Politika
SAFET KEŠO, OTVORENO: "Nipošto ignorirati niti omalovažavati opasne izjave pomenutog HDZ-ovog američkog lobiste Primorca..."
13. Feb. 20261
Naglasio je da je ministar finansija i trezora BiH Srđan Amidžić, bez obzira na neslaganje s budžetom, morao biti prisutan po funkciji i duhu službe.
Politika
24. Sep. 2025 24. Sep. 2025
0
Neusvajanje budžeta institucija Bosne i Hercegovine za 2025. godinu pretvoreno je iz "historijske evropske priče" u "historijsku blamažu", a nepojavljivanje predlagača na sjednici pokazatelj je ozbiljne institucionalne neodgovornosti, izjavio je poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Safet Kešo nakon nastavka hitne sjednice tog doma.
- U životu nisam vidio da se najvažniji dokument plasira na ovakav način. Već dvije sjednice niko od predlagača nije se udostojio doći i obrazložiti budžet. Da je makar neko iz Ministarstva finansija i trezora BiH pozdravio prisutne parlamentarce, mogli bismo reći da je prisutan - rekao je Kešo.
Naglasio je da je ministar finansija i trezora BiH Srđan Amidžić, bez obzira na neslaganje s budžetom, morao biti prisutan po funkciji i duhu službe. Umjesto toga, ministar je, prema njegovim riječima, boravio u RS, dok je zamjenik ministra Muhamed Hasanović bio u Tešnju, baveći se drugim temama.
- Ljudi koji očekuju usvajanje budžeta danas su na svojim radnim mjestima, a mi parlamentarci smo bili tu, bez uslova za raspravu i usvajanje - dodao je. Kešo je podsjetio da je Stranka demokratske akcije (SDA) spremna podržati bilo koju proceduru kojom bi se došlo do usvajanja budžeta, uključujući hitnu i skraćenu. Ipak, sljedeća prilika za raspravu je tek 15. oktobra, nakon čega slijedi Dom naroda PSBiH, što, kako je rekao, predstavlja "mračnu prognozu sudbine ovog budžeta".
Osvrnuo se i na institucionalne propuste, navodeći da članovi Predsjedništva BiH nikada ranije nisu obrazlagali budžet, već su u svojim zaključcima jasno naznačili ko treba obaviti tehnički dio. Vijeće ministara BiH, prema njegovim riječima, nije postupilo kako je trebalo, a ministar finansija je odbio razložiti stavke koje bi učinile budžet provodivim.
- Kompletna institucija države je zakazala - rekao je Kešo, dodajući da je budžet u formi nacrta već bio pripremljen i poslan Predsjedništvu, koje ga je vratilo na doradu. Vijeće ministara je, kako tvrdi, propustilo priliku popraviti budžet, što je Predsjedništvo dovelo u poziciju da djeluje amandmanski. Kešo je posebno istaknuo odgovornost ministra finansija, podsjetivši da je još prilikom njegovog imenovanja 22. augusta 2023. postavio pitanje hoće li blokirati institucije države u korist entitetskih interesa.
- To se sada i događa, a BiH zbog blokade rizikuje gubitak dodatnih dest posto sredstava, što bi moglo iznositi više od 400 miliona KM - rekao je.
- Pretvorite to u objekte obrazovne ili zdravstvene infrastrukture i vidjet ćete kolika je to šteta - poručio je. Na kraju, Kešo je ocijenio da se u BiH sudaraju dva koncepta - proevropski i proruski. - Proruska priča nastoji zaustaviti Bosnu i Hercegovinu na njenom evropskom i NATO putu. Milorad Dodik je prvi i osnovni krivac za ovu situaciju. On ruši ustav i državu i vodi anti-evropsku agendu - rekao je Kešo, dodajući da ipak postoje snage koje žele evropsku budućnost za BiH.
Politika
SAFET KEŠO, OTVORENO: "Nipošto ignorirati niti omalovažavati opasne izjave pomenutog HDZ-ovog američkog lobiste Primorca..."
13. Feb. 20261
Politika
SISTEMSKI NERAD: Zašto je pao izvještaj "Konakovićevog ministarstva"?
24. Jan. 20261
Politika
SAFET KEŠO O DODIKOVOM MEGAFONU: "Čime je to ova 'sekundarna sirovina' zaslužila ovo malo pažnje?"
19. Dec. 20250
Politika
SAFET KEŠO GLEDA I NE VJERUJE: "HDZ-ov dvojac dobro zna ko u entitetu RS još uvijek vuče sve konce i ko može..."
16. Dec. 20250
Šareni svijet
DA SE NAJEŽIŠ: Susret u sarajevskoj bolnici i poruka za sve -"Vratit ćemo se još jači..."
Prije 9 min0
Gastro
NIŠTA BEZ SARANSAKA: Danas za ručak pravimo piletinu u umaku od bijelog luka… (VIDEO)
Prije 11 min0
Društvo
BURNO U SARAJEVU: Na sjednici VSTV-a Milanko Kajganić podnosi izvještaj...
Prije 17 min0
Zdravlje
OBRATITE PAŽNJU: Osobe u zreloj životnoj dobi - oprez, ako imate ove simptome – odmah se obratite doktoru...
Prije 21 min0
Politika
OGLASILI SE IZ CVITANOVIĆEVOG HDZ-a: "Pokazat će se jesu li pojedini zastupnici kupljeni od strane HDZ BiH..."
Prije 23h0
Politika
"SVI ĆE BITI IZDAJNICI...": Ćamil Duraković uzburkao duhove, pogledajte šta je rekao o Naseru Oriću...
03. Mar. 20261
Politika
ŠTA SE DOGAĐA U REPUBLICI SRPSKOJ: Jelena Trivić zvoni na uzbunu...
02. Mar. 20260
Politika
IVICA PULJIĆ, IZ WASHINGTONA: "Trump je odabrao rat, kao novi iranski vođa nudi se..."
02. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.