Regija
POSAO SE PRIVODI KRAJU: Odobrenje za pet poglavlja u pregovorima Crne Gore sa EU
Prije 5 min0
Kazao je da se 1.000 vijesti dnevno emitira na prostoru BiH od kojih su 87 posto negativne.
Mini market
13. Nov. 2025
0
Tokom 2015. godine uvoz automobila iznosio je 48,8 miliona KM, 2020. godine dostigao je 98,3 miliona, dok je u prvih devet mjeseci ove godine iznosio 139,6 miliona KM, podaci su Republičkog zavoda za stistiku bh. entiteta RS.
Kako se navodi u saopćenju, osim vrijednosti, u istom periodu je značajno porastao i broj uvezenih vozila.
- Tokom 2015. u Republiku Srpsku je uvezeno 5 050 automobila, dok je 2020. taj broj bio 7 821. U prvih devet mjeseci 2025. godine uvezeno je 15 088 vozila, što je za 92,9 odsto više u odnosu na prije pet godina, kao i za 198,8% ili gotovo tri puta više u odnosu na 2015. godinu - navode oni.
Dodaju da su tokom sve tri referentne godine, Njemačka u ukupnom uvozu učestvovala oko 50 odsto i prema vrijednosti i prema broju uvezenih automobila u Republiku Srpsku.
- U prvih devet mjeseci 2025. godine iz te zemlje uvezeno je automobila ukupne vrijednosti od 65,9 miliona KM. Na drugom mjestu nalazi se Francuska sa 34,5 miliona KM, dok je Češka Republika treća sa 14,6 miliona KM. Slijede Švedska i Јapan. Za razliku od 2015. i 2020. godine, u toku 2025. Јapan i Švedska su se našli na četvrtom i na petom mjestu zemalja i po broju i po vrijednosti uvezenih automobila. Vrijednost uvezenih automobila tokom prvih devet mjeseci ove godine iz Švedske bila je 7,9 miliona KM, a iz Јapana 4,7 miliona KM - zaključuje se u saopćenju.
Ništa u ovoj vijesti ne bi bilo sporno, da nije kreirana u svrhu pokazivanja odličnog ekonomskog stanja građana u tom bh. entitetu.
Već u prvoj rečenici sve pada u vodu, jer se navodi usporedba sa 2015. godinom u kojoj su automobili bili i do 50 posto jeftiniji nego što su to danas.
CRNO NA BIJELO
Cijena nekih novih modela u BiH 2025. godine: za model Peugeot 508 navedene su cijene od 81.000-86.000 KM za hibridnu verziju, neusporedivo više u odnosu na 2015. godinu.
Tržište novih vozila u BiH je relativno malo i značajan dio vozila su uvoz, različiti modeli, različite klase.
Činjenica je da su današnji novi automobili u BiH znatno skuplji nego što su bili u 2015. — prvenstveno zbog tehnološkog napretka (hibridi/električni), većih troškova proizvodnje/transporta, poreza, a cijene su više i do čak 50 posto u odnosu na 10 godina ranije.
"Slobodna Bosna" podsjeća da je bivši predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik najavio je da će formirati odjeljenje koje će se boriti protiv dezinformacija i laži, te kazao da sistematske laži protiv RS-a dolaze iz Federacije BiH.
"Čitav medijski sektor u FBiH usmjeren je negativnim narativom protiv Srpske i primjećujemo da značajan broj i to važnih ljudi konzumira te vijesti i polako transfortmiše svoja ponašanja", rekao je tada Dodik.
Kazao je da se 1.000 vijesti dnevno emitira na prostoru BiH od kojih su 87 posto negativne."Ova Vlada mora da promjeni taj narativ, da stepen laži i dezinfomacija smanji na minimum i da se obračuna sa svakom. Ako to ne uradimo postaćemo žrtve našeg nečinjenja na tom planu", rekao je tada Dodik.
No, čini se da "borba" koju je Dodik započeo ne daje rezultate, barem kada su u pitanju "stručnjaci" koji pokušavaju biti na visini zadatka.
(SB)
Regija
POSAO SE PRIVODI KRAJU: Odobrenje za pet poglavlja u pregovorima Crne Gore sa EU
Prije 5 min0
Gastro
TRIK KOJI MIJENJA SVE: Savršen pečeni krompir uz ovaj genijalni savjet kuhara
Prije 9 min0
Vijesti
METEOROLOG NEDIM SLADIĆ NAJAVLJUJE: Prava zima stiže sa zakašnjenjem...
Prije 16 min0
Hronika
DRAMA U RANU ZORU: Stan zahvatio požar, vatrogasci spriječili tragediju
Prije 17 min0
Mini market
GORE DRUŠTVENE MREŽE: Željana Zovko se požalila Delegaciji EU u BiH zbog prijetnji i govora mržnje, uslijedile su burne reakcije...
06. Dec. 20251
Mini market
SASTANAK SAVEZA PENZIONERA FBiH: Slijedi odgovor Vladi FBiH
05. Dec. 20252
Mini market
ŽALI BOŽE UZORNOG PREZIMENA: Ko je prof. Boris Havel, rođeni Sarajlija, koji je zgrozio javnost u Hrvatskoj vrijeđajući poznatu novinarku?
06. Dec. 20250
Mini market
"GLEDAJ, NARODE...": Nataša Miljanović Zubac novim snimcima zatresla Republiku Srpsku...
06. Dec. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.