ZAGREB I TEL AVIV JAČAJU SURADNJU, U SARAJEVU ZGROŽENI: Konačno smo ‘naplatili’ svoju podršku

Ističe i kako je, očekivano, izjava izraelskog šefa diplomacije naišla na zgražanje u Sarajevu. “Također, valja istaknuti da je ovakva objava izraelskog ministra, uz fotografiju sa sastanka s hrvatskim ministrom vanjskih i europskih poslova Grlićem Radmanom, izazvala salvu nezadovoljstva u pojedinim sarajevskim medijima

  • Regija

  • 17. Jul. 2025  

  • 0

Hrvatska je među zemljama članicama koje se protive suspenziji sporazuma između EU-a i Izraela i smatra da ne treba zatvarati prostor dijalogu, izjavio to jučer ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman. Ministri vanjskih poslova članica EU-a su u Bruxellesu razgovarali o mogućoj suspenziji sporazuma o pridruživanju između EU-a i Izraela zbog kršenja ljudskih prava u Gazi, piše Dnevno.hr.

“Hrvatska se protiv suspenziji članka 2 sporazuma o pridruživanju između EU-a i Izraela i zalaže se da se ne zatvori prostor za dijalog bez kojeg nije moguće naći rješenje”, rekao je Grlić Radman novinarima nakon sastanka.

Hrvatska je tako nastavila svoj put u kojem je preko glasovanja i na Općoj skupštini UN-a cijelo vrijeme, de facto, na izraelskoj strani. Nagradu za ovaj nesebični čin vanjskopolitičke podrške Hrvatska je, čini se, dobila potporom Izraela za hrvatske interese u susjednoj Bosni i Hercegovini.

Konstitutivnost jedini put

Radman se susreo s izraelskim kolegom Gideonom Saarom na marginama sastanka EU–Južno susjedstvo i Vijeća za vanjske poslove. Tijekom susreta, izraelski ministar jasno je izrazio podršku hrvatskom stavu glede ravnopravnosti Hrvata kao konstitutivnog naroda u Bosni i Hercegovini. Saar je istaknuo kako Izrael “čvrsto vjeruje da jedini održivi put ka stabilnoj i prosperitetnoj budućnosti za BiH leži u punom poštovanju ravnopravnosti triju konstitutivnih naroda” te naglasio potrebu poštivanja načela podjele vlasti i nužne reforme izbornog zakonodavstva.

Grlić Radman je istaknuo važnost dosljednog provedbe odredbi Daytonskog sporazuma, posebno u kontekstu izbora i legitimnog zastupanja Hrvata. Na nedavnom Dubrovnik Forumu upozorio je da Hrvati u BiH “nisu ravnopravni” te naglasio kako bi, da su tada znali da načela neće biti primijenjena, “nikada ne bi potpisali sporazum”.

Izrazio je zadovoljstvo što je njegov izraelski kolega prepoznao važnost promjena izbornog zakona kao ključa za stabilnost regije.  Ovaj susret, osim jasno izražene izraelske potporе, potvrđuje i diplomatski angažman Hrvatske u promicanju stabilnosti u jugoistočnoj Europi. Poticaj Izraela može dodatno ojačati hrvatski diplomatski napor za izborom reformi u BiH i osnažiti legitimne zahtjeve hrvatske zajednice.

Kontakti na međunarodnoj razini, kao što je ovaj sastanak u Bruxellesu, šalju jasnu poruku: Hrvatska ustrajava u traženju ravnopravnosti Hrvata, uz potporu saveznika poput Izraela, u procesu integracije BiH u europske i demokratske tokove.

U čemu je, zapravo, problem?

Problem građana hrvatske nacionalnosti u Bosni i Hercegovini ne traje od lani ili od preklani. O čemu se zapravo radi? Brojniji Bošnjaci koji žive s Hrvatima u entitetu Federacija BiH (jedan od dva bosanskohercegovačka entiteta) godinama Hrvatima nameću političke predstavnike. Ponajzorniji prikaz tog nametanja je notorni Željko Komšić kojeg su Bošnjaci četiri puta birali u tročlani državni vrh.

Ustavni sud BiH je po apelaciji Ljubić utvrdio da je “konstitutivnost naroda natkrovljujuće ustavno načelo” te da ista treba biti primijenjena na svim administrativno-političkim razinama u BiH u što spada i Predsjedništvo. U parlamentu, međutim, bošnjačke i probošnjačke stranke odbijaju implementirati tu presudu. Službeni Zagreb, koji je u nekim ranijim vremenima dosta pasivno promatrao ovo krucijalno političko pitanje, zadnjih je godina značajnije uključen u njegovo rješenje.

Novinar Večernjeg lista i dobro upućeni promatrač bosansko-hercegovačke političke zbilje Zoran Krešić kaže u izjavi za Dnevno kako je ovo rezultat angažmana hrvatske politike.

