OBAVEZE NISU ISPUNJENE: Hrvatska dobila dvije službene opomene od Evropske komisije

Politike i mjere sadržane u nacionalnom programu kontrole onečišćenja zraka moraju se ažurirati ranije ako nacionalni inventari ili projekcije emisija pokažu neusklađenost ili rizik od neusklađenosti.

  • Regija

  • 17. Jul. 2025  17. Jul. 2025

  • 0

Evropska komisija (EK) uputila je u četvrtak dvije službene opomene Hrvatskoj u okviru postupka povrede prava Evropske unije. Hrvatska je zajedno s Latvijom, Mađarskom, Maltom, Portugalom i Slovačkom dobila službenu opomenu jer nisu ispunile obaveze iz direktive o smanjenju nacionalnih emisija određenih atmosferskih onečišćujućih tvari.

U toj direktivi propisuju se nacionalne obveze smanjenja emisija nekoliko onečišćujućih tvari za svaku državu članicu za godine od 2020. do 2029. te još ambiciozniji ciljevi od 2030. nadalje. Osim toga, države članice obavezne su ažurirati svoje nacionalne programe kontrole onečišćenja zraka najmanje svake četiri godine.

U tim programima navode kako namjeravaju ispuniti svoje obaveze smanjenja emisija. Politike i mjere sadržane u nacionalnom programu kontrole onečišćenja zraka moraju se ažurirati ranije ako nacionalni inventari ili projekcije emisija pokažu neusklađenost ili rizik od neusklađenosti.

Države imaju rok od dva mjeseca za odgovor

Ažuriranje politika i mjera bitno je kako bi države članice ispunile svoje obaveze smanjenja emisija i kako bi Komisija mogla provjeriti što su poduzele da osiguraju usklađenost. Međutim, te države članice do danas Komisiji još nisu dostavile potrebna ažuriranja.

Stoga Komisija upućuje službenu opomenu tim državama članicama, koje imaju dva mjeseca da odgovore i uklone nedostatke koje je Komisija navela. Ako ne dobije zadovoljavajući odgovor, Komisija im može uputiti obrazložena mišljenja.

Drugu službenu opomenu Hrvatska je dobila zbog direktive o vatrenom oružju. Komisija je pozvala Hrvatsku, Luksemburg i Poljsku da pravilno prenesu odredbe direktive o vatrenom oružju. Direktivom o vatrenom oružju utvrđuju se zajednički minimalni standardi za nabavu, posjedovanje i komercijalnu razmjenu vatrenog oružja za civilnu uporabu, na primjer vatrenog oružja za sportsko streljaštvo i lov.

Postupak povrede prava EU-a ima tri koraka

Uređuje se zakonita uporaba i kretanje vatrenog oružja, njegovih bitnih dijelova i municije za civilnu uporabu u EU-u. Tom se direktivom ujedno zadržavaju visoki standardi sigurnosti i zaštite od kaznenih djela i nezakonite trgovine vatrenim oružjem.

Komisija je stoga uputila službenu opomenu navedenim državama, koje imaju dva mjeseca da odgovore i uklone nedostatke na koje je ukazala Komisija. Ako ne dobije zadovoljavajući odgovor, Komisija im može uputiti obrazložena mišljenja.

Postupak povrede prava EU-a ima tri koraka. Prvi je slanje službene opomene, a ako se stvar ne riješi tom opomenom šalje se obrazloženo mišljenje u kojem se traži da se osigura sukladnost sa zakonodavstvom Unije. Ako država članica još uvijek ne sarađuje, Komisija može uputiti predmet Sudu Evropske unije. Većina se slučajeva riješi prije upućivanja Sudu.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...