DRAMA NA EVROPSKOM PUTU: Jasmin Emrić upozorava da usvajamo zakone bez mogućnosti popravka

Ugrozili smo sami sebi evropski put

  • Politika

  • 03. Dec. 2025  

  • 0

Zastupnik u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, Jasmin Emrić, bio je gost emisije Špica Televizije Sarajevo, gdje je govorio o ključnom sastanku sa članicama Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC), te o kritičnim obavezama koje BiH mora ispuniti na putu ka Evropskoj uniji.

Emrić je istakao da je sastanak bio korisno iskustvo i dobar format za razmjenu stavova o trenutnom stanju i projekcijama za budućnost, te da su političari dobili jasne instrukcije.

Za mene je korisno iskustvo i smatram da je ovo dobar format sastanka i organizacije, da se i članovi upravnog odbora PIK-a sastanu sa predstavnicima političkih stranaka koje participiraju u predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, da se razmijene informacije, da se čuju stavovi o sadašnjem stanju i projekcijama za budućnost“, rekao je Emrić. Dodao je: „Imali smo u prošlost velik broj zadataka, najveći broj nije riješen, najveći broj je onih ključnih i potrebnih za nastavak Evropskog puta, odnosno za početak pregovora i u tom kontekstu smo dobili jasne instrukcije šta se očekuje zadalje.“

Blokada SNSD-a i netransparentna izrada EU zakona

Zastupnik Emrić osvrnuo se i na to što predstavnici SNSD-a nisu prisustvovali sastanku, izražavajući zabrinutost zbog moguće daljnje blokade ključnih reformskih zakona.

Vrlo teško je procijeniti da li će SNSD i dalje blokirati rad Vijeća ministara i blokirati postupke koji su važni za usvajanje evropskih zakona“, rekao je. Konkretno je naveo zakone o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) i izmjene i dopune Zakona o sudu, čije je usvajanje neophodno za zeleno svjetlo Evropske komisije i početak pregovora.

Emrić je oštro kritikovao i netransparentnu proceduru izrade i usvajanja ovih zakona. "Velika slabost" u dosadašnjem radu je, prema njemu, nedostatak pravovremene komunikacije i pripreme.

Ono što ja procjenujem da je velika slabost i do sadašnjeg rada, ali i ovog ključnog rada koji je vezan za usvajanje zakona je to što nema pravovremene pripreme komunikacije u smislu da se pravovremeno zakoni predstave u jednoj javnoj transparentnoj proceduri zainteresiranim subjektima“, kazao je. Osvrćući se na Zakon o VSTV-u, istakao je da on ponovno ide u vrlo hitnoj proceduri.

Na kraju, Emrić je kritikovao praksu da se od političara očekuje da usvoje ponuđena rješenja bez mogućnosti konkretnih popravaka. „Čini mi se da smo sada opet u sličnoj situaciji, sve ide po hitnom postupku, ako se ta rješenja koja su nastala kao produkt konsultacija i pregovora neprihvatljiva za konkretno članove opozicije onda se mi proglašavamo da nismo za evropski put, a u suštini ne možemo utjecati na kvalitet tih zakona.”

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...