Ekonomija
BiH PRED ENERGETSKOM KRIZOM: Poskupljenje struje neminovno, a država bez odgovora
20. Jun. 20250
Federacija još nije precizirala šta će konkretno finansirati ovim sredstvima.
Ekonomija
18. Jul. 2025
0
Vlada FBiH prvi put se zadužila na međunarodnom tržištu izdavanjem euroobveznica u iznosu od 350 miliona eura. Aukcija na Londonskoj berzi izazvala je ogroman interes investitora, a Federalna vlada ovaj potez naziva historijskim. Knjiga narudžbi premašila je milijardu i 800 miliona eura, čak pet puta više od planiranog iznosa. Time je Federacija ostvarila najtraženiju emisiju među svim zemljama u razvoju u ovoj godini.
Interes investiora je premašio očekivanja. Među njima je više od 70 institucionalnih ulagača iz više od 20 zemalja, uključujući i neke od najvećih svjetskih fondova i banaka.
„Ova emisija predstavlja ključnu prekretnicu u međunarodnoj fiskalnoj integraciji Federacije BiH. Rezultat aukcije pokazuje kredibilitet Federacije BiH na međunarodnom finansijskom tržištu i otvara prostor za buduće investicijske mogućnosti i gospodarski rast“, navodi Ministarstvo finansija FBiH.
Ekonomski stručnjaci pozdravljaju ovaj potez. Poručili su da je ovo znak fiskalne zrelosti i otvaranja prema ulaganjima u projekte od šireg društvenog značaja, što vodi do stabilnije ekonomske budućnosti za građane.
„Ovo je dobar potez. Pitanje je da li će biti i ulaganja u neke elektroprojekte, ali to ćemo vidjeti. Samo Vlada zna za šta je namijenila taj novac. Vjerovatno će dio otići za potrebe infrastrukture u kantonima“, ističe ekonomski analitičar Zoran Pavlović.
Iako ova transakcija za vlasti predstavlja povjerenje globalnog tržišta u finansijski sistem Federacije, skeptični su neki predstavnici struke. Ispod površine stoje ozbiljna pitanja - u šta će tačno novac biti uložen i kako će biti osiguran povrat?
„Ako je to za krpljenje budžeta, onda je to stvarno problem. Jeftinije varijante su zadužiti se kod Međunarodnog monetarnog fonda. Stabilnije je, niže su kamatne stope, pouzdanije. Ali, Međunarodni monetarni fond traži poduzimanje reforsmkih zahvata“, ističe Aziz Šunje, profesor na Ekonomskom fakultetu UNSA.
„Mislim da se mogao napraviti konzorcij domaćih banaka, prevazići neka formalna ograničenja i da se to moglo u tom smislu uraditi“, smatra Kasim Tatić, profesor na Ekonomskom fakultetu UNSA.
S druge strane, ovakav potez vladajućih i nije neuobičajena pojava, jer na berzu izlaze i druge zemlje regiona. Ipak, ulaz u globalnu berzu ima svoju cijenu.
„To je pozitivna stvar. Jedina tužna ili loša stvar je kamata koja je 5,5%, ali to je situacija na tržištu u ovom momentu, s jedne strane. S druge strane, prvi put se pojavljujete na finansijskom tržištu, na jednoj ozbiljnoj berzi u Londonu, pa onda morate da platite i ulaznicu“, dodaje Pavlović.
Federacija još nije precizirala šta će konkretno finansirati ovim sredstvima. A, dok obveznice Federacije BiH ulaze u portfelje svjetskih investitora, građanima ostaje da čekaju na rezultate s terena – kroz reforme, stabilnost i konkretne razvojne projekte.
Ekonomija
BiH PRED ENERGETSKOM KRIZOM: Poskupljenje struje neminovno, a država bez odgovora
20. Jun. 20250
Ekonomija
EKONOMIST ZORAN PAVLOVIĆ UPOZORAVA: "Insistiranje na monopolizmu elektroprivreda oba entiteta dovodi do..."
20. Jun. 20250
Ekonomija
"SB" ANALIZA/KO JE UNIŠTIO DOMAĆU PROIZVODNJU HRANE: "Zemlja bez poljoprivredne proizvodnje i šanse da podmiri barem 50 posto svojih potreba nema budućnosti"
16. Jun. 20250
Ekonomija
EKONOMIST ZORAN PAVLOVIĆ RAZOČARAN STANJEM U RS-u: "To je toliko malo i bijedno..."
19. Maj 20250
Društvo
POBUNA SE ŠIRI: Bihać dobio bitku protiv kladionica, njihov primjer slijedi još jedan grad...
Prije 12 min0
Regija
DRAMA U SRBIJI: Izbio požar u stambenog zgradi, djevojka skočila s prvog sprata, dvije bebe prebačene u bolnicu...
Prije 19 min0
Show
PLJUŠTALE PSOVKE: Bidenov sin izvrijeđao slavnog glumca, okrivio ga za objavljivanje oglasa u novinama...
Prije 28 min0
Gastro
VRIJEME JE ZA DJEČJE RADOSTI: Na brzinu napravite vrhunske palačinke prema našem receptu…
Prije 38 min0
Ekonomija
KAKO ĆE SE RASPODIJELITI 316 MILIONA KM: Schmidt je novac entitetima rasporedio prema dugu Viaductu, ali će FBiH naplatiti potraživanja ako...
20. Jul. 20250
Ekonomija
BURNO U TUZLI: Pismo nezadovoljnih radnika Međunarodnog aerodroma Tuzla uoči dolaska Wiz Aira...
21. Jul. 20250
Ekonomija
JEFTINA DESTINACIJA ZA LJETO: Ručak za cijelu porodicu 25, kafa 1,5 euro
19. Jul. 20250
Ekonomija
ČAK MU NI ĐOKOVIĆ NIJE MOGAO POMOĆI: Ponos turizma i nekada mondensko ljetovalište u susjedstvu zjapi prazno
Prije 18h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.