Regija
"SVAKO KO NIJE PROTIV NAS...": Janša po dogovoru s koalicijom očekuje svladavanje prepreka
21. Maj 20260
Još sredinom jula Slovenija je proglasila izraelskog ministra za nacionalnu sigurnost Itamara Ben-Gvira i ministra finansija i odbrane Bezalela Smotricha nepoželjnim osobama u zemlji.
Evropa
25. Sep. 2025 25. Sep. 2025
0
Slovenska vlada je na sjednici u četvrtak proglasila izraelskog premijera Benjamina Netanyahua nepoželjnom osobom i zabranila mu ulaz u zemlju.
To, prema riječima državne tajnice u ministarstvu vanjskih poslova Neve Grašič, slijedi mjere koje su već poduzete protiv dvojice ekstremističkih izraelskih ministara, Itamara Ben-Gvira i Bezalela Smotricha koji su u julu proglašeni personama non grata.
"Javnost je upoznata da se protiv njega vodi postupak zbog počinjenja ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti. Između ostalog, Međunarodni sud pravde je 19. jula 2024. utvrdio da nekoliko izraelskih politika i praksi krši i međunarodno humanitarno pravo i ljudska prava", rekla je Grašič u vezi s mjerom protiv Benjamina Netanyahua.
"Ovom odlukom vlada šalje jasnu poruku državi Izrael da Slovenija očekuje dosljedno poštivanje odluka međunarodnih sudova i međunarodnog humanitarnog prava", stoji na profilu vlade na mreži X.
Slovenija time "potvrđuje svoju predanost međunarodnom pravu, univerzalnim vrijednostima ljudskih prava te principijelnoj i dosljednoj vanjskoj politici".
Današnja mjera slijedi odluku vlade iz jula da proglasi izraelskog ministra nacionalne sigurnosti Ben-Gvira i ministra finansija Smotricha nepoželjnim osobama.
Slovenija, država članica EU-a koja je prošle godine priznala palestinsku državu, u augustu je nametnula Izraelu embargo na oružje i uvela zabranu uvoza robe proizvedene na palestinskim teritorijima koje je okupirao Izrael, prenosi agencija Reuters.
Regija
"SVAKO KO NIJE PROTIV NAS...": Janša po dogovoru s koalicijom očekuje svladavanje prepreka
21. Maj 20260
Regija
SNIMKE JE ZABILJEŽIO AUSTRIJSKI ORF: Svima je promaklo da je Slobodan Milošević u Haagu otkrio najprljaviju ratnu tajnu Slovenaca (VIDEO)
12. Feb. 20260
Ekonomija
MANJI ENTITET ĆE BANRKOTIRATI: Tužba teška 700 miliona eura visi nad glavom BiH zbog enititeta RS (VIDEO)
07. Feb. 20260
Hronika
DJELA MONSTRUMA ZGROZILA REGION: Otac zlostavljao kćerku i pastorku dok mama nije bila kod kuće, i to nije sve
29. Jan. 20260
Politika
TEŽAK INCIDENT U TREBINJU: Bivši poslanik NSRS istukao majku četvero djece
Prije 19 min0
Politika
HITNA PORUKA IZ SARAJEVA O SUDBINI DRŽAVE: "Zatvaranje OHR-a predstavljao bi čin izdaje Daytonskog sporazuma i podjelu Bosne i Hercegovine"
Prije 55 min0
SP 2026
MARJAN MIJAJLOVIĆ STAO U ODBRANU NEKIH IGRAČA: "Ne dam na Ermedina Demirovića i Benjamina Tahirovića" (VIDEO)
Prije 1h0
Vijesti
SUD U STRAZBURU ODBIO MILORADA DODIKA: "Nisu mu ugrožena prava, presuda Suda BiH ostaje na snazi"
Prije 1h0
Evropa
RATNE USLOVE VIŠE NIKO NE MOŽE KONTROLISATI: Najveće nuklearno postrojenje u Evropi pretrpjelo ozbiljne udarce
13. Jun. 20260
Evropa
MERZ IZGUBIO ŽIVCE: Desničari se smijali žrtvama rata u Ukrajini, on ih "uništio" jednom rečenicom (VIDEO)
12. Jun. 20260
Evropa
NESTALA ŽENA KOJA JE SPASILA RUSIJU NA POČETKU RATA: Nema je već sedam dana, oglasio se i Kremlj
12. Jun. 20260
Evropa
PUTIN JE ISKASAPIO VLASTITI NAROD: Stigli podaci o stradanju ruskih vojnika...
13. Jun. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.