Ekonomija
TRUMPOVE IZJAVE PRODRMALE BERZE: Očekivanja od sporazuma s Iranom i otvaranja Hormuškog moreuza diktiraju cijenu zlata
Prije 11 min0
Vijest o Kelloggovom skorom odlasku poklapa se s informacijama da upravo Witkoff razvija novi mirovni plan za Ukrajinu, koji je navodno usklađen sa zahtjevima Kremlja
Svijet
20. Nov. 2025 20. Nov. 2025
0
Genelar Keith Kellogg, posebni izaslanik američkog predsjednika Donalda Trumpa za Ukrajinu, napustit će svoju dužnost u januaru, potvrdila je Bijela kuća.
Njegov odlazak događa se u kritičnom trenutku za Ukrajinu, koja se suočava s eskalacijom ruskih napada, pogoršanim uvjetima na ratištu i domaćom korupcijskom krizom, ostavljajući zemlju bez ključnog zagovornika u Trumpovoj administraciji, piše The Kyiv Independent.
Pozivajući se na četiri anonimna izvora, Reuters je izvijestio kako je Kellogg saradnicima rekao da je januaru prirodan kraj njegovog mandata, budući da ta uloga nakon 360 dana obično zahtijeva odobrenje Senata.
Jedan izvor naveo je kako Kellogg nikada nije ni namjeravao dugo ostati u Trumpovoj administraciji. Zasad nije jasno ko će ga naslijediti, i hoće li uopće itko biti imenovan na tu poziciju.
Kellogg je prvo bio imenovan kao posebni izaslanik za Ukrajinu i Rusiju, no kasnije je njegov angažman preusmjeren isključivo na Ukrajinu.
Kremlj se navodno protivio njegovu učestvovanju u mirovnim pregovorima, smatrajući ga previše naklonjenim Kijevu. U Ukrajini ga, pak, smatraju snažnim saveznikom, a predsjednik Volodimir Zelenski jednom se našalio kako Kelloggove posjete štite Kijev od ruskih zračnih napada jednako učinkovito kao i američki sistem protuzračne odbrane Patriot.
Vodio je pregovore o sporazumu o kritičnim mineralima između SAD-a i Ukrajine, osigurao oslobađanje političkih zatvorenika u Bjelorusiji te često oštrim riječima osuđivao ruske napade na ukrajinske gradove. Pobornici Ukrajine ističu da je njegovo diplomatsko djelovanje bilo ključno za mirovni proces i američko-ukrajinske odnose, prenosi Index.
Kellogg je odigrao ključnu ulogu "u izgradnji mosta između Washingtona i Kijeva kada je riječ o mirovnim naporima predsjednika Trumpa", rekao je Ostap Yarysh, medijski savjetnik u zagovaračkoj organizaciji Razom for Ukraine. Yarysh je dodao kako je ključno bilo to što je Kellogg uspio prozrijeti "ruske taktike odgađanja ili druge mehanizme koje koriste za produljenje ovog rata".
Ipak, Kelloggovu ulogu u mirovnim naporima administracije ponekad je u stranu gurala Moskva, koja je preferirala pregovore sa Steveom Witkoffom - nekretninskim mogulom i Trumpovim saveznikom bez prethodnog iskustva u vanjskoj politici ili vojsci.
Vijest o Kelloggovom skorom odlasku poklapa se s informacijama da upravo Witkoff razvija novi mirovni plan za Ukrajinu, koji je navodno usklađen sa zahtjevima Kremlja. Witkoff je vodio razgovore s Kirilom Dmitrijevim, visokim ruskim ekonomskim pregovaračem, a zahtjevi za teritorijalnim ustupcima Kijeva navodno su ponovno na stolu.
Iako se vremenski podudaraju, Kelloggov odlazak nije nužno povezan s Witkoffovim planom niti s korupcijskim skandalom koji posljednjih sedmica potresa Ukrajinu.
Umjesto toga, ovi događaji naglašavaju ranjivost Ukrajine dok zemlja ulazi u svoju četvrtu ratnu zimu. Dok Rusija pojačava napade na infrastrukturu i obnavlja svoje maksimalističke zahtjeve, Ukrajina više neće moći računati na Kelloggovu zaštitu ni u Kijevu ni u Washingtonu.
Ekonomija
TRUMPOVE IZJAVE PRODRMALE BERZE: Očekivanja od sporazuma s Iranom i otvaranja Hormuškog moreuza diktiraju cijenu zlata
Prije 11 min0
Vijesti
OD ZLOČINA NA KAPIJI PROTEKLA 31 GODINA: Tuzla pamti ubijenu mladost, a pravda još čeka
Prije 15 min0
Šareni svijet
ŠAMPIONSKI PEH: Spartak slavio titulu, a onda im se pehar raspao u komade (VIDEO)
Prije 19 min0
Show
SPAKTAKL NA NEBU: Pogledajte kako su dronovi najavili novi film o He-Manu (VIDEO)
Prije 24 min0
Svijet
TURSKA NA NOGAMA: Erdoganov radikalni udar, ovako nešto nije zabilježeno u novijoj povijesti države...
23. Maj 20261
Svijet
ŠOKANTAN ISTUP IZRAELSKOG GENERALA NA REŽIMSKOJ TV: "Iran je dobio rat, to je jasna pobjeda..."
24. Maj 20260
Svijet
PANIKA U ARAPSKOM SVIJETU: Američki senator najavio haos ako ne pristanu na dogovor s Izraelom
Prije 16h1
Svijet
NUKLEARNI FIZIČAR TONČI TADIĆ: "Putin je napravio istu grešku kao Hitler, rat Amerike s Iranom pokazao..."
22. Maj 20261
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.