Hronika
KRISTIJAN ILIČIĆ OTKRIO STRAVIČNE DETALJE KOJE JE PREŽIVIO BH. DRŽAVLJANIN OTET U MALIJU: "Kopali su grobove i svaki dan im govorili..."
06. Dec. 20250
Obavještajno-sigurnosna agencija (OSA) BiH aktivno radi na ovom slučaju i u Mali su poslali svoj tim, no problem predstavlja i sami pokušaj uspostavljanja bilo kakve komunikacije.
Hronika
14. Okt. 2025
0
Mario Kokoruš i Marin Petrović, državljani Bosne i Hercegovine, inače iz Visokog, nestali su početkom septembra u Maliju. Od tada do danas informacije o njihovom statusu su minimalne.
Kako Klix.ba saznaje sumnja se da su ih oteli pripadnici terorističke grupe JNIM (Jama'at Nusrat ul-Islam wa al-Muslimin), militantne grupe koja je odgovorna za više otmica stranaca u Maliju. Prema informacijama do kojih smo došli ranije otmičari traže novac za njihovo puštanje. No, ključni problem je komunikacija.
Obavještajno-sigurnosna agencija (OSA) BiH aktivno radi na ovom slučaju i u Mali su poslali svoj tim, no problem predstavlja i sami pokušaj uspostavljanja bilo kakve komunikacije, s obzirom da se radi o militantima. Također, BiH je i diplomatskim putem posredstvom ambasade naše zemlje u Kairu, ali i drugim putevima pokušala uspostaviti komunikaciju s državnim predstavnicima Malija, no bez ikakvog progresa.
Treba istaći da nestali državljani BiH imaju i pasoše drugih država. Kokoruš njemački, a Petrović hrvatski. U slučaj je uključena i Hrvatska putem svoje diplomatske mreže, ali i posredstvom institucija Evropske unije. No, nikakvih informacija o statusu nestalih nema, jer od pomoći nisu ni institucije Malija.
Mali je država u kojoj trenutno vlada sigurnosno-institucionalni haos. Vojska se sukobljava s militantima, koji blokiraju uvoz goriva, dok se u državi gomilaju redovi građana u borbi za tim energentom. Formalno na vlasti je vojni režim, političke stranke ne postoje, a borbe različitih militantnih grupa dovodi do opšteg haosa. Vlast prihode zasniva od eksploatacije ruda, a upravo u tom sektoru vode se velike borbe.
Mali je država u zapadnoj Africi. Graniči na zapadu sa Senegalom, na sjeverozapadu s Mauritanijom, na sjeveroistoku s Alžirom, na jugoistoku s Nigerom te na jugu s Burkinom Faso, Obalom Bjelokosti i Gvinejom. Sjeverni dio zemlje čini pustinja Sahara, a južnim, u kojem živi većina stanovništva, protječu velike istočnoafričke rijeke Niger i Senegal.
Politika
POLTRONSTVO BEZ GRANICA: Željka Cvijanović u Dallasu nadmašila sebe...
Prije 21 min0
Društvo
SVI DETALJI: Ko sve ima pravo na jednokratnu pomoć u iznosu od 1.500 KM...
Prije 32 min0
Društvo
NEVJEROVATNO: Šta je sve kazao svjedok na suđenju Ejupu Ganiću i ostalima...
Prije 37 min0
Gastro
DANAS NEŠTO NA KAŠIKU: Poklanjamo novi recept za pripremu graška, nećete se pokajati...
Prije 43 min0
Hronika
CURE DETALJI HORORA U MOSTARU: Policijska potjera u toku, trag vodi do navijača "Zrinjskog"...
24. Mar. 20261
Hronika
DRAGAN MARKOVINA O BRUTALNOM NAPADU U MOSTARU: "Nije ovo Pariz, tačno se zna..."
24. Mar. 20261
Hronika
AMBASADA SAD USTUPILA SNIMKE POLICIJI: Ovako je izgledala tramvajska nesreća u kojoj je poginuo student (VIDEO)
24. Mar. 20260
Hronika
STRAŠNE SCENE IZ MOSTARA: Maskirani napadači jutros napali vozača i zapalili automobil...
24. Mar. 20262
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.