Politika
NAPETO S DRUGE STRANE DRINE: Vučić predsjedava Savjetom za nacionalnu bezbjednost, u fokusu javnosti presuda Dodiku...
Prije 19 min0
Iako Moskva žali zbog zahlađenja odnosa s Trumpom, koji je prošle sedmične dramatično promijenio ton najavivši naoružavanje Ukrajine i zaprijetivši masovnim sankcijama, izvori tvrde da je Putinu rat uvijek bio prioritet.
Svijet
22. Jul. 2025 23. Jul. 2025
0
Čini se da Vladimira Putina nimalo ne brinu prve konkretne prijetnje Donalda Trumpa Moskvi. Prema analitičarima i izvorima iz Kremlja, ruski vođa je dugo predviđao pogoršanje odnosa, a prednosti boljih veza s SAD-om za njega su manje važne od maksimalističkih ratnih ciljeva u Ukrajini, piše Guardian.
Iako Moskva žali zbog zahlađenja odnosa s Trumpom, koji je prošle sedmične dramatično promijenio ton najavivši naoružavanje Ukrajine i zaprijetivši masovnim sankcijama, izvori tvrde da je Putinu rat uvijek bio prioritet. On ostaje uvjeren da ruske snage napreduju na terenu i da bi se ukrajinski otpor uskoro mogao slomiti.
"Moskva je razočarana i uznemirena što s Trumpom nije uspjelo", rekao je bivši visoki zvaničnik Kremlja. "No, kakva god očekivanja Putin imao za dobar odnos s Trumpom, ona su uvijek bila na drugom mjestu u odnosu na njegove maksimalističke ciljeve u Ukrajini. Za Putina je invazija egzistencijalno pitanje", dodao je izvor pod uvjetom anonimnosti.
Ruski predsjednik, koji se mjesecima trudio laskati Trumpu, još nije komentirao njegove prijetnje. Iza kulisa, međutim, vlada mješavina frustracije i prihvaćanja. "U Moskvi je postojala nada i iščekivanje uspostave snažnog odnosa s Trumpom", kaže Tatjana Stanovaja, nezavisna ruska politička analitičarka. "No, temeljno očekivanje uvijek su bile strože američke sankcije i stalan protok oružja u Ukrajinu."
Kada se Trump početkom godine vratio u Bijelu kuću i obećao riješiti sukob za 24 sata, to se Putinu činilo kao strateška prilika. No, medeni mjesec je završio prošle sedmice kada je Trump javno izrazio frustraciju zbog Putinovog odbijanja primirja. Odobrio je novi paket vojne pomoći Kijevu, uključujući sisteme Patriot, i zaprijetio masivnim sankcijama ako mirovni sporazum ne bude postignut u roku od 50 dana.
Trumpa je, čini se, posebno pogodilo što njegovi osobni napori, uključujući šest telefonskih poziva Putinu, nisu dali rezultata, što je doživio kao osobnu uvredu. "Dođem kući i kažem: 'Prva damo, imao sam najdivniji razgovor s Vladimirom. Mislim da je gotovo'", rekao je Trump. "A onda bih upalio televizor i vidio da su upravo bombardirali starački dom."
Mnogi ruski zvaničnici i pro-ratni blogeri odbacili su Trumpove prijetnje kao blaže od očekivanih, tumačeći ih kao davanje Putinu 50 dana odriješenih ruku. "Puno se toga može dogoditi u 50 dana – a Putin to zna. On Trumpa vidi kao emocionalnog i podložnog utjecaju", rekao je izvor iz ruskog vanjskopolitičkog establišmenta.
Za sada, Moskva namjerava pojačati svoju ofanzivu. Nemilosrdna upotreba rojeva dronova sve više iscrpljuje ukrajinsku odbranu, a zračni napadi na gradove su pojačani. Na frontu ruske trupe bilježe spor, ali stalan napredak prema strateški važnom gradu Pokrovsku.
Oni koji poznaju Putinov način razmišljanja vjeruju da će ga Trumpov 50-dnevni ultimatum samo natjerati da udvostruči ratne napore. "Rusko vodstvo ne reagira na pritisak. Najvjerovatnije možemo reći da je prva faza američko-ruskih odnosa pod Trumpom, koja je trajala oko šest mjeseci, završila", rekao je Fjodor Lukjanov, istaknuti ruski vanjskopolitički analitičar.
Bivši izvor iz Kremlja kaže da je Putin "opsjednut" time da ne ispadne slab i da je malo vjerovatno da će popustiti pred prijetnjama. To je loša vijest za malu i sve izoliraniju frakciju ruske elite koja se nadala približavanju Washingtonu i ekonomskom poticaju koji bi to donijelo.
Iako ankete među običnim Rusima pokazuju porast podrške za prekid borbi, oni koji zagovaraju bolje odnose sa SAD-om imaju mali politički utjecaj. Za poznavatelje Putina, nije bilo iznenađenje što je odbacio Trumpove uvjete za mir. Njegovi zahtjevi ostaju isti: pravno obavezujuća garancija da se NATO neće širiti, ukrajinska neutralnost, ograničenje njezinih oružanih snaga i prihvaćanje ruskih teritorijalnih osvajanja.
"Preko 100.000 Rusa poginulo je u ovom ratu. Putin se jednostavno ne može vratiti kući s ičim manjim od onoga što se može smatrati pravom pobjedom", zaključio je bivši zvaničnik Kremlja. U međuvremenu, militantnija frakcija u Moskvi ponovno jača.
"Ne zaboravite: Sjedinjene Države ne vidimo kao neutralnog arbitra, već kao stranu u ratu protiv nas", napisao je ideolog Aleksandar Dugin. "Putin je dao Trumpu vremena da to promijeni. Vrijeme istječe."
Politika
NAPETO S DRUGE STRANE DRINE: Vučić predsjedava Savjetom za nacionalnu bezbjednost, u fokusu javnosti presuda Dodiku...
Prije 19 min0
Estrada
SRBIJANSKI REPER ZGROZIO JAVNOST: Svi se pitaju -"Je li moguće da je ovo uradio..."
Prije 31 min0
Mini market
VOJIN MIJATOVIĆ, FEDERALNI MINISTAR: „Nakon Dodika, idete vi, zaje**li ste se ako ste mislili da ide halal...“
Prije 43 min1
Evropa
NJEMAČKI MINISTAR VANJSKIH POSLOVA: "Stanje u Gazi nepodnošljivo, Izrael se..."
Prije 57 min1
Svijet
KATASTROFA U IRANSKOJ PRIJESTOLNICI: "Ako danas ne donesemo hitne odluke, suočit ćemo se s posljedicama!"
Prije 23h0
Svijet
UŽIVO, IZ BIJELE KUĆE: Donald Trump stao pred kamere -"Situacija u Gazi je..."
01. Avg. 20250
Svijet
NETANYAHU U NOVIM PROBLEMIMA: Bivši izraelski premijer otkrio sve -"Nisam to očekivao..."
31. Jul. 20250
Svijet
TRUMP ŠOKIRAO BLISKOG JEVREJSKOG DONATORA: "Moj narod počinje mrziti Izrael!"
31. Jul. 20253
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.