Mini market
DODIKOV ČOVJEK JEDAN JE OD NAJBOGATIJIH POLITIČARA: Gradonačelnik Istočnog Sarajeva 'ne zna šta ima'
Prije 9 min0
Vijest koju smo prije nekoliko dana objavili – da osječka kompanija Žito, iza koje stoji Marko Pipunić, preuzima Mesnu industriju Ravlić – izazvala je veliku pažnju javnosti.
Ekonomija
25. Okt. 2025
0
Podsjetimo, Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja Hrvatske (AZTN) odobrila je koncentraciju kojom Žito stječe 51 posto vlasništva nad jednom od najvećih mesnih industrija u zemlji.
Osnivač i većinski vlasnik Žito grupe, Marko Pipunić, rođen je u Bosni i Hercegovini, u Modriči, gdje je započeo svoj poslovni put prije nego što se preselio u Hrvatsku. Danas ga mnogi smatraju jednim od najutjecajnijih poduzetnika u Hrvatskoj.
Zbog velikog interesa koji je pobuđen ovom informacijom, BiznisInfo.ba podsjeća na to ko je Marko Pipunić te kako je tekao njegov poslovni put.
Pipunić, Bosanac iz Posavine, u poduzetništvo je ušao prije više od 35 godina, i to zajedno s puncem. S diplomom Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku, osnovao je privatnu firmu u BiH koja se isprva bavila trgovinom ratarskim kulturama i repromaterijalom.
– Tada sam vidio priliku da sve ono što se radilo u društvenim poduzećima prenesem u privatni sektor. Trgovina je tada bila kapital s kojim se moglo početi – prisjetio se Pipunić.
Nakon izbijanja rata vratio se iz BiH u Osijek, gdje je nastavio graditi svoj agrobiznis. Kaže da je u tranzicijskim godinama bilo “novca na lopate” – ali samo za one koji su znali kako ga uzeti.
Žito grupa izrasla je iz temelja nekadašnjih prehrambenih divova poput IPK Osijek, PPK Valpovo i Đakovštine, koje je Pipunić kupovao u stečajnim i predstečajnim postupcima. Danas je Žito vertikalno integrirana poljoprivredno-prehrambena kompanija, što znači da prati svoj proizvod “od njive do stola”.
– Imamo zaokružen ciklus: prvi smo u proizvodnji jaja, drugi u svinjama, treći u mlijeku. To nam omogućava stabilnost i otpornost na krize – kazao je jednom nedavnom prilikom Pipunić.
Kompanija zapošljava oko 1.600 radnika i obrađuje 80.000 hektara zemlje.
Pipunić tvrdi da uspjeh Žita nije plod političke podrške.
– Politika nam može dati platformu, ali tržište je ono koje odlučuje. Ako krajnji kupac ne kupuje naš proizvod, nema te vlasti koja može pomoći – naveo je.
Naglašava da kompanija posluje isključivo tržišno i da se oslanja na menadžerske kapacitete i efikasnost, a ne na političke veze.
U proteklih devet godina Žito grupa je investirala više od 200 miliona eura, a u novom ciklusu planira dodatnih 105 miliona eura ulaganja. Pipunić posebno vidi priliku u svinjogojstvu i proizvodnji hrane, sektorima u kojima Hrvatska i dalje uvozi značajne količine.
– Tamo gdje smo nedostatni, tu možemo biti konkurentni evropskim proizvođačima – poručuje.
Zanimljivo, Pipunić je posljednjih godina ušao i u zdravstveni i turistički sektor.
U Čepinu je sagradio moderni hotel, koji je prema ocjeni Bookinga (9,9/10 s više od 500 recenzija) najbolje ocijenjen hotel te veličine u Evropi. Osim toga, investirao je u zdravstveni centar koji privlači pacijente iz Kazahstana, Dubaija i Saudijske Arabije.
– Vratio sam liječnike iz Njemačke da svoje znanje primijene ovdje. To je dodana vrijednost regiji iz koje potječem – rekao je nedavno Pipunić.
Godine 2017. Pipunić je osvojio nagradu Ernst & Young Poduzetnik godine (EY Entrepreneur of the Year), čime je predstavljao Hrvatsku na svjetskom natjecanju u Monaku.
– Tada sam shvatio da ne treba imati komplekse. Uspjeh dolazi iz rada i upornosti – rekao je tada.
Marko Pipunić ostaje primjer poduzetnika koji je s domaćim kapitalom i jasnom vizijom izgradio jedan od najjačih prehrambenih sistema u regiji.
Njegov Žito danas ne samo da širi poslovanje, nego i transformiše Slavoniju – vraćajući joj ono što je desetljećima gubila: investicije, radna mjesta i povjerenje u domaću proizvodnju.
Izvor: BiznisInfo.ba
Mini market
DODIKOV ČOVJEK JEDAN JE OD NAJBOGATIJIH POLITIČARA: Gradonačelnik Istočnog Sarajeva 'ne zna šta ima'
Prije 9 min0
Regija
VUČIĆ NIKADA NIJE VIĐEN U OVAKO OČAJNOM STANJU: Napravio je nešto što je šokiralo naciju...
Prije 10 min0
Politika
NIJE MOGLO PROĆI BEZ NJENE REAKCIJE: "Političko Sarajevo nastavlja svoju borbu za Christiana Schmidta"
Prije 11 min0
Šareni svijet
PO NEČEMU SMO MEĐU VODEĆIM U EVROPI: Pojavila se nova karta Evrope na internetu, za Bosnu piše 66 posto
Prije 15 min0
Ekonomija
TUNEL KOJI ŽIVOT ZNAČI: Sve bliže početak gradnje najskupljeg projekta u BiH
26. Okt. 20250
Ekonomija
PROSJEČNA PLAĆA VIŠA OD 13.000 MARAKA: Europska zemlja očajnički traži radnike, ova zanimanja su deficitarna...
26. Okt. 20250
Ekonomija
CENTRALNA BANKA BiH OBJAVILA POZIV GRAĐANIMA: Podsjećaju da je rok za zamjenu novčanica do kraja godine
27. Okt. 20250
Ekonomija
UNATOČ OTVORENIM UPOZORENJIMA STRUKE: Uskoro počinje izgradnja bihaćkog aerodroma, do sada je potrošeno...
27. Okt. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.