Politika
ŠTA ĆE VUKANOVIĆ REĆI NA OVO? Stanivuković predstavio veliko pojačanje, bivši poslanik Liste za pravdu i red prešao u PSS
Prije 8 min0
Prema Dodikovim riječima, cilj je da prosječna plata u RS-u do kraja naredne godine dostigne 1.000 eura
Ekonomija
25. Avg. 2025
0
Najava Milorada Dodika da će od početka naredne godine minimalna plaća za radnike sa srednjom stručnom spremom biti povećana sa 900 na 1.100 KM, a za zaposlene s visokom stručnom spremom na 1.400 KM, izazvala je revolt među poslodavcima u Republici Srpskoj.
Dodik je poručio da će povećanje biti sprovedeno bez obzira na stanje u privredi, ističući: “Pokazalo se da mjere povećanja minimalne plaće donose poboljšanje ekonomije. Čut ćemo poslodavce, čut ćemo neke ljude ali mislimo da se društvo ne može graditi na jeftinoj i neplaćenoj radnoj snazi, to je demoralizacija.”
Prema njegovim riječima, cilj je da prosječna plata u RS-u do kraja naredne godine dostigne 1.000 eura, što vidi kao pokazatelj vlastitog uspjeha. Međutim, Unija poslodavaca RS ocjenjuje da se poslovna zajednica ovakvim najavama stavlja pred svršen čin, bez ikakve ozbiljne rasprave.
Predsjednik Unije poslodavaca RS, Zoran Škrebić, poručio je da je riječ o nerealnom povećanju: “Smatramo da je ovo povećanje koje izlazi iz ekonomskih parametara te da je potpuno nerealno. Veoma brzo ćemo imati sastanak sa svim poslodavcima gdje ćemo iznijeti svoj stav.”
Dodao je da podaci iz privrede jasno ukazuju da prostora za takav rast nema: “Kriza u prerađivačkoj industriji je nastavljena tokom cijele ove godine, imamo smanjenje obima proizvodnje i broja zaposlenih. Ovo će se izuzetno negativno odraziti na sve one koji se bave poslovima. Veliki bi udar bio i na drvopreradu koja zadnje dvije godine ima ogroman pad privredne aktivnosti, zaposlenosti i izvoza. Sigurno će se značajno negativno odraziti na bilanse svih preduzeća.”
Slično upozorenje stiglo je i od Saše Trivića, suvlasnika i direktora kompanije “Krajinaklas” iz Banje Luke, koji je najavio poskupljenja: “Hljeb će odmah poskupiti za sedam posto jer nam plaće u ukupnim troškovima učestvuju sa 36 posto.”
On je dodao da će najviše biti pogođene djelatnosti u kojima je udio radne snage visok, poput uslužnih sektora.
“Sve će ovo na kraju platiti krajnji kupac”, zaključio je Trivić.
Politika
ŠTA ĆE VUKANOVIĆ REĆI NA OVO? Stanivuković predstavio veliko pojačanje, bivši poslanik Liste za pravdu i red prešao u PSS
Prije 8 min0
Politika
VAŽAN SASTANAK U BANJOJ LUCI: SNSD danas potvrđuje ključna imena za predstojeće izbore
Prije 11 min0
Hronika
POŽAR GUTAO BOLNICU DOK SU PACIJENTI SPAVALI: Najmanje dvoje mrtvih i desetine povrijeđenih u stravičnoj buktinji
Prije 22 min0
Svijet
UGLEDNI IZRAELESKI NOVINAR GIDEON LEVY: "Izrael nije država aparthejda. On je nešto gore -država etničkog transfera"
Prije 23 min0
Ekonomija
NA OVO SE DUGO ČEKALO: Od danas osjetno povećanje mirovina, ali ni to nije sve...
01. Jul. 20260
Ekonomija
SJAJNE VIJESTI ZA VOZAČE: Oštar pad cijena nafte, evo kada se na benzinskim pumpama u BiH očekuje pojeftinjenje goriva...
Prije 4h0
Ekonomija
MILIJARDE STIŽU NA BALKAN: Elon Musk registrovao firmu u susjednoj nam zemlji
29. Jun. 20260
Ekonomija
KRAH POZNATOG TRGOVAČKOG LANCA: Pokušali su se spasiti, a sada masovno zatvaraju filijale i otpuštaju radnike
29. Jun. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.