Regija
IFTAR MIRA U BEOGRADU: Usame Zukorlić i Marko Đurić pozvali na toleranciju
09. Mar. 20260
Hrvatski ministar odbrane Ivan Anušić nazvao je sporazum "novim poglavljem" već odličnih odbrambenih odnosa dvije države.
Regija
09. Sep. 2025
0
Ministar vanjskih poslova Srbije Marko Đurić kritizirao je jučer deklaraciju o suradnji u području odbrane koju su prošle sedmice potpisale Hrvatska i Slovenija. Đurić je poručio da su regiji potrebni novi mostovi suradnje, a ne zidovi.
"Nalazimo se u regiji koja je mnogo prošla u posljednjih 30 godina. Stvaranje dodatnih saveza, a da se o tome ne konsultira i ne razgovara sa zemljama u susjedstvu otvara mnoga pitanja i izaziva zabrinutost", rekao je Đurić.
Upozorio je kako niz drugih zemalja također nije konsultiran niti pozvan da sudjeluje u suradnji. Ustvrdio je kako nedavno potpisani sporazum o vojnoj suradnji između Hrvatske i Slovenije ne vodi prema većem povjerenju i bližoj suradnji u regiji.
Đurić je za RTS naveo kako se ne spori bilo kome da surađuje u području odbrane, ali da "bode oči" to što proces nije bio transparentan niti inkluzivan.
Poručio je kako je, imajući u vidu što se događalo u regiji prije 30 godina, neophodno da se o sigurnosnim pitanjima transparentno komunicira između zemalja u regiji te da netransparentni procesi ne smiju postati pravilo.
Slovenija i Hrvatska potpisale su u petak sporazum o vojnoj suradnji tijekom službene posjete slovenskog ministra obrane Boruta Sajovica Zagrebu. Sporazum obuhvaća vojnu suradnju u području odbrane, vojne industrije, poslovanja i ekonomije.
Hrvatski ministar odbrane Ivan Anušić nazvao je sporazum "novim poglavljem" već odličnih odbrambenih odnosa dvije države.
Regija
IFTAR MIRA U BEOGRADU: Usame Zukorlić i Marko Đurić pozvali na toleranciju
09. Mar. 20260
Vijesti
SRBIJANSKI ŠEF DIPLOMATIJE SE SASTAO S KONAKOVIĆEM: Đurić poručio da Srbija neće pribjegavati zapaljivim narativima, pa pohvalio "diplomatske uspjehe" RS-a
18. Feb. 20260
Regija
MNOGO SU SE NASEKIRALI NA KARIBIMA: Marko Đurić "najoštrije osudio" što su Bahami priznali nezavisnost Kosova
19. Dec. 20250
Vijesti
MARKO ĐURIĆ SE JAVIO IZ WASHINGTONA: Srbija uputila protestnu notu BiH zbog Konakovića
01. Dec. 20251
Rat u zalivu
NEMA MIRA NA BLISKOM ISTOKU: Izrael izveo novi val udara na Iran, sirene u Tel Avivu bez prethodne najave, Saudijska Arabija presrela više dronova...
Prije 25 min0
Hronika
STRAVIČNI PRIZORI S LICA MJESTA: Autobus pao u rijeku, najmanje 24 osobe poginule...
Prije 36 min0
Politika
POLTRONSTVO BEZ GRANICA: Željka Cvijanović u Dallasu nadmašila sebe...
Prije 44 min0
Društvo
SVI DETALJI: Ko sve ima pravo na jednokratnu pomoć u iznosu od 1.500 KM...
Prije 54 min0
Regija
NADREALNE SCENE U SUSJEDSTVU: Pogledajte šta je muškarac donio na benzinsku pumpu...
24. Mar. 20260
Regija
BURNO U OTVORENOM: Bivši Tuđmanov obavještajac -"Ne isključujem vojne opcije poput desanta i djelovanja helikopterskih zračnih snaga..."
25. Mar. 20260
Regija
OVO JE UHAPŠENI HDZ-ovac: Evo što je sve radio...
24. Mar. 20260
Regija
ČESTITKA IZAZVALA HAOS U ZEMLJI: Macron čestitao Golobu, Janša mu odgovorio sa - Ne tako...
23. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.