Ekonomija
ŠTA SE DOGAĐA U REPUBLICI SRPSKOJ: Veliki strani investitor zatvorio fabriku, radnicima stigla obavijest...
17. Jul. 20250
Za to vrijeme privreda dobija najave da bi struja, odnosno mrežarina uskoro mogla biti još skuplja.
Ekonomija
14. Avg. 2025
1
Italijanska kompanija R-S „Silicon“ kod Mrkonjić Grada zatvorila je pogon. Razlozi su povećanje cijene električne energije i problemi na evropskom tržištu. Bez posla ostaje 95 radnika, a privreda bez još jednog značajnog pogona, a vlast ne reaguje. Za to vrijeme privreda dobija najave da bi struja, odnosno mrežarina uskoro mogla biti još skuplja.
R-S „Silicon“ u Bjelajcu kod Mrkonjić Grada. Pogon obustavljen. Prestaje proizvodnja silicijskih materijala. Gasi se jedna od najvećih privatnih investicija u regionu. Kao glavni razlog, navode, visoku cijenu električne energije, na koju se oslanja industrija ovog tipa. U otvorenom pismu na društvenim mrežama oglasila se direktorica fabrike Jelena Kuridža.
„Uprkos izuzetno teškim uslovima poslovanja u posljednje dvije godine, divljajućim cijenama struje, kolapsu evropskog tržišta i svim drugim izazovima, nikada nismo prestali brinuti o svojim radnicima. Kako smo dostojanstveno radili, tako smo i dostojanstveno započeli proceduru otpuštanja", poručila je.
Vlast o ovom pitanju nije ništa uradila, tvrdi Sergej Milanović, aktivista i bivši vijećnik u SO Mrkonjić Grad. Postrojenje u Mrkonjić Gradu bilo je jedno od najvećih potrošača električne energije u Republici Srpskoj.
"Obzirom da sam ja istraživao svako preduzeće i svakog giganta, dešavalo se čak i da avansno uplaćuju struju kada Elektroprivreda RS uđe u probleme i da zamole Silicon da im unaprijed uplate struju, pa su kasnije to preklapali i puštali preko računa", kazao je Milanović.
Cijena električne energije u Republici Srpskoj rasla je više puta posljednjih godina. Privreda je zbog toga i izgubila na konkurentnosti, upozorava ekonimist Zoran Pavlović. I pored toga, najavljuje se novo poskupljenje mrežarine.
"Zaista je poražavajuće da su odlučili da zatvore fabriku, a da u međuvremenu ni lokalna zajednica, ni Vlada nisu ni pokušali da nađu rješenje za taj problem", kazao je Pavlović.
"Ne da nemate novca na računu da investirate u nove energetske objekte, nego se i zadužujete skoro na mjesečnom nivou, tražeći garancije Vlade RS, bez kojih banke ne žele da daju čak ni male kredite ili pozajmice Elektroprivredi RS i njenim zavisnim preduzećima", kazao je Siniša Vukelić, glavni i odgovorni urednik portala Capital.ba.
Podsjetimo, fabrika R-S Silicon u Mrkonjić Gradu otvorena je 2015. godine u okviru talijanske grupacije Metalleghe. Tada je objavljeno da je u projekat uloženo 80 miliona maraka. U januaru 2023. ugašena je proizvodnja i u Jajcu.
Ekonomija
ŠTA SE DOGAĐA U REPUBLICI SRPSKOJ: Veliki strani investitor zatvorio fabriku, radnicima stigla obavijest...
17. Jul. 20250
Hronika
DVIJE OSOBE POVRIJEĐENE: Sudar vozila auto-škole i motocikla...
15. Maj 20250
Hronika
POZNAT MOTIV NASILJA: Zmaj od Šipova napao lokalnog političara
10. Maj 20250
Društvo
SRUŠENA TOKOM AGRESIJE 1993. GODINE: Otvorena Kizlar-agina džamija u Mrkonjić Gradu
21. Apr. 20240
Vijesti
"VIJEST IZ ZONE SUMRAKA": Žestoke reakcije na ideju da je Milorad Dodik mogući kandidat za predsjednika Srbije
Prije 1 min0
Show
VLATKA POKOS ODRŽALA LEKCIJU: "Nikad neću shvatiti zašto Srbi i Hrvati iz BiH mrze vlastitu domovinu"
Prije 6 min0
Regija
NIJEMCI DALI 2.500 EURA ZA ODMOR U HRVATSKOJ, OD PRIZORA SKORO POVRATILI: O scenama bruji cijela zemlja
Prije 13 min0
Mini market
"PRAVITE TE BOTOVE, IGRAJTE SE...": Šta je uradio za vrijeme svog mandata, po čemu ćemo pamtiti Radovana Viškovića?
Prije 21 min0
Ekonomija
POČINJE RUŠENJE VELIKOG KOMPLEKSA NEKADAŠNJEG PRIVREDNOG GIGANTA: Sve će postati pepeo i dim, a do 2027. godine...
18. Avg. 20250
Ekonomija
SVJEDOČIO JE UŽASU NA JADRANU: "Za 10 godina niko više neće ljetovati ovdje"
Prije 21h0
Ekonomija
JOŠ MALO I GOTOVO: Uskoro otvaranje najdužeg tunela u BiH na Koridoru 5C...
Prije 11h0
Ekonomija
NEOČEKIVANI REZULTATI: Cijene padaju, električna vozila prvi put postaju pristupačnija i privlačnija potrošačima...
18. Avg. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 1
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.