Ekonomija
RECEPT IZ RS U SARAJEVU: Zašto Federalna vlada kopira loše politike dok radnici bježe na Zapad? (VIDEO)
Prije 9 min0
Dio radnih mjesta u sektoru trgovine izgubljen je i nakon povećanja minimalne plaće od januara ove godine sa 619 na 1.000 KM pa su poslodavci tražili način za smanjenje troškova kada je već zabranjen red nedjeljom.
Ekonomija
24. Nov. 2025
0
Izmjenama Zakon o unutrašnjoj trgovini od 17. novembra prošle godine počela je zabrana rada trgovinama na malo i veliko nedjeljom. Od zabrane su izuzete neke specifične djelatnosti (bezinske pumpe, cvjećare, pekare), a sektor trgovine zabilježio je pad broja zaposlenih, a u jednom trenutku iznosio je 2.000 izgubljenih radnih mjesta.
Federalni ministar trgovine Amir Hasičević (Naša stranka) danas se oglasio na društvenim mrežama povodom prve godine zabrane rada nedjeljom hvaleći se prometom u sektoru trgovine. Iako Hasičević ističe da je zabilježen rast za prvih deset mjeseci ove godine za 72 miliona KM, zaboravio je napomenuti da je više puta došlo do poskupljenja.
"Promjene u broju zaposlenih rezultat su šireg skupa ekonomskih i tržišnih faktora, uključujući sezonske oscilacije, konsolidaciju maloprodajnih lanaca, automatizaciju poslovanja, povećanje online prodaje i kretanja na tržištu rada u cjelini“, pojašnjava Hasičević.
U sektoru trgovine u FBiH je više od 80.000 zaposlenih, a ministar najavljuje da će doći do masovnog zapošljavanja u lancima Lidl i Bingo. Lidl pravi veći broj objekata širom BiH, a otvaranje prodajnih objekata je planirano za drugu polovinu 2026. godine.
Iako je billo riječi o izmjenama Zakona o unutrašnjoj trgovini na način da u trgovinama nedjeljom mogu raditi vlasnik i članovi porodica, te izmjene nikada nisu usvojene. Nekoliko općina i gradova od Vlade FBiH je zatražilo izuzeće od primjene zabrane rada nedjeljom, ali nije svima udovoljeno.
Dio radnih mjesta u sektoru trgovine izgubljen je i nakon povećanja minimalne plaće od januara ove godine sa 619 na 1.000 KM pa su poslodavci tražili način za smanjenje troškova kada je već zabranjen red nedjeljom.
Ekonomija
RECEPT IZ RS U SARAJEVU: Zašto Federalna vlada kopira loše politike dok radnici bježe na Zapad? (VIDEO)
Prije 9 min0
Ekonomija
ŠAMAR ZA METALCE: Izvoz Željezare pao za 50%, radnici očajni, a vlast nema pojma, tvrde da su "sve iz medija saznali" (VIDEO)
Prije 18 min0
Politika
ETNIČKO ČIŠĆENJE U SAMOM VRHU: Ćulum rješenjima o penziji 'mete' Bošnjake iz SIPA-e, sve ih je manje na rukovodećim pozicijama, Trojka šuti k'o zalivena
Prije 24 min0
Politika
ČOVIĆEV ZET PONOVO PRED KOMISIJOM: Hoće li Primorac „ozdraviti“ do 11. februara ili će se opet prehladiti pa na bolovanje?
Prije 28 min0
Ekonomija
INVESTITOR DOBIO "JACKPOT": Bh. općina prodala atraktivno zemljište po cijeni od 3,3 KM po kvadratu, načelnik tvrdi da je "sve čisto"
05. Feb. 20260
Ekonomija
NAKON POVEĆANJA MINIMALCA: Raste naknada za nezaposlene, studente, angažman penzionera...
05. Feb. 20260
Ekonomija
MIJENJAJU SE PROPISI: Nema više zapošljavanja radnika bez znanja jezika
05. Feb. 20260
Ekonomija
PIŠI PROPALO: Farma iz RS-a ugasila proizvodnju, krave prodali kolegi u FBiH...
05. Feb. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.