prije 21 min0
Društvo
DRAMATIČNO NA JUGU BOSNE I HERCEGOVINE: Vatrogasci odbranili kuće, požar se širi...
Prije 30 min0
Gastro
KONAČNO PETAK: Danas pravimo izvrsne ćufte u paradajz sosu i ne zaboravite pire krompir… (VIDEO)
Prije 36 min0
Zdravlje
VAŽNO OTKRIĆE: Stručnjaci otkrili tajnu bolesti kod koje gripa može uzrokovati paralizu...
Prije 46 min0
Sjećanje
SNIMLJENI UBRZO NAKON GENOCIDA: Britanci objavili do sad neprikazane snimke Srebrenice iz 1996. godine
16. Jul. 20252
Sjećanje
OBIČNA FOTOGRAFIJA KAO DOKAZ GENOCIDA: Kafić preko puta masakra u Pilici
16. Jul. 20250
Sjećanje
URBICID NAKON GENOCIDA: Dijelovi srebreničke džamije pronađeni prilikom izgradnje garaže
16. Jul. 20250
Sjećanje
ZLOČIN KOJI JE ZGROZIO SVIJET: Škorpioni strijeljali šestoricu Bošnjaka iz Srebrenice i sve snimili
Prije 23h1
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.