“Potpora izraelskog šefa diplomacije Gideona Sa’ara stajalištima hrvatskoga kolega Gordana Grlića Radmana o potrebi izborne reforme, očuvanja daytonskoga slova i duha u osiguranju jednakopravnosti konstitutivnih naroda prije svega predstavlja jasan znak da je službena hrvatska država popravljanje narušenog položaja sunarodnjaka u BiH stavila u vrh prioriteta. I ovo je pokazatelj kako su rezultati mogući kada se na tome sustavno radi”, kazao je.

Ozbiljan pristup problemu

Ovo, dodaje Krešić, razumiju svi koji trebaju – od Berlina do Washingtona.  “Dakle, da. Ovo je pokazatelj da se prvi put ozbiljno pristupilo pitanju položaja Hrvata u BiH. I rekao bih da je to kontinuitet. Razumijevanje stajališta Zagreba imaju u Washingtonu, djelomično Berlinu, te se ta potpora širi. Ponajprije na tragu onoga što je jasno kao stajalište iznio ministar Sa’ar, dakle balansa u podjeli vlasti između triju kolektiva kao receptu zbog kojega je došlo do prestanka rata”, kazao je Večernjakov novinar.

Zaključuje i da je “posebno važno da takvu poruku šalje Izrael koji, unatoč tome što je pritisnut zbog rata u pojasu Gaze, pokazuje da razumije što znači pridržavati se potpisanih sporazuma i dogovora”.

Politolog i jedan od najboljih novinara u BiH kada je u pitanju situacija u toj zemlji Branimir Galić kaže u izjavi za Dnevno da je ova potpora Izraela jako važna iako je izjava štura.  “Objavu ministra Gordona Sa’ara smatram vrlo važnom i ohrabrujućom na dugotrajnom putu vraćanja otetih političkih prava bh. Hrvata. Dubljom analizom objave izraelskog šefa diplomacije uočava se da je prilično štura i ne pruža detaljniji uvid u teme koje su dominirale sastankom. Ipak, najvažniji dio te objave odnosi se upravo na izraženu potporu Države Izrael prosperitetnoj budućnosti BiH; isključivo kao zemlje ravnopravnih konstitutivnih naroda, te s reformiranim izbornim zakonodavstvom koje bi to omogućilo”.

“Ovaj potez treba promatrati i kao čin produbljivanja odnosa između Republike Hrvatske i Države Izrael, a sukladno tome, može se očekivati nastavak tog trenda i u budućnosti”, dodao je Galić.

Osude u Sarajevu

Ističe i kako je, očekivano, izjava izraelskog šefa diplomacije naišla na zgražanje u Sarajevu. “Također, valja istaknuti da je ovakva objava izraelskog ministra, uz fotografiju sa sastanka s hrvatskim ministrom vanjskih i europskih poslova Grlićem Radmanom, izazvala salvu nezadovoljstva u pojedinim sarajevskim medijima. Pojavile su se i optužbe o miješanju u unutarnje stvari BiH, što je očekivano.

Jer oni bi da se netko “miješa” samo kada se zagovara izgradnja države na principu “jedan čovjek – jedan glas” odnosno propagiranje dominacije većinskog naroda”, rekao je politolog za Dnevno. Galić, koji je i glavni urednik internetskog portala Radiotelevizije HercegBosne, ističe i kako je od iznimne važnosti da međunarodni akteri sve češće progovaraju o ovoj temi.

“U konačnici, iako ovo možda nije epohalan događaj, svakako je važan jer potvrđuje da pitanje političke obespravljenosti hrvatskog naroda sve više dobiva na težini među akterima koji oblikuju globalne odnose.  U tom kontekstu treba promatrati i sve češće analize u uglednim svjetskim online publikacijama koje pozivaju na povratak izvornim načelima Daytonskog mirovnog sporazuma, smanjenje međunarodnog uplitanja u BiH i nužnost unutarnjeg dogovora naroda”, zaključio je.

Dvostruki interes Izraela

Dodajmo kako Izrael u ovom slučaju ima dvostruki politički interes. Republika Hrvatska, kao što vidimo, stoji snažno na izraelskoj strani u blisko-istočnom sukobu, a s druge strane, tu je BiH, u kojoj Iran ima itekakav utjecaj pa i svoje ‘ćelije’ kroz pojedince i političke stranke u BiH. Tu je i gospodarski interes Izraela preko njihovog državljanina Amara Grrosa Khabirija koji je u Mostaru gdje je prije nekoliko godina preuzeo nekadašnji hercegovački gigant Aluminij, a aktivno se uključio i u vlasničku strukturu Hrvatskog športskog kluba Zrinjski koji je najuspješniji sportski brand u toj državi.

Ostaje za vidjeti u kojem će smjeru ići situacija na Bliskom istoku, no jedno je sigurno. Vanjskopolitički apetiti Izraela mogu samo rasti. Uključujući i onaj u Bosni i Hercegovini odnosno u jugoistočnoj Europi. Hoće li Hrvatska iskoristiti tu situaciju da riješi svoje najvažnije vanjskopolitičko pitanje, za sada nije poznato. Ali se stvari definitivno odvijaju u tom smjeru.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...