UMRO ČUVENI VODITELJ: "Čovjek u crnom", kako su ga zvali, obilježio je TV program posljednje četiri decenije

Njegova porodica je smrt potvrdila u ponedjeljak, 14. jula 2025.

  • Show

  • 14. Jul. 2025  

  • 0

Čuveni francuski voditelj Thierry Ardisson preminuo je u 76. godini, saopćila je njegova porodica ovog ponedjeljka. Bio je hospitaliziran i mjesecima se borio s metastaziranim rakom. Od emisije „Scoop à la une“ do „Tout le monde en parle“ i „Salut les Terriens“, ostavio je dubok trag u historiji francuske televizije.

Već mjesecima je bolovao od uznapredovalog raka i posljednjih dana bio je u bolnici. Povukao se s televizije još 2023. godine. Thierry Ardisson je od 2014. bio u braku s novinarkom TF1 Audrey Crespo-Mara. Imao je troje djece.

Njegova porodica je smrt potvrdila agenciji AFP u ponedjeljak, 14. jula 2025.

Četrdeset godina uspjeha na televiziji

„Čovjek u crnom“ – kako su ga zvali – obilježio je francuski TV program posljednje četiri decenije. Njegova prva emisija već je bila provokativna. Godine 1985. debitirao je na TF1 s „Descente de police“, emisijom u kojoj su gosti prolazili kroz surovo policijsko ispitivanje. Bila je previše za tadašnju Visoku audiovizuelnu vlast (danas Arcom), koja je tražila njeno ukidanje. Ardisson je ostao na TF1 i potom vodio emisije „Scoop à la Une“ i „À la folie pas du tout“.

Od 1987. postaje dio voditeljskog tima koji prelazi na televiziju La Cinq, gdje je osmislio emisije poput „Face à face“ za novinara Guillauma Duranda, urbanu emisiju „Les Bains Douches“ i muzičku top-listu.

Već naredne godine prelazi u javni servis. Prvo s emisijom „Lunettes noires pour nuits blanches“, u kojoj je kreirao svoje čuvene formatirane intervjue (auto-intervju, glupa pitanja, intervju prvi put…). Zatim je producirao „Stars à la barre“ za Rogera Zabela i Daniela Bilaliana, kao i „Télé Zèbre“. Početkom 1990-ih pokrenuo je nove projekte. Emisiju „Double jeu“, u kojoj je istakao skečeve Laurenta Baffieja. Potom i „Frou Frou“ koju je producirao za Christine Bravo na France 2, kao i „Les Niouzes“ za Laurenta Ruquiera na TF1.

„Tout le monde en parle“ – subotnji klasik

Najveći TV uspjeh Thierryja Ardissona vjerovatno je emisija „Tout le monde en parle“, od 1998. godine. U njegovom timu bili su redom Laurent Ruquier, Linda Hardy i Laurent Baffie. Emisija je postala nezaobilazna subotnja stanica – gosti su dolazili u velikom broju i suočavali se s direktnim i često provokativnim pitanjima čovjeka u crnom.

Godine 2005. napušta France Télévisions jer mu nisu dozvoljavali da istovremeno vodi emisiju „93, faubourg Saint-Honoré“ na Paris Première. Godinu dana kasnije prelazi na Canal+ grupu, gdje započinje emisiju „Salut les Terriens“ subotom u predvečernjem terminu. Emisija se od 2017. emitira i nedjeljom na C8. Sukob s Vincentom Bolloréom, glavnim dioničarem, navodi ga da osmisli emisiju „Hôtel du Temps“ na France 3, u kojoj vodi izmišljene intervjue s preminulim ličnostima poput Dalide ili Jeana Gabina. Emisija je ukinuta 2023. zbog niske gledanosti.

Genij reklame

Prije nego što je ušao u svijet televizije, Thierry Ardisson je započeo karijeru u reklamnoj industriji kao kreativac za tekstove. On je tvorac čuvenih slogana iz 80-ih godina poput: „Vas-y Wasa“, „Ovomaltine: c’est de la dynamite“, „Quand c’est trop, c’est Tropico“. Osmislio je i 8-sekundne TV reklame – znatno jeftinije za oglašivače – što je također bila njegova ideja.

Uvjereni rojalist i zagovornik ustavne monarhije, Ardisson je objavio više romana – uz optužbe za plagijat – a autobiografiju je izdao 2006. godine pod naslovom „Confessions d’un baby-boomer“. Njegova posljednja knjiga „Zlatno doba reklame“ objavljena je na jesen 2024. godine. Čovjek u crnom volio je novac i to nikada nije krio. U intervjuu za JDD 2018. izjavio je: „Ako pravim previše televizije nauštrb uzvišenijih aktivnosti, to je zato što sam pohlepan – volim novac.“

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...