SLOBODNO PAKUJTE KOFERE: Ovdje konobari uzimaju i do 4.000 eura samo od bakšiša

Kako tvrdi jedan gastronomski konsultant s dugogodišnjim iskustvom, da bi se dostigla gornja granica, potrebno je raditi najmanje 40 sati sedmično.

  • Ekonomija

  • 15. Jul. 2025  

  • 0

Javna rasprava o oporezivanju napojnica u Austriji sve je intenzivnija, jer vlasti razmatraju novu mjeru kojom bi se uvele obavezne uplate za socijalno osiguranje na taj iznos – iako bi napojnice ostale neoporezovane u klasičnom smislu.

Fiksna stopa – bez obzira na stvarni iznos napojnica

Vladajuća Austrijska narodna stranka (ÖVP) i opozicioni Socijaldemokrati (SPÖ) predlažu fiksnu osnovicu od 95 eura mjesečno za konobare koji dobijaju veće napojnice. Od tog iznosa bi se obračunavali doprinosi za socijalno osiguranje – što znači da bi radnici mjesečno morali izdvajati oko 17 eura. Za zaposlene na pola radnog vremena predložena je stopa od 50 posto, piše Telegraf.

Koliko konobari zaista zarađuju od napojnica?

Prema pisanju Fenix magazina, u zavisnosti od lokala, gužve i broja radnih sati, zarada od napojnica može iznositi između 500 i 4.000 eura mjesečno. Kako tvrdi jedan gastronomski konsultant s dugogodišnjim iskustvom, da bi se dostigla gornja granica, potrebno je raditi najmanje 40 sati sedmično.

"Sve zavisi od prometa i tipa lokala. Manji, mirniji kafići donose manje, dok prometna mjesta nude veće napojnice", kaže on.

"Deset posto više nije norma"

Dodaje i da se raniji standard davanja 10 posto napojnice sve rjeđe poštuje.

"Danas ljudi uglavnom ostavljaju šest do osam posto, a sve se dodatno smanjilo jer se sve češće plaća karticama. Gotovina je donosila više", objašnjava on.

Posebno naglašava da su mnogi konobari studenti u dvadesetim godinama, kojima je svaki euro važan i koji ne mogu sebi priuštiti dodatni trošak u vidu doprinosa.

Podijeljena mišljenja o „dobrovoljnoj donaciji“

"Napojnica je dobrovoljna donacija i zato ne bi trebalo da bude oporezovana", smatra konsultant.

"Ne možemo ovim novcem da punimo budžetsku rupu od 900 miliona eura u socijalnom osiguranju. Taj novac treba da ostane konobarima. Njihov posao je težak", poručuje.

S druge strane, socijalni partneri podržavaju uvođenje doprinosa, uz argument da će to dugoročno donijeti veće penzije i beneficije za radnike. Pojedini stručnjaci smatraju da bi umjesto ove mjere trebalo povećati kolektivne plate u sektoru ugostiteljstva.

I dok ÖVP i SPÖ pokazuju jedinstvo u ovoj namjeri, partija NEOS i dalje se tome protivi, prenose njemački mediji.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...