Jeste li znali
MNOGI OD NAS POJMA NEMAJU: Danas je Dan zaljubljenih – znate li po kome je Valentinovo dobilo ime...
Prije 19 min0
"Spasilački napori nisu uspjeli i operacija je obustavljena u utorak navečer", saopćila je agencija Nine&One.
Sport
30. Jul. 2025 30. Jul. 2025
0
Bivša njemačka biatlonka i dvostruka olimpijska prvakinja iz 2018. godine Laura Dahlmeier proglašena je mrtvom nakon nesreće na planini u Pakistanu, a svaki pokušaj spašavanja bio je "nemoguć" zbog opasne prirode mjesta, objavila je njena agencija u srijedu.
"Spasilački napori nisu uspjeli i operacija je obustavljena u utorak navečer", saopćila je agencija Nine&One.
Dahlmeier je otišla na planinarsku ekspediciju s penjačkom partnericom Marinom Evom Krauss na Vrh Laila, planinu u gorju Karakorum s vrhovima od više od 6.000 m nadmorske visine i nastradala je u odronu kamenja. Nesreća se dogodila u ponedjeljak u podne na oko 5700 m nadmorske visine.
Njezina penjačka partnerica odmah je obavijestila spasilačke službe i na područje je poslan međunarodni tim. Međutim, budući da se nesreća dogodila u udaljenom području, helikopter nije stigao na mjesto događaja do jutra 29. jula. Spasioci su se potom mučili doći do bivše sportašice zbog rizika od padajućeg kamenja.
Već je tada njezin tim na Instagramu objavio da 31-godišnja sportašica "ne daje znakove života".
Njezina smrt potvrđena je u srijedu, 30. jula.
Dahlmeier, rodom iz Garmisch-Partenkirchena, debitirala je na Svjetskom kupu tokom sezone 2012./13., kao 19-godišnjakinja, a izabrana je u njemačku reprezentaciju na Olimpijskim igrama u Sočiju 2014. Tamo je njen najbolji rezultat bilo 13. mjesto u pojedinačnoj utrci.
Godinu dana kasnije osvojila je svoju prvu utrku Svjetskog kupa, a u sezoni 2016./17. je osvojila naslov ukupne pobjednice.
Na Svjetskom prvenstvu u biatlonu 2017. u Hochfilzenu u Austriji Dahlmeier osvaja pet zlatnih medalja u šest disciplina u kojima se natjecala - u potjeri, pojedinačnoj utrci, masovnom startu, ženskoj štafeti i mješovitoj štafeti - te srebro u sprintu. A onda je u Pyeongchangu 2018. na ZOI osvojila zlato u sprintu i potjeri, kao i broncu u pojedinačnoj utrci.
Nakon Pyeongchanga, završila je karijeru 2019. godine, u dobi od 25 godina. Osim uloge stručnjaka za televiziju ZDF tokom svjetskih kupova u biatlonu, Dahlmeier je kasnije postala planinarka. U novembru, postavši certificirani planinski i skijaški vodič, popela se na vrh Ama Dablam u Himalaji u Nepalu, postavivši brzinski rekord tokom tog uspona.
Jeste li znali
MNOGI OD NAS POJMA NEMAJU: Danas je Dan zaljubljenih – znate li po kome je Valentinovo dobilo ime...
Prije 19 min0
Zabava
HIT NA INTERNETU: Voditelj na RTRS-u upitao američkog izaslanika šta bi poručio građanima RS-a...
Prije 24 min0
Sport
O NJEMU BRUJI NJEMAČKA: Miron Muslić, otvoreno -"Znam da Edin sjedi između...."
Prije 28 min0
Vijesti
NOVA PROMJENA VREMENA: Donosimo prognozu za narednih nekoliko dana...
Prije 34 min0
Sport
BIO JE ZVIJEZDA JUGOSLAVIJE, A ONDA JE TOKOM RATA MISTERIOZNO PREMINUO: "Zašto se to moralo dogoditi?" (VIDEO)
Prije 10h0
Sport
ĐOKOVIĆ NA SASTANKU S GRČKIM MINISTROM: Ova izjava zaboljet će sve u Srbiji!
Prije 12h0
Sport
EUFORIJA NA KOŠEVU: Stiže iskusni hrvatski napadač
11. Feb. 20260
Sport
PROTIVNICI ZMAJEVA O ŽRIJEBU LIGE NACIJA: "Bosna i Hercegovina je najlakši mogući protivnik..."
13. Feb. 20261
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.