"NEĆE USPJETI"; EKONOMSKI STRUČNJAK VIDAKOVIĆ KAŽE: "EU je u stanju Jugoslavije 1988. godine. Pati od enormne…"

Politička nestabilnost mnogo veća.

  • Ekonomija

  • 19. Jul. 2025  

  • 0

Evropska komisija objavila je u srijedu prijedlog sedmogodišnjeg budžeta za period od 2028. do 2034. godine u iznosu od dvije hiljade milijardi eura. Riječ je o dosad najambicioznijem prijedlogu.

Najveća promjena je novi način određivanja finansijskog okvira za države članice, što najviše kritikuju zastupnici Evropskog parlamenta. Na tu stavku otići će gotovo pola budžeta. Slijedi Fond za konkurentnost, u kojem će se za inovacije u odbrani i svemiru izdvojiti 131 milijarda eura, dok je treća stavka Globalna Evropa, iz koje će se, između ostalog, finansirati i pomoć za zemlje kandidatkinje.

Ekonomski stručnjak Neven Vidaković izjavio je da svi veliki planovi koji su nastali nakon pandemije koronavirusa nisu uspjeli. "Kad krenete s nekom fiskalnom ekspanzijom, povećate budžet, potrošite novac, to se u ekonomskom rastu vidi za 2-3 godine. Korona je bila 2020. i kad pogledate ekonomski rast EU-a 2025., imate rast od 1%. Sva ta velika fiskalna ekspanzija nije uspjela jer je napravljena na pogrešan način", rekao je za HRT.

Dodao je da u Hrvatskoj imamo veliki ekonomski rast jer se taj novac koristi za obnovu fasada i nešto malo infrastrukture, što kratkoročno povećava BDP. "Sad kad niste ostvarili ekonomski rast, ne možete dobiti veliku fiskalnu masu, a zbog političkih razloga je želite i morate vraćati dugove koje u stvari niste dobili iz investicija. Tako veliki udio otplate duga u budžetu je u stvari priznanje da svi kohezijski fondovi, fondovi koordinacije, takozvani nindža kornjača fondovi u stvari ne funkcionišu jer su temelj preraspodjele koja se zasniva na centralnom planiranju iz Brisela", rekao je Vidaković.

Istakao je da je "EU u stanju Jugoslavije 1988. godine" i dodao da su ekonomski problemi sada manje važni, a da je politička nestabilnost mnogo veća.

"EU pati od enormne političke nestabilnosti, između sebe pojedine države i unutar pojedinih država kao što su Njemačka i Francuska. Kao što je Jugoslavija napustila tržišne mehanizme koje je koristila i okrenula se centralnom planiranju, tako sada i EU misli da može povećanjem poreza, grupisanjem novca, jednostavno preraspodijeliti, ispolirati i prepakirati. To nije uspjelo Jugoslaviji koja je imala puno bolje ekonomiste nego što danas ima EU, neće uspjeti ni EU, sto posto", rekao je ekonomski stručnjak i zaključio da je ovaj budžet "nametnut kako bi se povećala kontrola EU-a."

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...