Rat u zalivu
SNIMCI UDARA NA AMERIČKU NAFTU: Potpuno uništeno sjedište giganta u Iraku, Iran ispalio salvu raketa na američke baze
Prije 4h0
Za optuženog je prije dvije godine utvrđeno da, zbog liječenja, nije sposoban pratiti suđenje narednih 12 mjeseci.
Vijesti
18. Nov. 2025
0
Vještaci medicinske struke utvrdili su da je Ranko Grab, optužen za zločine u Bosanskom Novom, sposoban dolaziti i pratiti suđenje. Na statusnoj konferenciji održanoj u Sudu BiH, onkolog Jelena Berendika i abdominalni hirurg Miroslav Regoda zajednički su iznijeli nalaz i mišljenje od oktobra, prema kojem je Grab sposoban dolaziti na suđenje iz mjesta stanovanja, te prisustvovati postupku u periodu od sat vremena.
Berendika je pojasnila da su izvršili uvid u medicinsku dokumentaciju, te razgovarali sa optuženim, i donijeli ovakvo mišljenje. Navela je i da je optuženom potrebno omogućiti pauze.
Nalaz i mišljenje sačinjeno je po naredbi Suda BiH.
Regoda je, odgovarajući na pitanje Odbrane, kazao da nije preporučeno da sam optuženi vozi od Novog Grada do Suda BiH i nazad, ali da može putovati ukoliko mu se obezbijedi prevoz.
Na ročištu održanom u januaru ove godine, iznesen je nalaz i mišljenje prema kojem optuženi još uvijek nije bio sposoban za suđenje.
Za optuženog je prije dvije godine utvrđeno da, zbog liječenja, nije sposoban pratiti suđenje narednih 12 mjeseci.
Optuženi nije prisustvovao današnjem ročištu.
Grab je optužen u predmetu u kojem su desetorica pravosnažno osuđena na ukupno 162 godine zatvora za zločine u Alićima i Ekićima kod Bosanskog Novog u junu 1992., ali je postupak u odnosu na njega razdvojen zbog zdravstvenog stanja. Ranije je postupak iz istog razloga razdvojen i u odnosu na Ljubana Babića.
Predsjedavajuća sutkinja Lejla Konjić-Dragović je kazala da Sud prihvaća nalaz i mišljenje vještaka, te da u ovom predmetu predstoji izlaganje završne riječi Odbrane.
Datum tog ročišta bit će naknadno određen, javlja Detektor.
Rat u zalivu
SNIMCI UDARA NA AMERIČKU NAFTU: Potpuno uništeno sjedište giganta u Iraku, Iran ispalio salvu raketa na američke baze
Prije 4h0
Rat u zalivu
TEHERAN POSLAO JEZIVO UPOZORENJE ZA CIJELI SVIJET: "Ko god se pridruži Americi i Izraelu, biće legitimna meta Irana"
Prije 4h0
Rat u zalivu
AMERIČKI PROFESOR BRUTALNO ISKREN: "Ako rat u Iranu ne završi brzo, SAD će biti u neopisivom problemu"
Prije 4h0
Svijet
JEZIVE PRIJETNJE TURSKOJ IZ TEL AVIVA: "Oni su nam sad najveća prijetnja"
Prije 5h0
Vijesti
SVEMU JEDNOM DOĐE KRAJ: Zahtjev sutkinje Suda BiH Sene Uzunović stigao u Banju Luku, Stevandić najavljuje...
05. Mar. 20260
Vijesti
KOMISIJA ZAVRŠILA POSAO, ČEKA SE CIK: Hoće li konzorcij povezan sa HDZ-om i SNSD-om dobiti posao isporuke izbornih tehnologija?
04. Mar. 20260
Vijesti
RAGUŽ OGOLIO ČOVIĆEVU POLITIKU DO KRAJA: "Koliko možete za sebe reći da ste šampion europskih integracija, a u isto vrijeme..."
Prije 22h0
Vijesti
ŠTA SE DEŠAVA: S hrvatske granice masovno vraćaju bh. prijevoznike
05. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.