Regija
PREDRAG BOLJEVIĆ ZA “SB” ANALIZIRA REZULTATE POPISA: "Crnogorci bi izgubili državu, nestalo bi Crne Gore, kada bi se dozvolilo…"
20. Okt. 20241
Iz Agencije za statistiku BiH kažu da oni kao tehničko, profesionalno i neutralno tijelo sprovode popis stanovništva isključivo na osnovu odluke državnih organa BiH.
Društvo
Prije 20h Prije 20h
0
Dok u Bosni i Hercegovini traju pripreme da, najvjerovatnije od jeseni iduće godine, počne popis poljoprivrede, kojim ćemo, između ostalog, saznati koliko imamo ovaca, goveda i obradivih površina, prebrojavanje ljudi još nije ni na pomolu i niko ne daje odgovor na pitanje - kada će biti obavljeno.
Dženan Đonlagić, delegat u Domu naroda Parlamenta BiH, postavio je pitanje Borjani Krišto, predsjedavajućoj Vijeća ministara BiH, interesujući se da li će Vijeće ministara BiH u budžetskim izdvajanjima za ovu godinu uvrstiti sredstva za obavljanje popisa stanovništva.
"Države širom svijeta popis stanovništva rade svakih 10 godina. Posljednji popis kod nas je obavljen 2013. godine. Strateški je važno za svaku državu pratili demografske parametre građana svoje države", naveo je Đonlagić.
Bosna i Hercegovina je, dodao je on, takođe trebala krenuti ovim putem.
"Očekujemo da se i naša zemlja pridruži 'normalnom' svijetu koji ovo prikupljanje statističkih podataka obavlja rutinski. Sjedinjene Američke Države, sa svojih 330 miliona stanovnika, objavljuju popis svakih deset godina. Nažalost, BiH nije u stanju organizovati dva popisa zaredom unutar 10 godina", naveo je Đonlagić.
Iz Vijeća ministara BiH mu je stigao odgovor iz kojeg se može zaključiti da pare za ovu namjenu nisu ni zatražene.
"U skladu sa Zakonom o finansiranju institucija BiH, svi budžetski korisnici su dužni podnijeti svoje prijedloge zahtjeva za finansiranje Ministarstvu finansija i trezora BiH, koje nakon provedenih konsultacija sa budžetskim korisnicima utvrđuje dodjeljivanje sredstava za svakog budžetskog korisnika. Uvidom u budžetski zahtjev Agencije za statistiku BiH za 2025. godine, utvrdili smo da budžetski korisnik nije iskazao potrebu za sredstvima za popis stanovništva u BiH", naveli su iz Vijeća ministara BiH.
Ali, ako je za utjehu ljudima, odgođen je i popis životinja. Start je bio planiran za 1. oktobar 2025. godine. Međutim, iz Republičkog zavoda za statistiku RS su kazali za Nezavisne da su se statističke institucije u BiH jednoglasno dogovorile da popis poljoprivrede prolongiraju na jesen sljedeće godine, odnosno za period od 1. oktobra do 15. decembra 2026. godine, što će, dodaju, svakako biti i zvanično precizirano odlukom čije usaglašavanje je toku.
"Statističke institucije u BiH su do sada uradile značajan dio popisnih pripremnih aktivnosti poput glavnog metodološkog uputstva, popisnice sa pratećom aplikacijom za unos podataka na terenu, kao i Nacrt odluke o pripremi, sprovođenju i diseminaciji rezultata popisa poljoprivrede u BiH, kao osnovnog pravnog okvira kojim se regulišu sve popisne aktivnosti na nivou BiH", rekli su iz entitetskog zavoda za statistiku.
Ipak, kako dodaju, sve ovo je nedovoljno, pa su statističke institucije jednoglasno zaključile da nisu ispunjeni svi uslovi za provođenja popisa tokom 2025. godine, te da je neophodno njegovo odlaganje za jesen sljedeće godine.
"Statističke institucije u BiH su u ovom trenutku u fazi pripreme popisa poljoprivrede, koji, uz popis stanovništva, predstavlja najobimnije statističke istraživanje. Stoga su sve aktivnosti usmjerene ka uspješnoj realizaciji popisa poljoprivrede, koji na prostoru BiH nije proveden još od vremena Jugoslavije, odnosno od 1960. godine", dodaju iz ovog zavoda.
Iz Agencije za statistiku BiH kažu da oni kao tehničko, profesionalno i neutralno tijelo sprovode popis stanovništva isključivo na osnovu odluke državnih organa BiH.
"S obzirom na to da takva odluka još uvijek nije donesena, u ovom trenutku Agencija za statistiku BiH ne može precizirati kada će naredni popis biti proveden", rekli su iz Agencije za statistiku BiH za "Nezavisne novine".
Regija
PREDRAG BOLJEVIĆ ZA “SB” ANALIZIRA REZULTATE POPISA: "Crnogorci bi izgubili državu, nestalo bi Crne Gore, kada bi se dozvolilo…"
20. Okt. 20241
Regija
BEČIĆ O REZULTATIMA POPISA: "Srpski jezik od 2007. nije tretiran bratski i jednako kao crnogorski"
16. Okt. 20240
Regija
SPAJIĆ O REZULTATIMA POPISA: "Jedini pobjednik je građanska i evropska Crna Gora"
15. Okt. 20240
Politika
VIJEĆE EVROPE DALO PREPORUKE: Bh. društvo i dalje duboko podijeljeno, čim prije uraditi novi popis stanovništva
25. Jun. 20240
Jeste li znali
PRIČA KOJA LEDI KRV U ŽILAMA: Niko nije smio ući u kuću jer su se u njoj događale čudne stvari, a onda se na taj potez odvažio poznati filozof…
Prije 10 min0
Zabava
VIC DANA: U psihijatrijskoj bolnici pacijenti gledali Dodika na RTRS-u, a onda su se doktori uhvatili za glavu…
Prije 14 min0
Sport
NAKON DEBAKLA U RUMUNIJI: Zoran Zekić pakuje kofere -"Ovo je za mene najteži trenutak u karijeri..."
Prije 24 min0
Vijesti
AUGUST PREPUN IZNENAĐENJA: Evo kakvo nas vrijeme očekuje u narednih 15 dana...
Prije 28 min0
Društvo
PRAVNI ZASTUPNIK "VIADUCTA": "Političari su to prevukli na svoj teren. Nama ne smeta..."
30. Jul. 20250
Društvo
BLIZU 100.000 KORISNIKA: Ove boračke kategorije će u septembru dobiti jednokratnu pomoć od po 200 KM, za isplatu je potrebno...
29. Jul. 20250
Društvo
GAVRANKAPETANOVIĆ NAKON IMENOVANJA PILAVA: "Neka sada pravosudni organi rade svoj dio posla" (VIDEO)
Prije 8h0
Društvo
NIKOLA GRBIĆ OTKRIO SVE: "Više od 10.000 vozača napustilo Bosnu i Hercegovinu. Ja sam otišao u Sloveniju, poslujem..."
29. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.